Archiv článků - Zaměstnanci
Kdy máte nárok na odměnu za přestávku v práci?
Je dvanáct hodin a vy se ptáte kolegy nebo kolegyně na pracovišti, zda s vámi půjde do oblíbené restaurace přes ulici na obědové menu. Při…
Pracovní úraz během home office: Je nárok na odškodnění?
Epidemie covid 19 vyhnala z kanceláří podstatnou část zaměstnanců, kteří nyní pracují na home office. Mají ale nárok na odškodnění…
Může po vás zaměstnavatel požadovat, abyste se nechali…
Práce a negativní test na covid-19. Toto téma bylo před několika týdny velmi skloňované na Slovensku. Co když ale taková situace nastane i…
(4) Zaměstnavatel v insolvenci: V čem může nastat problém…
Zaměstnavatel, u které jste pracovali, se ocitl v insolvenci a nevyplatil vám mzdu. Následně jste se vydali na úřad práce s tím, že si…
Kdy máte nárok na náhradní volno?
Občas se stane, že potřebujeme během pracovní doby z práce odejít k lékaři nebo vyřídit jiné důležité soukromé záležitosti. Víte, kdy si…
Co se vám nebude počítat do důchodu?
Přiznání starobního důchodu není automatické, je nutné získat potřebnou dobu pojištění. Současně získaná doba pojištění ovlivňuje i…
(3) Zaměstnavatel v insolvenci: Co s nevyplacenou mzdou…
Zaměstnavatel se ocitl v platební neschopnosti a nezaplatil vám mzdu, na kterou máte právo? Jakým způsobem můžete uplatnit své mzdové…
(2) Zaměstnavatel v insolvenci: Jak a kdy může zaměstnanec…
Zjistili jste, že firma, u které pracujete, se ocitla v insolvenci? Pravděpodobně se vám hlavou honí celá řada myšlenek. Mezi ty určitě…
(1) Zaměstnavatel v insolvenci: Co jako zaměstnanec musím…
Někteří tvrdí, že krize už je tu a jiní zas, že teprve přijde. Řada zaměstnavatelů se ale ocitá v insolvenci již teď. Jaká práva mají…
Kde a jak hledat práci i mimo pracovní inzeráty
Koronakrize vás připravila o práci? Anebo jste dali výpověď sami? Hledáte si nové zaměstnání, ale nedaří se vám? Přečtěte si, kde se ještě…
Jak je placená nařízená karanténa?
Budete muset do povinné čtrnáctidenní karantény? Když je ale zaměstnanec v karanténě, má nárok na náhradu mzdy a nemocenské dávky? A co…
Otec na mateřské dovolené: co potřebujete vědět?
Na mateřskou nemusí nastoupit pouze matka dítěte. Peněžitou pomoc v mateřství může čerpat i otec. Má to však trošku jiná pravidla. Jaká?
Kdy vám zaměstnavatel musí schválit zkrácený úvazek?
Chtěli byste přejít z plného úvazku na zkrácený? Zkuste o to požádat svého šéfa. V některých situacích je vám až na výjimky povinen vyhovět…
Bude práce z domova nový standard? Firmy musí vyřešit IT…
Kvůli bezpečnostním opatřením zavedeným kvůli koronavirové pandemii byly nuceny miliony zaměstnanců na celém světě vykonávat svoji práci z…
Jak je to s čerpáním zaměstnaneckých benefitů, když jste ve…
Máte nárok čerpat zaměstnanecké benefity, pokud jste ve výpovědní době? Přečtěte si, zda po podání výpovědi máte nárok na stravenky anebo…
Letní brigády u 2 zaměstnavatelů: kdy (ne)podepsat "růžový…
Kdy můžete podepsat "růžový formulář" neboli prohlášení poplatníka k dani u více zaměstnavatelů? U kterého zaměstnavatele podepsat raději?…
Jak lze vypovědět dohodu o provedení práce
Chcete vypovědět práci na dohodu? Anebo vám dal výpověď zaměstnavatel a nevíte, zda musí dodržet nějakou výpovědní lhůtu? Přečtěte si, co o…
Jak na hromadné propouštění zaměstnanců nahlíží zákoník…
U vás v práci hromadně propouští? Přečtěte si, co vlastně hromadné propouštění je, za jakých příčin je možné a co musí váš zaměstnavatel…
Co byste měli vědět, když si berete pracovní pohotovost
Přišel za vámi zaměstnavatel s tím, abyste si vzali pracovní pohotovost? A může si to vůbec dovolit? Co byste měli vědět o pracovní…
Jak může pomoci zavedení konta pracovní doby?
Většina opatření je sice již nějakou dobu zrušená, ale pandemie pokračuje. Někteří navíc tvrdí, že můžeme očekávat i další vlnu. Jak může…
Zdanění práce je nejvyšší v Belgii
Zdanění práce u průměrné mzdy se v členských zemích OECD pohybuje od 7 % v Chile po 52,2 % v Belgii. Jak vysoké je zdanění práce v Česku v…
Co je dobré vědět o rozvázání pracovního poměru dohodou?
Přišel za vámi zaměstnavatel s tzv. dohodou o rozvázání pracovního poměru? Anebo přemýšlíte nad výpovědí dohodou vy? Co byste o ní rozhodně…
Co musí obsahovat výpověď?
Obdrželi jste v práci výpověď anebo chcete se zaměstnavatelem ukončit pracovní poměr z vlastní vůle? Přečtěte si, co je dobré vědět o…
Jaký je rozdíl mezi stravenkou a stravným?
Stravné a stravenka rozhodně není to samé. Jaký je mezi nimi rozdíl a kdy je nárok na jedno anebo na druhé? Může vám být navíc…
Choroba jako každá jiná. Prokázat nemoc z povolání je ovšem…
Postihnout může kdekoho stejně tak jako kterékoliv jiné onemocnění. Podceňovat ji se rozhodně nevyplácí, protože její důsledky mohou v…
Kdo dostane poloviční nemocenskou, krácenou nebo rovnou…
V dočasné pracovní neschopnosti se ocitají zaměstnanci s úrazem anebo nemocí. Může se ale stát, že nemocenské dávky nedostanou vůbec anebo…
Na tyto otázky si odpovězte, než si zažádáte o důchod
Odchod do důchodu je vhodné velmi dobře naplánovat a promyslet. Špatné načasování nebo nepromyšlení důležitých skutečností zbytečně snižuje…
Omyly při práci na zkrácený úvazek
Práce na zkrácený úvazek je atraktivní nejenom pro studenty, penzisty, ale i pro zaměstnance, kteří nemohou nebo nechtějí z různých důvodů…
Co je dobré vědět o nároku na odstupné při výpovědi pro…
I když je vývoj pandemie v České republice příznivý, nelze jí upřít, jak moc se podepsala na zaměstnanosti obyvatel. Také jste dostali…
Vláda schválila odměny pro zaměstnance. Pro které a jak…
Vláda dnes konečně rozhodla o odměnách pro zaměstnance. Kdo dostane ke mzdě peníze navíc a jak vysoké odměny budou?
Jak si zařídit home office, aby ani po týdnech nebyla práce…
Když vláda vyzvala podniky, aby co největšímu počtu zaměstnanců umožnily v souvislosti s pandemií práci z domova, ocitly se v home office…
Jak fungují brigády, přesčasy a nařízené dovolené v době…
Nouzový stav s sebou přinesl řadu změn. Lidé, kteří můžou, pracují zásadně z domu. Někteří však i přes propuknutí epidemii musí do práce…
Kdy vás v práci můžou vyhodit na hodinu?
Okamžité zrušení pracovního poměru představuje výjimečný prostředek ukončení pracovněprávního vztahu. Jak jej zákon stanovuje a upravuje?…
Kdy vás zaměstnavatel (ne)může vyhodit?
Náhlá výpověď ze strany zaměstnavatele bývá často čárou přes rozpočet. Existují ale i situace, kdy vás šéf vyhodit nemůže, ani kdyby chtěl.…
Kdo má nárok na dodatkovou dovolenou?
Dodatková dovolená je zvláštní typ dovolené, na kterou mají nárok jen někteří zaměstnanci. Kdo a za jakých podmínek může mít volno navíc?
Ošetřovné se zvýší. Pro koho a o kolik?
Ošetřovné je v posledních několika týdnech jedna z nejvyužívanějších dávek. Aktuálně ho čerpají rodiče především z důvodu uzavření škol.…
Odstupné při odchodu z práce? 9 věcí, na které se každý ptá
Dostat výpověď není nic příjemného, a to zvláště tehdy, pokud jste v situaci nevině. Právě ale v takových případech může vzniknout nárok…
Porušení pracovních povinností: za které prohřešky vás…
Pracovní povinnosti můžete jako zaměstnanec porušit zvlášť hrubě, závažně nebo méně závažně. Někdy to pro vás bude znamenat okamžitý…
Podpora v nezaměstnanosti 2020: kdo si polepší?
Kterým skupinám se v roce 2020 zvýší podpora v nezaměstnanosti? A kolik si mohou lidé na podpoře v nezaměstnanosti přivydělat? A kdo…
Kdo nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti?
Kdy budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti? Jak dlouho ji můžete pobírat? A kolik nejvíce může být vaše podpora? A jaké změny…
Jak si z daní odečíst úvěr ze stavebního spoření
Brali jste si úvěr ze stavebního spoření, který aktuálně splácíte? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu. Úroky z půjčky si můžete…
Do předčasného důchodu neodcházejte zbrkle
Někteří občané v předdůchodovém věku volí z různých důvodů unáhlený odchod do předčasného důchodu, přičemž nepromyšlený odchod do penze…
Když teď nemůžete pracovat, máte nárok na náhradu mzdy?
Z důvodu uzavření mnoha obchodů, ale i restaurací zůstalo mnoho zaměstnanců doma anebo pracují podstatně méně. Na co mají v takové situaci…
Pendleři a dojíždění za prací za hranice: co pro ně nově…
Jezdíte za prací do zahraničí? Co musíte doložit, aby vás za hranice vůbec pustili? A kde budete muset zůstat anebo kdy jít rovnou do…
Firmy chtějí své lidi motivovat. Každá pátá proto letos…
Minimálně jeden zaměstnanecký benefit, jako jsou stravovací nebo volnočasové poukázky, dostávají zaměstnanci v 77 % českých firmách. Tam,…
Byli jste loni na kvalifikačním kurzu? Dejte si ho do daní
1. července je letos konečný termín pro podání daňového přiznání. Pokud jste dělali nějaké zkoušky, nezapomeňte si je odečíst od daňového…
Koronavirus a ošetřovné: jak si zařídit ošetřovné na dítě?
Onemocnělo vám dítě anebo jiný člen rodiny? Potřebujete s ním zůstat doma a starat se o něj v době nemoci? A máte nárok na ošetřovné?…
Důchody nezaniknou. Ale jak vysoké budou?
V loňském únoru vznikla při ministerstvu práce a sociálních věcí další skupina, která by měla řešit důchody. Ty jsou hlavolamem, jehož…
Co dělat, když vám končí smlouva na dobu určitou?
Jste zaměstnáni na dobu určitou a pomalu se blížíte ke konci smlouvy? Co můžete v takové situaci dělat? A co si může dovolit váš…
Co si můžete odečíst z daní jen jednou ročně?
Roční zúčtování už bylo a daňové přiznání se teprve blíží. Přesto je dobré si zopakovat, jaké daňové slevy a odpočty se uplatňují pouze…
Srážky ze mzdy v roce 2020
Zaměstnancům v exekuci jsou prováděny srážky ze mzdy, proto je vhodné si všechny finanční povinnosti řádně plnit. Jak vysoká může být…
Kdo musí podat daňové přiznaní?
V lednu jsme se přiznávali k silniční dani a nemovitým věcem. V březnu nás pak bude čekat přiznání k dani z příjmu fyzických osob. Koho…
Jak se budou počítat srážky ze mzdy při osobním bankrotu v…
Občané v osobním bankrotu budou mít letos opět výhodnější podmínky. V lednu se totiž zvýšila částka normativních nákladů na bydlení.…
10 případů, kdy zaměstnanec musí podat daňové přiznání
Za většinu zaměstnanců vyřizuje roční daňové záležitosti jejich zaměstnavatel formou ročního zúčtování daně. Kdy si však musí zaměstnanci…
Neznáš někoho na náš nový flek?
Známí, kamarádi, přátelé. Známe se ze školy, ze zaměstnání nebo třeba z fitka. Jeden je spokojený, další ale shání nějakou novou práci. Tak…
Prohlášení druhého z poplatníků: k čemu to je a už jste to…
Pokud máte děti a ve mzdě si uplatňujete daňová zvýhodnění na děti, tak nezapomeňte na to, že musíte do mzdové účtárny doručit tzv.…
4 případy, kdy při souběhu dvou příjmů nemusíte podávat…
Máte více než jednu práci? Pracujete a zároveň pobíráte důchod? Podnikáte při zaměstnání, ale s minimálním výdělkem? Kdy nemusíte podat…
Roční zúčtování daně: k čemu vám je sleva a kdo ušetří…
Roční zúčtování daně je obdoba daňového přiznání pro zaměstnané. Je to forma zúčtování zaplacených daní za kalendářní rok, kterou pro…
Kdy si budete muset v roce 2020 doplatit zdravotní…
Zdravotní pojištění za zaměstnance odvádí zaměstnavatel. Jak je to ale s pojištěním, pokud zaměstnaní nejste anebo máte příjmy, které…
Zvýšení minimální mzdy daňovým pohledem
Minimální mzda v roce 2020 činí 14 600 Kč, tedy o 1 250 Kč více než loni. Od roku 2012, kdy byla minimální mzda 8 000 Kč, stoupla o 83 %.…
Jaká je v roce 2020 daňově nejvýhodnější stravenka?
Jste zaměstnanec, který dostává stravenky anebo naopak zaměstnavatel, který by chtěl svým pracovníkům zařídit příspěvek na stravování?…
Kdo bude letos muset zaplatit solidární daň?
Máte v zaměstnání nebo podnikání nadstandardně vysoké příjmy? V takovém případě je dost vysoká šance, že budete muset v roce 2020 zaplatit…
Cestovní náhrady 2021 za používání motorových vozidel a…
Pokud jede zaměstnanec na služební cestu, může mu vzniknout nárok na příspěvek na stravné. Jestliže navíc k dopravě použije vlastní…
Ve zkušební době je těhotná žena velmi zranitelná. Za…
Chce-li se zaměstnavatel zbavit těhotné pracovnice, jsou jeho možnosti značně omezené. Zejména tehdy, pokud spolu obě strany uzavřely…
10 nepravd o zdravotním pojištění
Někteří občané zaplatí na zdravotním pojištění více než na dani z příjmu fyzických osob. Podívejme se proto na vybraných 10 omylů spojených…
Co dělat, když máte doma prošlé stravenky
Stravenky patří mezi oblíbené zaměstnanecké benefity. Jsou podporované státem v rámci daňových výhod pro zaměstnavatele a zaměstnanci se…
Co se bude lišit při výpočtu čisté mzdy v roce 2020?
I v roce 2020 nastávají při výpočtu čisté mzdy změny. Lišit se budou např. minimální zálohy na zdravotní pojištění, ale i strop pro…
Převod dovolené z roku 2020 do nového roku
Máte spoustu dovolené z roku 2020 a nevíte, jestli ji musíte vyčerpat? Hrozí její propadnutí, nebo si musíte zažádat o převod do dalšího…
Máte nárok na příplatky, když pracujete na dohodu o…
Našli jste si brigádu, kde budete pracovat i v nočních hodinách nebo o víkendu? Zaměstnancům v takových případech náleží příplatky. Budete…
Jak se vám změní čistá mzda v roce 2020?
Porovnejte si, jak se vám změní mzda v roce 2019? Které vládní kroky mohou mít na vaši mzdu dopad? A jak se příští rok změní nemocenská?
Nezaměstnanost a důchod
Výpadky v pojištění mají negativní vliv na výpočet starobního důchodu, v případě skončení pracovního poměru nebo ukončení samostatné…
Nemám dovolenou, ale firma ji nařídila. Co teď?
Blíží se Vánoce, Silvestr, Nový rok. V některých firmách to funguje tak, že zaměstnanci nemusí v této době chodit do práce a vrací se do…
Zkrácený úvazek je „in“
Práce na zkrácený úvazek je v západoevropských zemích oblíbená, vždyť v Nizozemí pracuje na zkrácený úvazek dokonce téměř 60 % zaměstnankyň…
Pro mileniály jsou důležitější stravenky, než plat
Máme čerstvě třicet let od 17. listopadu 1989 a také novou generaci zaměstnaných mladých lidí – mileniálů. Jejích požadavky na práci jsou…
O kolik se v roce 2020 zvednou platy ve veřejné sféře?
Zaměstnanci ve veřejné sféře dostanou od 1. ledna příštího roku o 1500 korun měsíčně víc, vláda dnes schválila i zrušení nejnižší tarifní…
eNeschopenka 2020: co se změní?
S rokem 2020 přijdou v oblasti dočasné pracovní neschopnosti další změny. Začne fungovat tzv. eNeschopenka. Koho se bude týkat a co se…
Kdy budete muset zaměstnavateli zaplatit svou dovolenou?
U zaměstnance může nastat situace, kdy bude muset zaměstnavateli zaplatit za to, že čerpal dovolenou. Jak je to vůbec možné a za jakých…
Jistota práce? Hledejte ji sami v sobě
Kdo chvíli stál, stojí opodál, říká lidové rčení. Dnes spíš platí, že kdo se zastaví, nemusí už peloton vedoucích jezdců 4. průmyslové…
Jak vylepšit životopis, abyste zaujali
Pracovní trh se v důsledku nových technologií rychle mění. Životopis pracovníka je jen střípkem celého balíku osobní prezentace v…
Abyste nebyli u pracovního pohovoru překvapeni…
Už jste možná u pracovních pohovorů byli. Všechny vám připadaly v podstatě stejné: vzdělání, praxe, motivace, plat, čeho chcete dosáhnout…,…
Co je dobré vědět o zkráceném úvazku v 10 bodech?
Obliba práce na zkrácený úvazek stoupá. Pro rodiče s malými dětmi je to možnost, jak zvládnout kariéru a péči o děti. Atraktivní je i pro…
Nepřerušované CV je základ
Jste hrdi na svůj profesní životopis? To je dobře. A jste si jisti tím, že skutečně nemá chybu a tok zaměstnání, stáží, školení a studia na…
Jaké mají odvody lidé, jenž mají průměrnou a minimální mzdu?
Podívejte se, jaká bude čistá mzda lidí, jenž pobírají průměrnou a minimální mzdu. Kolik budou činit jejich odvody na zdravotním a…
OECD: Kde je souhrnná daňová sazba nejvyšší?
Z členských zemí OECD je souhrnná daňová sazba nejvyšší ve Francii a nejnižší v Chile. Jak vysoké jsou daně v Česku?
Kdy vyšší hrubý příjem snižuje čistý příjem?
V praxi není vždy žádoucí mít vyšší hrubý příjem, neboť čistý příjem překvapivě klesá. Důvodem jsou různé daňové limity, při jejich…
Zaplatili jste si školení nebo kvalifikační kurz?…
Pakliže jste během roku absolvovali nějaký kvalifikační kurz, jehož smyslem bylo rozšíření znalostí potřebných k výkonu vaší práce, vzniká…
Jedněmi milované, druhými proklínané. Odbory rozdělují…
Historie odborových organizací na našem území sahá do dob, kdy Česku již dlouhá léta vládnul a několik dalších desítek let ještě…
Chcete být na trhu práce žádaným zbožím?
Být vzdělaný, mít praxi a umět cizí jazyk a být s tím vším dnes nezaměstnaný – to je hotový nesmysl. Po těchto lidech je velká sháňka a…
Kdy budete na dávkách v mateřství pobírat jen 7 600 Kč…
Čeká vás v blízké době podání žádosti o peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek? Podle čeho se bude stanovovat výše dávek? A…
(Ne)zrušit stravenky: pro a proti
Zrušení stravenek je ožehavé téma, protože jejich obliba u Čechů je vysoká. Kdy budou zrušeny? Jaké jsou výhody stravenek? A proč je raději…
Kolik se odvádí na zdravotní pojištění a co je z něj…
Zajímá vás, co všechno je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, které je vám odváděno ze mzdy nebo platu? Přečtěte si, jaké služby…
Čeká vás konkurz na dobré místo? Jak jej nezkazit?
Odpromovali jste, udělali si pár týdnů volna a nyní se rozhodujete, kam budou profesně směřovat vaše kroky. Čekají vás nějaké konkurzy, na…
V práci se vám nelíbí? Tak ji změňte
Ekonom dělá kuchaře, bývalá advokátka píše v novinách a veterinář hraje v divadle. Blázinec? Ale kdepak, takhle to na trhu práce už dnes…
Jak ovlivní výši mateřské zkrácený úvazek nebo nemocenská
Právě jste zjistila, že čekáte miminko a uvažujete o tom, že přejdete na zkrácený úvazek? Anebo máte problémové těhotenství a budete muset…
Stárneme a musíme počítat i se staršími zaměstnanci
Trend mládí a krásy je hezký. Na mladé lidi je pěkný pohled, a i když zpravidla nemají zkušenosti, esprit a energie může leccos zachránit.…
Jsou dovolené a musíme pracovat přesčas. Opravdu musíme?
Vzpomněli jsme si pozdě, a tak jsme nemohli odjet na dovolenou, kdy jsme chtěli. Zato teď v práci není ani noha. Kromě šéfa, který nás ale…
Jak ušetřit na daních? Darujte, vezměte si hypotéku nebo si…
Existuje mnoho (zcela legálních) způsobů, jak zoptimalizovat svoji daňovou povinnost. Jste-li zaměstnanec, můžete během roku ponížit platby…
Jak se na těhotenství v zaměstnání dívá zákoník práce?
Těhotná žena v zaměstnání nesmí dostat výpověď. Je to ale skutečně pravda? Kdy tento fakt neplatí? A kterým pracím by se těhotná…
Jak vyřídit potravinářský průkaz?
V jakých profesích budete potřebovat potravinářský průkaz? Kde ho vyřídíte? Kolik vás to bude stát? Jak dlouho trvá jeho vyřízení?
A co když mi v práci nedají dovolenou?
Přemýšlet a snít o letní dovolené, to je asi v pořádku. Pokud ale nepracujeme na volné noze, pak si v zaměstnání nemůžeme vzít volno,…