Články ze světa firemních financí - archiv
Hledáte užitečné tipy? Každý den zveřejňujeme nové články na aktuální problémy. Zde můžete najít všechny zveřejněné články.
Zálohy na zdravotním pojištění pro OSVČ v roce 2014
Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) platí během roku zálohy na zdravotním pojištění. Které OSVČ nemusí zálohu platit a které platí…
Veřejná obchodní společnost dle zákona o obchodních korporacích
Veřejná obchodní společnost je obchodní společností vymezenou jak v současně platném obchodním zákoníku, tak zákonem o obchodních…
Kde jsou nejlepší podmínky k podnikání?
V Česku jsou 75. nejlepší podmínky pro byznys, jak vyplývá z aktuální publikace Světové banky "Doing Business 2014". Kvalitní podmínky pro…
EU: Kolik stojí zaměstnavatele hodina práce?
Pro zaměstnance je nejdůležitější, jakou částku za vykonanou práci obdrží na svůj bankovní účet. Pro zaměstnavatele je však nejdůležitější…
Vnitřní struktura akciové společnosti po rekodifikaci
S účinností zákona o obchodních korporacích od 1. ledna příštího roku, kterým se zrušuje obchodní zákoník, dochází i k ustanovení nových…
DPH v Evropě pořád stoupá
Během ekonomické krize se stalo v Evropě velmi populární zvyšování sazeb DPH, což mělo státním pokladnám jednotlivých zemí přinést tolik…
Jak dlouho trvá v Evropě úhrada pohledávky?
Výkon firmy nekončí vystavením faktury odběrateli, ale teprve připsáním peněz na účet. Ekonomická krize zvýšila nároky ve firmách na…
Reorganizace jako způsob řešení úpadku u podnikatele
Jakou možnost má podnikatel k zachování své podnikatelské činnosti v případě úpadku? Reorganizace je jedním ze způsobů řešení úpadku, která…
Které ekonomiky jsou nejkonkurenceschopnější?
Švýcarská společnost IMD každoročně sestavuje žebříček nejkonkurenceschopnějších ekonomik světa. Ve zprávě za rok 2013 patří Česku 35.…
Náklady na uplatnění pohledávky mezi podnikateli dle novely obchodního zákoníku
Novela obchodního zákoníku s účinností od 1. 7. 2013 ve spojitosti s novelou nařízení vlády stanovila kromě zákonného omezení doby…
Předepsání pravděpodobného pojistného se prodraží
Zaměstnavatelé i OSVČ si musí vůči své zdravotní pojišťovně plnit své povinnosti, jednou ze základních povinností je odevzdání Přehledu.…
Splatnost faktur dle novely obchodního zákoníku
Novela obchodního zákoníku č. 179/2013 Sb. s účinností od 1. 7. 2013 stanovila nová pravidla pro splatnost faktur, které znatelně ovlivní…
Firemní volání téměř zadarmo
Doba analogových telefonů s otočným číselníkem dávno skončila a pomalu se chýlí ke konci i digitální pevné linky a možná také mobilní…
Podpisové vzory ve sbírce listin?
Podpisové vzory uvedené ve sbírce listin představují velice citlivý dokument, který v konečném důsledku může vést až ke zneužití třetí…
EU: Nejvíce zadlužené je Řecko, nejméně Estonsko
Státní dluh dvaceti čtyř členských zemí Evropské unie se meziročně zvýšil, pouze tři země (Dánsko, Lotyšsko a Litva) dokázaly státní dluh…
Stavebnictví na vzestupu, do popředí se dere poradenství
Rostoucí trend elektronických poptávek pokračuje. „Největším tahounem v počtu i objemu poptávek jsou stále stavební práce a materiály.…
Převod ordinací na s.r.o.: pozor na podvodníky
Lékaři převádí své ordinace na společnosti s ručením omezeným. Tato forma podnikání má totiž hned několik výhod. Například, že lékař…
Neplnění povinností u zdravotního pojištění se prodraží
S řádným placením zdravotního pojištění za zaměstnance mají zaměstnavatelé řadu povinností. Jejich neplnění znamená sankce. Penále a…
Dopad vstupu Chorvatska do EU na DPH
Od 1. července 2013 je Chorvatsko členem Evropské unie. Vstup Chorvatska do EU přináší v oblasti daní zásadní změny, a to především u…
Pojištění zaměstnanců a OSVČ pracujících v cizině
Někteří zaměstnavatelé musí pravidelně vysílat své zaměstnance do zahraničí, aby dohlédli na danou zakázku nebo na ni spolupracovali. Jak…
Smlouva o výkonu funkce od roku 2014
Dle současného účinného obchodního zákoníku je smlouva o výkonu funkce mezi obchodní korporací (novým pojem zastřešující obchodní…
Tekutiny pro zaměstnance ušetří firmám desetitisíce korun na daních
Stále více společností v České republice zajišťuje svým zaměstnancům pitný režim pomocí balených neperlivých vod či tekutin v…
Společnost za korunu?
Obchodník zákoník, dlouhá léta využívaný základní právní předpis pro úpravu vztahů mezi podnikateli, obchodními společnostmi a částečně i…
Zdanění firem za rok 2013 v zemích OECD
Nízké zdanění zaměstnavatelů a firem podporuje domácí ekonomiku. Příliš vysoké daně jsou důvodem pro přemístění sídla společnosti. Sazba…
Povodně z pohledu práv zaměstnance a zaměstnavatele
Co když se zaměstnanec nemůže dostat do práce? Co když podnik musí uzavřít provoz? Petr Glogar, odborník na pracovní právo z PwC Legal,…
Žádejte odškodnění za pracovní úraz
Jaký je rozsah odpovědnosti zaměstnavatele za pracovní úraz? Ve kterých případech vlastně lze o pracovním úrazu hovořit? Přečtěte si rady…
Zdanění firem za rok 2013 v zemích OECD
Nízké zdanění zaměstnavatelů a firem podporuje domácí ekonomiku. Příliš vysoké daně jsou důvodem pro přemístění sídla společnosti. Sazba…
Výdělečná činnost po část roku a zdravotní pojištění
Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) musí plnit svoji oznamovací povinnost vůči své zdravotní pojišťovně, jinak hrozí vysoké pokuty.…
Proč je nemocenská pro OSVČ "almužna"
Zatímco i zaměstnanec s podprůměrnou mzdou dosáhne na měsíční nemocenskou ve výši téměř deset tisíc korun, pro většinu OSVČ je takhle…
Nezapomeňte na zveřejnění účetní závěrky
Především obchodní společnosti by neměly zapomenout na svou povinnost založit svou účetní závěrku do sbírky listin svého příslušeného…
Porušení obchodního tajemství a nekalá soutěž
Obchodní tajemství patřící k podniku by mělo být podnikatelem řádně chráněno před zneužitím. V případech neoprávněného zásahu do obchodního…
Má cenu podnikání s nízkým ziskem?
Někteří občané mají rádi svobodu a vlastní zodpovědnost. Samostatná výdělečná činnost je pro ně jasnou volbou. Při nízkém zisku je však…
EU: Minimální mzda pod lupou
V žádné jiné členské zemi EU se tak dlouho nezvyšovala minimální mzda jako v Česku. Od roku 2007 je minimální mzda 8 tisíc Kč měsíčně. V…
Likvidace nebo Bankrot?
Jednou z oblastí krizového managementu je oblast insolvence a s ní jsou spojená rizika jak pro firmy, tak pro manažery s těmito firmami…
Jak bohatí jsou zaměstnanci ve světě?
Pro všechny zaměstnance je nejdůležitějším údajem, jakou částku dostanou za svoji práci na bankovní účet, tedy jejich čistá mzda. Z…
Gabriela Ivanco: Druhý pilíř představuje značné navýšení administrativních povinností
Slevy na dani pro důchodce, paušální výdaje, solidární daň atd. Novinky v oblasti zdanění příjmů fyzických osob v roce 2013 a změny v…
Spořicí účty jsou vhodné pro odkládání peněz na platbu daně
Někteří podnikatelé mohou s blížícím se termínem pro podání daňového přiznání řešit problém nedostatku peněz na uhrazení daně z příjmu.…
OECD: Jak vysoké jsou průměrné mzdové náklady zaměstnavatele?
Za rok 2012 činila průměrná mzda v Česku 25 101 Kč. Zaměstnavatelé však platí za zaměstnance ještě vysoké povinné pojistné, průměrné…
Daňová mizérie v zemích OECD
Při porovnání sazeb nejvýznamějších daní (daně z příjmu fyzických a právnických osob, povinného pojistného a DPH) můžeme zjistit, kde jsou…
Průměrná mzda v zemích OECD za rok 2012
Země OECD jsou ekonomicky vyspělé. Rozdíly ve výši průměrné mzdy jsou však značné. Ve Švýcarsku je průměrná mzda za rok 2012 téměř 13krát…
Proč je zdanění práce v Česku nadprůměrné?
Mzdové náklady zaměstnavatele a čistá mzda zaměstnance, kterou obdrží na svůj bankovní účet, se u průměrné mzdy v Česku liší o více než 42 …
Přehled o příjmech a výdajích: Termín odevzdání se blíží
Povinnost podat Přehled o příjmech a výdajích osob samostatně výdělečně činných za rok 2012 se týká zhruba 1 200 000 podnikatelů,…
OSVČ a zálohy na zdravotním pojištění v roce 2013
Kdy nemusí osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) v roce 2013 platit zálohy na zdravotním pojištění? Jaká je naopak maximální možná…
Nezapomeňte správci daně nahlásit bankovní účty
Od ledna 2013 zákon o DPH obsahuje nový institut nespolehlivého plátce a navazující ručení za nespolehlivého plátce. Se zavedením tohoto…
Kdy neplatí zaměstnavatelé povinné pojistné?
Zaměstnavatelé platí za své zaměstnance 25 % na sociálním pojištění a 9 % na zdravotním pojištění ze sjednané mzdy. Má-li zaměstnanec…
Pro které OSVČ znamená důchod chudobu?
Platba nemocenského pojištění je pro OSVČ dobrovolná, důchodové pojištění je však povinné. Právě na výši zaplaceného povinného…
Vykázání akcionáře z valné hromady
Zaměřme se společně na otázku neplatnosti usnesení valné hromady v akciové společnosti z pozice minoritního akcionáře a vykázání z valné…
Srovnání ceny elektřiny v roce 2013 pro firmy
Výdaje za elektřinu tvoří významnou část nákladů v každé firmě. Připravili jsme srovnání cen dodavatelů v roce 2013. Podívejte se, kolik…
Zákon o obchodních korporacích a odpovědnost člena statutárního orgánu
S účinností zákona o obchodních korporacích od 1. ledna 2014 se zavádí řada nových ustanovení do obchodně-právních vztahů. Jednou z…
OECD: Jak vysoká je průměrná mzda?
Průměrná měsíční mzda v zemích OECD se za rok 2011 pohybovala od 136 tisíc Kč v Mexiku po téměř 1,7 mil. Kč ve Švýcarsku. Mzdové rozdíly…
Ekonomická svoboda v Česku se zvýšila
V nejvyspělejších zemích světa je nejvyšší osobní a ekonomická svoboda. Svoboda je základením předpokladem pro osobní růst, zlepšování…
OECD: Kde je nejlevnější benzín?
Výdaje za pohonné hmoty pro auta tvoří ve firmách významnou nákladovou položku. Kolik stojí litr benzínu nebo nafty závisí nejenom na…
Nový občanský zákonník přinese institut rodinného závodu
Nový občanský zákoník z účinností od 1. ledna 2014 zavádí do českého právního prostředí nový institut tzv. rodinného závodu. Jaká je…
Proč je nafta v Česku drahá?
Ve většině členských zemí je citelný rozdíl ve výši spotření daně u benzínu a nafty. Legislativou jsou podporovány úspornější dieslové…
Co přináší rok 2013 pro OSVČ?
Rok 2013 přináší pro OSVČ opět několik legislativních změn, kterým je potřeba se přizpůsobit. Opětovně se zvyšují minimální platby pro…
Rok 2012: Taxy i taxi, lety „na stojáka“ a uzená makrela na palubě
Uplynulý rok 2012 si připravil pro české prodejce letenek a samotné aerolinky nemalá překvapení. O bizarní přání, stížnosti a reklamace…
Rok 2013 a daně: Změny v odvodech DPH i danění zaměstnanců
Od ledna 2013 nabývá účinnosti hned několik daňových novel. Novinky se týkají přímých i nepřímých daní a přinášejí s sebou nové…
Podnikání není skok do neznáma. Důležité jsou analýzy
Před splněním snu by měl každý podnikatel analyzovat slabiny či případné skuliny podnikatelského plánu. Důvodem je eliminace rizik. Ať…
Řízení rizika podvodů přináší i v době recese úspory
Podvody patří v Česku i na Slovensku mezi hlavní podnikatelská rizika. Z letošního průzkumu Surveilligence, TPA Horwath a ACCA vyplývá,…
Jak hospodaří země EU?
V posledních letech ve většině členských zemí EU značně stoupl deficit veřejných financí. Vyrovnané vládní hospodaření v letech 2008 až…
Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2013
Při platbě sociálního pojištění je rozdíl mezi hlavní a vedlejší samostatnou výdělečnou činností. Při vedlejší se do zákonného limitu…
Jak se zvyšují daně ve světě?
V posledních letech opět začíná stoupat daňové zatížení v členských zemích OECD. Většina zemí zvýšila sazby daní nebo upravila…
Vřešťál: Likvidace firmy neznamená její bankrot
Poptávka po likvidacích společností se zvyšuje. Nazaměňujme ale likvidaci s bankrotem - v případě likvidace se jedná o proces, který…
Zdravotní pojištění pro OSVČ v roce 2013
Pro rok 2013 dochází k několika změnám při platbě zdravotního pojištění. OSVČ musí počítat s vyšší minimální platbou zdravotního…
Podnikáte? Jak neztrácet čas při day to day rutinní práci
Jak se říká, čas jsou peníze, a proto jím není moudré plýtvat. Pokud chcete jako podnikatelé založit vlastní společnost nebo si třeba…
Kdo kraluje finančnímu indexu?
Za rok 2012 má index finančního rozvoje každoročně sestavovaný Světovým ekonomickým fórem nejvyšší Hongkong, USA a Velká Británie. Česku…
Zdravotní pojištění: Kolik zasílají zaměstnavatelé Přehledů?
Jestliže u zaměstnavatele pracují zaměstnanci ze všech 7 různých zdravotních pojišťoven, tak musí každý měsíc zaslat každé z osmi…
Reálný růst mezd ve světě
Ve všech vyspělých zemích světa je inflace nepřítelem mezd a platů. Přestože mzda zaměstnance meziročně nominálně stoupne, tak se může mít…
Nejsnáze se podniká v Singapuru
Světová banka každoročně publikuje ve své zprávě pořadí zemí s nejlepšími podmínkami k podnikání. Čím jednodušší a přátelštější podmínky k…
Pravděpodobné pojistné je nevýhodné
Všechny OSVČ musí za každý rok řádně a včas odevzdat své zdravotní pojišťovně Přehled o příjmech a výdajích. Zaměstnavatelé musí Přehled…
Jak se liší výše zdravotního pojištění při podnikání?
Každoročně stoupá počet osob samostatně výdělečně činných, někteří si přivydělávají při studiu, jiní při práci nebo důchodu. Způsob výpočtu…
OECD: Kolik stojí firmu průměrný zaměstnanec?
Pro každou firmu je velmi důležitý údaj, kolik ji skutečně stojí zaměstnanec pobírající průměrnou mzdu. Zaměstnavatelé totiž platí…
Daňová mizérie ve světě
Jak vysoké skutečně platíme daně v porovnání s ostatními zeměmi OECD? Při porovnání základních daní, tj. daní z příjmů (pro firmy i…
OECD: Jak vysoké jsou daně pro firmy?
Kombinovaná sazba daně z příjmu právnických osob se v zemích OECD pohybuje od 12,5 % v Irsku po 39,5 % v Japonsku. V některých zemích OECD…
Reálně si letos Evropané pohorší
Evropská komise předpokládá, že v 16 zemích EU v letošním roce dojde k reálnému poklesu mezd. Za svoji mzdu nebo plat si většina Evropanů…
Dobrá pověst vašeho podnikání
Dobrá pověst právnické osoby, jakožto Vaší společnosti, kterou se snažíte uspět ve svém segmentu podnikání, znamená mnohé. Společně se…
Řecko a Španělsko mají nejvyšší „index „mizérie“
Všechny vyspělé země světa usilují o co nejnižší nezaměstnanost a inflaci. V USA pravidelně měsíčně sestavují „Index mizérie“, což je…
Zdravotní pojištění: podnikání a další příjmy
OSVČ si mohou během roku přivydělat prací pro některého zaměstnavatele. Třeba na zkrácený úvazek nebo na některou z dohod. Jak je to v…
Obrana proti katalogovým podvodům
Setkali jste se během svých podnikatelských aktivit s problematikou tzv. „katalogových podvodů“? Slyšeli jste o této problematice od svých…
Otázka smluvní limitace náhrady škody
Novelou obchodního zákoníku účinnou od letošního roku se pro podnikatele nabízí ve smluvních vztazích podléhajících obchodnímu zákoníku…
DPH ve světě
V mimoevropských zemích je zdanění nižší. Velké rozdíly jsou především u DPH. V asijských zemích se základní sazba DPH pohybuje pod 10%…
Průměrné mzdové náklady: 32 588 Kč
Průměrná měsíční mzda v minulém roce činila 24 319 Kč, průměrné mzdové náklady zaměstnavatele tedy dokonce 32 588 Kč, což je důležitější…
Nejvýkonnější evropské ekonomiky
Dle studie Světového ekonomického fóra „Europe 2020 Competitiveness Report“ je česká ekonomika 16. nejvýkonnější z členských zemí EU. Prim…
Indie – nejatraktivnější „off-shore“ lokalita
Jihovýchodní Asie je pro zahraniční investory nejlákavější destinací pro přesun výroby. Střední a východní Evropa z důvodu rostoucích mezd…
Kdy neplatí OSVČ zálohy na zdravotním pojištění?
Mezi hlavní daňové povinnosti všech osob samostatně výdělečně činných patří placení zdravotního pojištění. V některých případech však…
Singapur a Hongkong – žádná obchodní omezení
Čím jednodušší podmínky pro byznys, tím lépe. Minimální administrativní a legislativní překážky pomáhají ekonomice. Cílem všech vyspělých…
Kolik stojí založení s. r. o. a akciové společnosti?
Společnost s ručením omezeným je nejrozšířenějším typem společnosti ve vyspělých zemích světa. Čím nižší finanční náklady a jednodušší…
Jak upoutat zákazníky a sdělit jim vše, co potřebujete
Marketing je především o pomoci lidem dostat to, co chtějí, a pomocí marketingových prostředků - jako jsou reklamy, letáky, obchodní…
Kde v EU stoupají a kde klesají přímé daně?
V roce 2012 je nejnižší sazba daně z příjmu právnických osob v EU na Kypru a v Bulharsku (10 %) a Irsku (12,5 %). Nejvyšší sazba je ve…
Firma i OSVČ si mohou požádat o prominutí penále
Všichni zaměstnavatelé i OSVČ musí každý měsíc platit v řádné výši a včas zdravotní pojištění. Pokud tomu tak není, tak vzniká penále.…
Kdy mají podnikatelky nárok na mateřskou?
Pro přiznání mateřské je potřeba splnit zákonné podmínky. Jestli chtějí podnikatelky dostávat mateřskou, musí si včas hradit dobrovolné…
Kdy se musí OSVČ registrovat k DPH?
Pro mnohé drobné živnostníky je povinná registrace k DPH velmi nepříjemná, protože výrazně zvyšuje jejich povinnou administrativu. Přitom…
Zdanění práce v Česku je nadprůměrné
Přestože je v Česku zavedena nízká rovná 15% sazba daně z příjmu, tak je zdanění práce při porovnání členských zemí OECD nadprůměrné. U…
OECD: Jak vysoké příjmy podléhají horní sazbě daně?
Česko, Slovensko a Estonsko jsou jedinými členskými zeměmi OECD, kde je zavedena rovná sazba daně z příjmu fyzických osob. V ostatních…
OSVČ a zdravotní pojištění: Jak nedostat pokutu
Na rozdíl od daně z příjmu fyzických osob, musí OSVČ zdravotní pojištění platit každý měsíc. Alespoň v minimální výši musí být zdravotní…
Zadluženost zemí a riziko bankrotu
Dluhy vyspělých zemí každým dnem závratně rostou. Světovým trendem je podpora podnikatelského prostředí. Když se daří podnikatelům a…
5 tipů jak udělat dobrý marketing fitness centra pro ženy
Dnešní životní styl vede mnoho lidí k tomu, aby pečovali o své tělo, aby se cítili fit a byli výkonní. Kromě tradičních posiloven pro…
S čím mají OSVČ počítat při platbě důchodového pojištění?
Důchodové pojištění je pro OSVČ povinné. Alespoň v minimální výši se musí platit, i když je OSVČ ve ztrátě. Při placení důchodového…
O kolik zvýší daňovou povinnost změny u paušálů?
OSVČ uplatňující výdaje paušálem budou odvádět více na daních. Poslední vládní návrh počítá se zachování paušálů na stejné výši jako je…
Jednoduché daně pomáhají byznysu
Dle hodnocení Světové banky a PwC jsou české daně 117. nejsložitější na světě. Složitá administrativa a časová náročnost trápí české…