Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Reklama

Poradna: Faktura od slovenského neplátce DPH

Firemnifinance.cz

Co když českému plátci daně z přidané hodnoty přijde faktura od slovenského partnera, neplátce daně z přidané hodnoty?

 


Faktura od slovenského neplátce

Otázka: Můžete mi prosím poradit ohledně DPH. Jsme s.r.o., plátci DPH a nyní jsme obdrželi fakturu od slovenského podnikatele (OSVČ) neplátce DPH za provedené stavební práce. Promítne se mi tato situace do přiznání k DPH, které řádky přiznání a na základě kterého paragrafu zákona?

Odpověď: Dle § 1 odst. b) zákona o dani z příjmů je předmětem daně poskytnutí služby za úplatu osobou povinnou k dani v rámci uskutečňování ekonomické činnosti, s místem plnění v tuzemsku. V uvedeném případě se jedná o plnění s místem plnění v tuzemsku a slovenskému podnikateli vzniká ke dni poskytnutí služby povinnost se registrovat jako plátce DPH na Slovensku. Máte tedy fakturu od slovenského podnikatele, plátce DPH a jste povinni z tohoto plnění odvést DPH (ř. 5 přiznání) a uplatníte zároveň nárok na odpočet (reverse charge) (ř. 43 přiznání).


Provize za zprostředkování osobám bez ŽL

Otázka: Začínám podnikat a chci pod sebou mít tým obchodních zástupců - někteří IČ, jiní fyz. osoby bez živnostenského listu. Potřebuji jim zúčtovat provizi za zprostředkování obchodu. Jak se toto v daňové evidenci dělá? Vystavuji faktury s mínusem (dobropis) nebo mi živnostníci vystavují faktury sami a já jim je proplácím? A jak je to u fyzických osob bez živnostenského listu?

Odpověď: Osoby se živnostenským listem Vám vystaví fakturu. Fakturu mohou vystavit po dohodě s Vámi, dle podkladů, které jim dodáte (přehled uskutečněných obchodů, výše nároku na provizi apod.). U osob bez živnostenského listu je třeba zkoumat, zda nedochází k porušení živnostenského zákona. Pokud se u těchto osob jedná o soustavnou činnost za účelem dosažení zisku, jsou povinni mít živnostenský list. Pokud by se však jednalo o jednorázové zprostředkování, živnostenský list mít nemusí a příjem pak tato osoba zdaní jako ostatní příjem dle § 10 ve svém daňovém přiznání.


Odpočet DPH z provozních výdajů

Otázka: Chtěl bych se zeptat na odpočet DPH. Jedná se mi konkrétně o výdaje na provoz firmy. Přesněji položky: platba za vedení účtu, platba za vvtvoření vizitek, koupě počítače. Chápu to tak, že se jedná o výdaje na provoz firmy a tedy si mohu nechat vrátit DPH. Pouze u počítače se mi bude vracet tři roky. Z jazyka zákona moudrý nejsem.

Odpověď: Ano, chápete to správně. Odpočet DPH můžete uplatnit na základě daňového dokladu, který obsahuje náležitosti předepsané zákonem o DPH §28 odst. 2, resp. 4. U plateb za vedení účtu daňový doklad pravděpodobně neobdržíte, jedná se o plnění osvobozené od DPH a ani bance DPH neplatíte. Při nákupu počítače od plátce DPH obdržíte daňový doklad s vyčíslenou DPH a odpočet DPH uplatníte celý najednou.

 
 
Sdílení a tisk
 
Komentář

finance.cz finance.sk firemnifinance.cz studentskefinance.cz peniaze.sk fondy.sk uroky.sk mf.cz

Články Finance.cz

Zobrazit další články
Články Investujme.cz

Zobrazit další články
Články Studentskéfinance.cz

Zobrazit další články
Zajímavé štítky

Zobrazit další štítky
Zajímavá témata štítků

Zobrazit další témata štítků
Slovnik.finance.cz

Zobrazit další slova
Investice - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Firmy - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Poradna finance.cz

Zobrazit další dotazy
Přihlášení

Zapomněl jsem heslo