Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Jak se platí dluhy u zdravotních pojišťoven?

Firemnifinance.cz

Když začne živnostník nebo firma splácet své pohledávky u zdravotní pojišťovny, tak musí počítat s tím, že úhrada jednotlivých dlužných částek podléhé zákonnému pořadí. Tato skutečnost má vliv především z důvodu možnosti podat si žádost o prominutí penále.

 

Když se firma nebo živnostník dostane do přechodných finačních problémů, např. z důvodu špatného sladění úhrady přijatých faktur a vydaných faktur, tak často v první fázi nezaplatí včas běžné pojistné na zdravotní pojištění. Když není pojistné uhrazeno řádně a včas ve stanoveném termínu, tak zdravotní pojišťovna předepíše penále (0,05 % z dlužného pojistného). Vlivem nepříznivých okolností se může dále živnostník nebo firma dostat do problémů a přestat řádně plnit své povinnosti a může mu být rovněž udělana pokuta na pojistném. Zaměstnavateli může dále zdravotní pojišťovna vyměřit přirážku k pojistnému, jestliže v uplynulém kalendářním roce došlo k opakovanému výskytu pracovních úrazů nebo nemocí z povolání ze stejných příčin. V jeden okamžik může mít zaměstnavatel tedy dluh na pojistném, pokutě, penále a přirážce k pojistnému.


Pořadí hrazení dluhů

Ze zákona se platby plátce zdravotního pojištění (zaměstnavatele nebo živnostníka) přiřazují v informačním systému zdravotní pojišťovny v tomto pořadí:

  • 1. pokuty
  • 2. přirážky k pojistnému
  • 3. nejstarší nedoplatky pojistného
  • 4. běžné platby pojistného
  • 5. penále

Pořadí úhrady dlužných částek je důležité i z důvodu podání žádosti o prominutí penále. Při splnění zákonných podmínek si může plátce zdravotního pojištění totiž písemně požádat o prominutí dlužného penále na veřejném zdravotním pojištění. Aby se mohla zdravotní pojišťovna žádostí o prominutí penále zabývat, tak musí být splněny dvě podmínky: žádost musí být podána včas v zákonné lhůtě a plátce nesmí mít dluh na pojistném.

  • U výkazu nedoplatů je možné podat žádost o prominutí penále do 8 dní od doručení výkazu nedoplatků
  • U platebního výměru je možné podat žádost o prominutí penále do 15 dní od doručení platebního výměru.

Někteří plátci pojistného by tedy chtěli uhradit dlužné pojistné a požádat si o prominutí penále. Jestliže mají dluh na pokutě nebo přirážky k pojistnému, tak není tento postup jednoduchý.

  • V případě, že plátce pojistného neuvedene u své platby správně variabilní symbol, tak bude uhrazená částka automaticky v informačním systému zdravotní pojišťovny přiřazena dle zákonného pořadí. I když má plátce dluh na pokutě a chtěl uhradit dlužné pojistné, tak bude tato platba přiřazena k pokutě nebo přirážce k pojistnému.
  • V případě, že uvedena u platby správně variabilní symbol dlužné částky (např. číslo platebního výměru), tak bude sice tato platby přiřazena k úhradě dluhu, ale naděje plátce na prominutí penále budou malé, protože nemá vyřešen dluh na pokutě. Navíc jakákoliv neidentifikovatelná platba v budoucnosti se vždy přiřadí dle zákonného pořadí.


Jak postupovat?

Jestliže má zaměstnavatel nebo živnostník více dluhů u své zdravotní pojišťovny, tak je vhodné svoji zdravotní pojišťovnu kontaktovat a domluvit se na postupu řešení dluhu. Zkusit navrhnout, že se nejdříve uhradí veškeré dlužné pojistné, aby mohla být napsána a podána v řádném termínu žádost o prominutí penále. Na dlužnou pokutu může být sepsána dohoda o splátkách. V tomto případě by bylo možné žádost o prominití podat a přístup zdravotní pojišťovny k žádosti o prominutí penále by byl vstřícnější než při projednávání bez předchozí domluvy.

 
 
Sdílení a tisk
 
Komentář

finance.cz finance.sk firemnifinance.cz studentskefinance.cz peniaze.sk fondy.sk uroky.sk mf.cz

Články Finance.cz

Zobrazit další články
Články Investujme.cz

Zobrazit další články
Články Studentskéfinance.cz

Zobrazit další články
Články Firemnífinance.cz

Zobrazit další články
Zajímavé štítky

Zobrazit další štítky
Zajímavá témata štítků

Zobrazit další témata štítků
Slovnik.finance.cz

Zobrazit další slova
Finance.cz - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Investice - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Firmy - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Student - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Poradna finance.cz

Zobrazit další dotazy
Přihlášení

Zapomněl jsem heslo