Archiv článků - Daně a účetnictví
Kdy živnostník neuplatní daňové zvýhodnění na děti?
Daňové zvýhodnění na děti snižuje daňovou povinnost. V případě, že je vypočtená daň z příjmu nižší než daňové zvýhodnění, tak vzniká nárok…
S čím počítat při stanovení výdajů paušálem v osmi bodech
Podmínky pro uplatnění výdajů paušálem se v posledních letech zpřísnily. Nadále je však stanovení výdajů paušálem pro mnoho OSVČ výhodné.…
Jak se počítá solidární daň za rok 2014?
Všichni zaměstnanci a OSVČ s vyššími příjmy odvádějí i v roce 2014 takzvanou solidární daň. Ta za loňský rok činí 7 % z příjmu nad 1 245…
Kdo platí nejvíce na povinném pojistném?
Přestože je sazba sociálního a zdravotního pojištění pro všechny zaměstnance a všechny OSVČ stejná, tak někteří občané platí na povinném…
Víc než polovina firem v posledních třech letech zažila…
Daňovou kontrolu za poslední tři roky zažilo 56 % českých středních a velkých firem nad 50 zaměstnanců. V budoucnu se jejich počet může…
Osvobození nepeněžních plnění vynakládaných na péči o…
Rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny bude v září projednávat vládní návrh zákona obsahující opatření v daňové oblasti oznámené MF. Daňové…
Pět případů, kdy nemáte na prominutí penále nárok
Neplacení zdravotního pojištění v zákonném termínu je sankciováno. Za každý den prodlení je předepsáno penále. Zdravotní pojišťovny si…
Průzkum: Manažeři věří registračním pokladnám
Zavedení registračních pokladen by podle většiny českých manažerů omezilo daňové úniky a zvýšilo příjmy státního rozpočtu. Naopak k…
Jak vysoké daně platí firmy ve světě?
Nízké daně podporují podnikání. Trendem ve vyspělých členských zemích OECD je snižování daně z příjmu pro firmy. Za posledních 10 let…
Výdajový paušál: Ano či ne?
Řada osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) přemýšlí, zdali stanovit výdaje paušálem či nikoliv. Odpověď není jednoznačná, záleží na…
OSVČ a deset chyb u zdravotního pojištění
Placení zdravotního pojištění je povinné. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) si musí řádně plnit své zákonné povinnosti, jinak hrozí…
Jste OSVČ a v letošním roce se Vám nedaří jako loni?…
Měsíční záloha pro OSVČ na zdravotním a sociálním pojištění v roce 2014 po odevzdání „Přehledu“ závisí na výši zisku v roce 2013. Co když…
Jste OSVČ? Nezapomeňte odevzdat „Přehledy“
Vyplněním a odevzdáním přiznání k dani z příjmu všechny daňové povinnosti pro OSVČ neskončily. Do 2. května je nutné odevzdat „Přehledy“…
Výzkum: Za klesající výnosy z firemní daně nemůže agresivní…
Nařčení korporací jako Apple, Google nebo Starbucks z agresivního daňového plánování vychází podle studie z implicitního přesvědčení, že…
Podat daňové přiznání a zaplatit daň stihnete ještě bez…
Zákonný termín pro podání přiznání k dani z příjmů za rok 2013 sice již uplynul. Pokud jste ale ještě daňové přiznání nepodali a…
Čím dál víc podnikatelů žádá své účetní o manipulaci…
Pocit morální odpovědnosti mezi podnikateli slábne. Od loňského února se podíl účetních, které podnikatelé žádají o zkreslení…
Slevové kupóny mohou představovat zajímavou daňovou výhodu
Základní myšlenka slevového kupónu je v podstatě stejná jako nabídka akčního zboží nebo zboží na slevových portálech. Vždy se počítá s tím,…
Změny v paušálech pro živnostníky jsou výsledkem věcného…
Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR oceňuje, že všechny zainteresované strany udělaly při vyjednávání změn v paušálech…
OSVČ, které vstoupily do II. pilíře, musí podat i…
OSVČ, které v loňském roce vstoupily do II. důchodového pilíře, musí poprvé vyplnit nový tiskopis: pojistné přiznání. Pojistné přiznání se…
Jak eliminovat negativní dopad změn u výdajových paušálů?
V rámci přípravy přiznání k dani z příjmů fyzických osob u podnikatelů za rok 2013 je nutné si připomenout negativní změny v oblasti…
Nejčastější chyby v daňových přiznáních
Neuplatněné slevy na děti, špatně vypočítané odpisy a zbytečně vysoký základ daně. Nejčastější chyby v samostatně vyplněných daňových…
Jste připraveni na ručení za nezaplacenou DPH?
Od 1. ledna 2014 se u plátců daně z přidané hodnoty začne po dlouhém odsunování naplno uplatňovat ručení za nezaplacenou daň z přidané…
Cestovní náhrady v roce 2014
Se začátkem roku se znovu změní sazby tuzemského stravného, nové průměry za pohonné hmoty, časová pásma a sazby pro zahraniční stravné.…
Změny při výpočtu čistého příjmu v roce 2014
OSVČ musí pro rok 2014 počítat s vyššími minimálními platbami na sociálním a zdravotním pojištění, u dohody o provedení práce se do…
DPH u prodeje nemovitostí v roce 2013 a 2014
Jak již jsme vás informovali, dojde od 1. 1. 2014 k novelizaci zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty (dále jen “ZDPH“), která…
Daně 2014: Zvýšení DPH u prodeje pozemků
Zprvu nenápadná novelizace zákona o dani z přidané hodnoty, která reaguje na rekodifikaci soukromého práva, výrazně zdraží obchody s…
Vnitřní struktura akciové společnosti po rekodifikaci
S účinností zákona o obchodních korporacích od 1. ledna příštího roku, kterým se zrušuje obchodní zákoník, dochází i k ustanovení nových…
DPH v Evropě pořád stoupá
Během ekonomické krize se stalo v Evropě velmi populární zvyšování sazeb DPH, což mělo státním pokladnám jednotlivých zemí přinést tolik…
Spočítejte si úrok z prodlení na naší kalkulačce
Měl váš obchodní partner zaplatit fakturu a nezaplatil? Můžete po něm požadovat úrok a poplatek z prodlení. 0d 1.7. 2013 jsou úroky z…
"Vedlejší" samostatná výdělečná činnost je výhodná
Každoročně stoupá počet zaměstnanců, kteří si přivydělávají samostatnou výdělečnou činností. Pro tyto OSVČ je jejich výdělečná činnost…
Jak dlouho trvá v Evropě úhrada pohledávky?
Výkon firmy nekončí vystavením faktury odběrateli, ale teprve připsáním peněz na účet. Ekonomická krize zvýšila nároky ve firmách na…
Splatnost faktur dle novely obchodního zákoníku
Novela obchodního zákoníku č. 179/2013 Sb. s účinností od 1. 7. 2013 stanovila nová pravidla pro splatnost faktur, které znatelně ovlivní…
Podpisové vzory ve sbírce listin?
Podpisové vzory uvedené ve sbírce listin představují velice citlivý dokument, který v konečném důsledku může vést až ke zneužití třetí…
Dopad vstupu Chorvatska do EU na DPH
Od 1. července 2013 je Chorvatsko členem Evropské unie. Vstup Chorvatska do EU přináší v oblasti daní zásadní změny, a to především u…
Prověřování plátců DPH podnikatele zatěžuje
Novelou zákona o dani z přidané hodnoty byl od prvního ledna letošního roku zaveden institut nespolehlivého plátce. Po šesti měsících…
Tekutiny pro zaměstnance ušetří firmám desetitisíce korun…
Stále více společností v České republice zajišťuje svým zaměstnancům pitný režim pomocí balených neperlivých vod či tekutin v…
Má cenu podnikání s nízkým ziskem?
Někteří občané mají rádi svobodu a vlastní zodpovědnost. Samostatná výdělečná činnost je pro ně jasnou volbou. Při nízkém zisku je však…
Gabriela Ivanco: Druhý pilíř představuje značné navýšení…
Slevy na dani pro důchodce, paušální výdaje, solidární daň atd. Novinky v oblasti zdanění příjmů fyzických osob v roce 2013 a změny v…
Spořicí účty jsou vhodné pro odkládání peněz na platbu daně
Někteří podnikatelé mohou s blížícím se termínem pro podání daňového přiznání řešit problém nedostatku peněz na uhrazení daně z příjmu.…
OECD: Jak vysoké jsou průměrné mzdové náklady…
Za rok 2012 činila průměrná mzda v Česku 25 101 Kč. Zaměstnavatelé však platí za zaměstnance ještě vysoké povinné pojistné, průměrné…
Přehled o příjmech a výdajích: Termín odevzdání se blíží
Povinnost podat Přehled o příjmech a výdajích osob samostatně výdělečně činných za rok 2012 se týká zhruba 1 200 000 podnikatelů,…
Nezapomeňte správci daně nahlásit bankovní účty
Od ledna 2013 zákon o DPH obsahuje nový institut nespolehlivého plátce a navazující ručení za nespolehlivého plátce. Se zavedením tohoto…
Rok 2013 a daně: Změny v odvodech DPH i danění zaměstnanců
Od ledna 2013 nabývá účinnosti hned několik daňových novel. Novinky se týkají přímých i nepřímých daní a přinášejí s sebou nové…
Podnikání ve více zemích a placení daně a pojistného
V oblasti placení daně z příjmu fyzických osob a povinného pojistného existují při podnikání ve více zemích odlišnosti. V praxi se tak může…
Jak funguje sdružení fyzických osob
Fyzické osoby mohou mezi sebou uzavřít sdružení, a vzájemně si tak pomáhat v tržní konkurenci. Na co ale nesmí při založení takového…
OSVČ a deset omylů při platbě sociálního pojištění
Některé nejasnosti ohledně platby sociálního pojištění má za následek, že OSVČ musí zbytečně platit penále nebo nemá nárok na nemocenské…
Zdanění při prodeji nemovitosti v Česku a zahraničí
Jak se zdaní příjmy z prodeje nemovitosti v Česku? A co když je daná nemovitost v zahraničí?
Daňové povinnosti v srpnu
Poplatníci provozující zemědělskou výrobu a chov ryb s daní vyšší než 5 000 Kč musí koncem srpna uhradit první splátku daně z nemovitosti.
Kdo má nižší daně? OSVČ nebo jednatel s.r.o.?
Většina začínajících podnikatelů se nejprve rozhoduje, jestli podnikat jako osoba samostatně výdělečně činná nebo založit s.r.o. a stát se…
OSVČ a deset chyb při platbě zdravotního pojištění
Platba zdravotního pojištění je jednou ze zákonných povinností OSVČ. Někdy však dochází k nejasnostem nebo pochybení, které mají za…
Sdružení fyzických osob a pojistné pro jednotlivé členy
Jaké pojistné platí fyzická osoba, pro kterou je její činnost vedlejší činností, v případě, že je členem sdružení fyzických osob, ve…
Pořízení soukromé nemovitosti a podnikání
Nemovitost, ať už její pronájem nebo koupě, je součástí většiny úspěšných podnikatelských projektů. Podívejte se na časté dotazy z naší…
Nezapomeňte na zálohu na silniční daň a další daňové…
V červenci krom obvyklých daňových povinností musí podnikatelé odvést zálohu na silniční daň za 2. čtvrtletí letošního roku.
Nízké daně pro firmy pomáhají byznysu
Výnos z daně z příjmu právnických osob je důležitým finančním zdrojem pro státní pokladnu ve všech členských zemích OECD. Domácí…
Poradna: Faktura od slovenského neplátce DPH
Co když českému plátci daně z přidané hodnoty přijde faktura od slovenského partnera, neplátce daně z přidané hodnoty?
Kdy je OSVČ zdravotní pojištění vypočítáno v pravděpodobné…
Jednou ze základních povinností všech OSVČ je odevzdání Přehledu o příjmech a výdajích za uplynulý rok své zdravotní pojišťovně.…
Nové instituty u daně z přidané hodnoty
Novela zákona o dani z přidané hodnoty přináší řadu nových institucí - například tzv. „tuzemský reverse charge“, ručení plátce za daň…
Daňová poradna: Zdanění příjmů ze Slovenska
Jak správně vypočítat daňovou povinnost, pokud má osoba samostatně výdělečně činná také příjmy ze Slovenska?
Příklady ke změnám v zákoně o dani z přidané hodnoty
Daň z přidané hodnoty byla za poslední měsíce nejvíce diskutovanou. Podívejme se na konkrétní dopady jednotlivých změn s uvedením…
Pojistné a OSVČ, který má zaměstnance
Zaměstnavatelem pro platbu sociálního a zdravotního pojištění nemusí být nutně pouze právnická osoba (s. r. o. nebo a. s.), ale také…
Zdravotní pojištění: Na co si mají dát OSVČ pozor?
Kolik odvedeme na dani z příjmu, závisí nejenom na sazbě daně, ale taky na množství uplatněných daňových slev či položek snižujících…
Daňová poradna: DPH u dlouhodobých pronájmů
Musí se z pronájmu nemovitostí platit DPH nebo je od této daně pronájem osvobozen?
I červen má své daňové povinnosti
V červnu dochází k jedné zásadní změně. Podání přiznání k dani a úhrada daně za rok 2010, pokud přiznání zpracovává a předkládá daňový…
Nové trendy v outsourcingu účetnictví
Společnost může svoji interní účetní agendu zajišťovat prostřednictvím vlastních zaměstnanců, anebo se obrátit na dodavatele, který tuto…
Zaměstnavatelé zasílají každý měsíc několik Přehledů
Zaměstnavatelé jsou povinni všem zdravotním pojišťovnám, u kterých jsou pojištěni jejich zaměstnanci, každý měsíc zasílat tiskopis…
Mateřská pro maminky podnikatelky
Přiznání peněžité podpory v mateřství (mateřské) není na rozdíl od rodičovského příspěvku automatický, je zapotřebí splnit zákonné…
Jak se platí dluhy u zdravotních pojišťoven?
Když začne živnostník nebo firma splácet své pohledávky u zdravotní pojišťovny, tak musí počítat s tím, že úhrada jednotlivých dlužných…
Nezapomeňte na daňové povinnosti v květnu
Opět Vám přinášíme přehled daňových povinností na květen. Nezapomeťe hlavně v kritický den, v pátek třináctého!
Poradna: Dodatečné přiznání Vás vyjde min. na 500 Kč
Zapomněli jste si v daňovém přiznní uplatnit některou ze slev nebo odpočtů? Můžete podat dodatečné přiznání, budete ale za to…
Jak je to s nemocenským pojištění pro OSVČ?
Pro letošní rok se zvýšilo dobrovolné nemocenské pojištění pro OSVČ a došlo k dalším změnám v oblasti nemocenského pojištění. Kdy má OSVČ…
Přehledy o příjmech a výdajích krok po kroku
Osoby samostatně výdělečně činné musí kromě přiznání k dani z příjmů vyplňovat i přehled o příjmech a výdajích. Přehledy se přitom…
Nárok na příspěvek na zaměstnance se zdravotním postižením
V Česku pobírá invalidní důchod 470 tisíc občanů. Invalidní důchod neznamená, že občan nemůže pracovat. Firma zaměstnávající občany se…
Daňová poradna: Vzájemný zápočet a uznatelnost nákladů
Jaká jsou pravidla pro vzájemný zápočet pohledávek a daňovou uznatelnost nákladů na prohrané soudní řízení?
Stát zaměřil v poslední době svou pozornost na daňové ráje
Dohody o výměně informací jako nástroj ověření pravdivosti informací poskytnutých poplatníkem o příjmech dosažených v zahraničí
Daňová reforma 2013: S čím je třeba počítat
Ministerstvo financí koncem března poodhalilo detaily daňové reformy 2013. Reforma ovlivní každého výdělečně činného člověka i podniky…
Sojka: Reforma likviduje léty navyklá zvýhodnění
Likvidují se některé výjimky a léty navyklá zvýhodnění. Ta jsou výsostným tématem "odborového boje" (hlavně stravenky), komentuje Vlastimil…
Jak vysoká má být minimální mzda?
V Česku minimální mzda od roku 2007 činí 8 000 Kč. Minimální mzda je tak v Česku při srovnání s průměrnou mzdou v Česku oproti ostatním…
Finanční úřad bude tolerovat i přiznání podané 6. dubna
Věděli jste, že nový daňový řád umožňuje podat přiznání k dani z příjmů až 6. dubna?
Jaké jsou sankce za opožděné daňové přiznání?
Opozdit se s podáním daňového přiznání se nevyplácí, v letošním roce činí minimální pokuta za opožděné daňové přiznání 500 Kč. Jak se…
V pátek je termín pro podání přiznání k dani z příjmů
Pátek je posledním termínem pro podání přiznání k dani z příjmů pro ty, za které přiznání nepodává daňový poradce. Podle daňového řádu…
Založení s.r.o.: Otevíráme účetní knihy
Účetní jednotky otevírají účetní knihy ke dni vzniku povinnosti vést účetnictví a to v okamžiku založení společnosti.
Jak vysoké pokuty, penále či přirážky k pojistnému může…
Při nesplnění zákonných povinností může zdravotní pojišťovna udělit zaměstnavateli vysoké sankce v podobě pokuty, penále či přirážky k…
Daňová poradna: Daňové přiznání a pozastavená živnost
V posledních týdnech se v naší poradně setkáváme ve větší míře s dotazy na blížící se termín podání přiznání k dani z příjmů.
Daňové přiznání 2011: Právnické osoby a daň z příjmů
Daňové přiznání musí řešit i právnické osoby, přičemž lhůty jsou stejné.
Přílohy k daňovému přiznání na poslední chvíli
Pokud máte příjmy z pronájmu nemovitosti a nebo třeba podnikáte, musíte vyplnit některé z příloh k přiznání
k dani z příjmů fyzických…
Přiznání k dani z příjmů na poslední chvíli
Pokud podáváte přiznání na poslední schvíli, zjednodušte si práci s naším článkem, ve kterém radíme, jak krok po kroku vyplnit daňové…
Kdo si může snížit daňovou povinnost daňovým zvýhodněním na…
Děti jsou to nejcennější co máme. Daňovým zvýhodněním si může rodič dětí, které s ním žijí v domácnosti, snížit daňovou povinnost. Kdo má…
Komponentní odpisování v roce 2011
Počátkem roku 2011 došlo k důležité a dlouho očekávané změně v účetním odpisování dlouhodobého hmotného majetku (dále je „DHM“), a to jak…
Daňová poradna: Uplatnění paušálních výdajů
Termín pro podání přiznání k dani z příjmů se nezadržitelně blíží, otázky na daňové problémy jsou tak čím dál častější.
Změnili jste během roku pojišťovnu? Musíte podat dva…
Všichni občané mají nárok na změnu zdravotní pojišťovny jednou za 12 měsíců, tedy i OSVČ. Pro OSVČ však znamená změna zdravotní…
Daňová poradna: Uplatnění slevy na dítě
Je možné dát výdaje za zahraniční kurz do daňově uznatelných výdajů? A jaké jsou podmínky pro uplatnění slevy na dítě?
OSVČ musí podat Přehled za rok 2010
Pondělí 2. května 2011, to je termín pro podání přehledu o příjmech a výdajích pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které alespoň…
OSVČ versus zaměstnanec, není to jen zdanění
Odvody OSVČ při stejném zisku jsou nižší než zaměstnance při stejné hrubé mzdě. Přesto nemůžeme paušálně říci, že se mají daně pro OSVČ…
K jednotné sazbě DPH vyzývá i Evropská komise
Evropská komise zveřejnila 1. prosince 2010 na svých webových stránkách tzv. Zelenou knihu o budoucnosti DPH. K navrhovaným změnám…
Daňové přiznání 2011: Paušální nebo skutečné výdaje
Osoba samostatně výdělečně činná má dvě možnosti – uplatnit výdaje ve skutečné výši nebo použít paušální výdaje.
Plátci DPH, pozor! Stát si od vás v dubnu půjčí
Přesně takový dopad bude mít jeden z bodů novely zákona o DPH, která vstoupí v platnost 1. 4. 2011. V pondělí 21.2. 2011 byla podepsána…
Daňové přiznání 2011: Vyplňujeme přiznání k dani z příjmů
Podnikatelé musí podávat přiznání k dani z příjmů fyzických osob, formulář za zdaňovací období 2010 se přitom od toho za rok 2009 příliš…
OECD: Kde jsou nejvyšší a nejnižší daně?
Daňové zatížení výrazně ovlivňuje podnikatelské prostředí i kupní sílu našich peněžek. Nízké daně jsou jedním z ověřených lákadel pro…
Poradna: Zdravotní a sociální pojištění a příjmy z pronájmu
Platí se z příjmů z pronájmu zdravotní a sociální pojištění? Je možné uplatnit odpisy na software i s několikaletým zpožděním?
Přehled o příjmech a výdajích po prvním roku podnikání
V tomto článku se podíváme na dotazy ze všech oblastí podnikání - dotace, místo podnikání, registrace a daňové povinnosti.