Aktuální články ze světa firemních financí
Hledáte užitečné tipy? Každý den zveřejňujeme nové články na aktuální problémy. Zde můžete najít všechny zveřejněné články.
Termín pro odevzdání daňového přiznání: v roce 2021?
Každý rok se u poplatníků opakují stejné chyby: odkládání podání přiznání na poslední chvíli a někdy dokonce podání formuláře na…
Kdy máte nárok na odměnu za přestávku v práci?
Je dvanáct hodin a vy se ptáte kolegy nebo kolegyně na pracovišti, zda s vámi půjde do oblíbené restaurace přes ulici na obědové menu. Při…
Kdy a jak využijete základní slevu na poplatníka?
Kdy je možné uplatnit slevu na poplatníka? Jak je tato sleva vysoká? Dochází v roce 2021 k jejímu zvýšení? A pro koho? Podívejme se na…
Děti a daně 2021: kdo má nárok na daňové zvýhodnění a kdo…
Podpora rodin s dětmi musí být. Jakou částku daňového zvýhodnění můžete využít a za jakých podmínek? A co se u daňového zvýhodnění ruší?
Do kdy odevzdat daňové přiznání k silniční dani a zaplatit…
Máte letos povinnost podat daňové přiznání k silniční dani a vypořádat daň za rok 2020? Pak by vás mohlo zajímat, jak je to s letošními…
Daně 2021: kdy podat a kdy zaplatit?
Začátkem každého roku bilancujeme a účtujeme ten rok minulý. A hlavně je na čase se vypořádat se státem a zaplatit daně. Víte, jaké přesně…
Podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí musíte do 1.…
Pořídili jste si nemovitost? Tak musíte do začátku února podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí a do 31. května 2021 ji musíte…
Pracovní úraz během home office: Je nárok na odškodnění?
Epidemie covid 19 vyhnala z kanceláří podstatnou část zaměstnanců, kteří nyní pracují na home office. Mají ale nárok na odškodnění…
Samoplátci budou platit více na zdravotním pojištění
Řada lidí je v registru své zdravotní pojišťovny vedena jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP). Všechny osoby bez zdanitelných příjmů…
Jak vzrostly minimální zálohy pro OSVČ v roce 2021?
Jakou budou mít výši zálohy na sociální a zdravotní pojištění v roce 2021? O kolik se zvýší a kdy bude zavedena paušální daň?
Může po vás zaměstnavatel požadovat, abyste se nechali…
Práce a negativní test na covid-19. Toto téma bylo před několika týdny velmi skloňované na Slovensku. Co když ale taková situace nastane i…
3 tipy, jak si snížit daňovou povinnost ještě do konce roku
Uplatnění výdajového paušálu představuje pro mnoho podnikatelů jednodušší administrativu a časovou úsporu. Výdajové paušály se v roce…
Další vlna EET se odkládá na 1. leden 2023
Řada malých podnikatelů zažívá těžké období, a proto se vláda rozhodla odložit další vlnu EET, která měla vejít v platnost již v květnu…
Kompenzační bonus, ošetřovné či COVID? Co mohou OSVČ čerpat?
Jakou podporu mohou OSVČ kombinovat - kompenzační bonus, ošetřovné, COVID, nájemné? Jaká jsou pravidla čerpání a kdy je budou moci čerpat?…
(4) Zaměstnavatel v insolvenci: V čem může nastat problém…
Zaměstnavatel, u které jste pracovali, se ocitl v insolvenci a nevyplatil vám mzdu. Následně jste se vydali na úřad práce s tím, že si…
Kdy máte nárok na náhradní volno?
Občas se stane, že potřebujeme během pracovní doby z práce odejít k lékaři nebo vyřídit jiné důležité soukromé záležitosti. Víte, kdy si…
Co se vám nebude počítat do důchodu?
Přiznání starobního důchodu není automatické, je nutné získat potřebnou dobu pojištění. Současně získaná doba pojištění ovlivňuje i…
(3) Zaměstnavatel v insolvenci: Co s nevyplacenou mzdou…
Zaměstnavatel se ocitl v platební neschopnosti a nezaplatil vám mzdu, na kterou máte právo? Jakým způsobem můžete uplatnit své mzdové…
Které OSVČ budou mít nárok na kompenzační bonus?
Které OSVČ budou mít nárok na kompenzační bonus při druhé vlně pandemie koronaviru? Jak a kdy žádat? Na kolik mohou dosáhnout? Za jaké…
(2) Zaměstnavatel v insolvenci: Jak a kdy může zaměstnanec…
Zjistili jste, že firma, u které pracujete, se ocitla v insolvenci? Pravděpodobně se vám hlavou honí celá řada myšlenek. Mezi ty určitě…
(1) Zaměstnavatel v insolvenci: Co jako zaměstnanec musím…
Někteří tvrdí, že krize už je tu a jiní zas, že teprve přijde. Řada zaměstnavatelů se ale ocitá v insolvenci již teď. Jaká práva mají…
Kde a jak hledat práci i mimo pracovní inzeráty
Koronakrize vás připravila o práci? Anebo jste dali výpověď sami? Hledáte si nové zaměstnání, ale nedaří se vám? Přečtěte si, kde se ještě…
Jak je placená nařízená karanténa?
Budete muset do povinné čtrnáctidenní karantény? Když je ale zaměstnanec v karanténě, má nárok na náhradu mzdy a nemocenské dávky? A co…
Tankovací karty jsou stále oblíbenější také u živnostníků.…
Tankovací karta představuje nástroj dříve určený výhradně velkoodběratelům z řad autodopravců nebo velkých podniků. Díky sdružené poptávce…
Otec na mateřské dovolené: co potřebujete vědět?
Na mateřskou nemusí nastoupit pouze matka dítěte. Peněžitou pomoc v mateřství může čerpat i otec. Má to však trošku jiná pravidla. Jaká?
Kdy vám zaměstnavatel musí schválit zkrácený úvazek?
Chtěli byste přejít z plného úvazku na zkrácený? Zkuste o to požádat svého šéfa. V některých situacích je vám až na výjimky povinen vyhovět…
Bude práce z domova nový standard? Firmy musí vyřešit IT…
Kvůli bezpečnostním opatřením zavedeným kvůli koronavirové pandemii byly nuceny miliony zaměstnanců na celém světě vykonávat svoji práci z…
Jak je to s čerpáním zaměstnaneckých benefitů, když jste ve…
Máte nárok čerpat zaměstnanecké benefity, pokud jste ve výpovědní době? Přečtěte si, zda po podání výpovědi máte nárok na stravenky anebo…
Jaké chyby vám sníží důchod? Příklady napoví!
Podívejte se na 5 příkladů, kterých se žadatelé o důchod dopouští a zbytečně jim sníží starobní důchod. Na co si dát pozor? Co neopomenout?
8 mýtů o paušální dani pro OSVČ
Od 1. ledna 2021 by měla začít platit paušální daň ve výši 5 740 Kč. Bude povinná či dobrovolná? Kdo na ni bude mít nárok? Jaké jsou její…
Letní brigády u 2 zaměstnavatelů: kdy (ne)podepsat "růžový…
Kdy můžete podepsat "růžový formulář" neboli prohlášení poplatníka k dani u více zaměstnavatelů? U kterého zaměstnavatele podepsat raději?…
Kompenzační bonus 350 Kč denně pro dohodáře
Jakou výši má kompenzační bonus pro pracovníky na DPP a DPČ? Kdo na něj bude mít nárok? Za jaké období a kdy mohou žádat?
Paušální daň od 1. ledna 2021: výše, výhody a slabiny
Od 1. ledna 2021 bude zavedena paušální daň - tedy jednotný odvod pro OSVČ, které dále nebudou muset podávat daňové přiznání. Jak bude…
Jak lze vypovědět dohodu o provedení práce
Chcete vypovědět práci na dohodu? Anebo vám dal výpověď zaměstnavatel a nevíte, zda musí dodržet nějakou výpovědní lhůtu? Přečtěte si, co o…
6 zásadních rozdílů mezi předčasným důchodem a předdůchodem
Pokud jste dosáhli věku 60 let a ztratili jste práci, nebo se vám prostě už jen nechce pracovat, tak máte dvě možnosti. Můžete odejít do…
Jak na hromadné propouštění zaměstnanců nahlíží zákoník…
U vás v práci hromadně propouští? Přečtěte si, co vlastně hromadné propouštění je, za jakých příčin je možné a co musí váš zaměstnavatel…
Chystá se třetí vlna kompenzačního bonusu?
Mohou se OSVČ a malá s. r. o. těšit na další vlnu kompenzačního bonusu? Či jakou formu podpory vláda chystá? Kdy končí kompenzační bonusy…
Co byste měli vědět, když si berete pracovní pohotovost
Přišel za vámi zaměstnavatel s tím, abyste si vzali pracovní pohotovost? A může si to vůbec dovolit? Co byste měli vědět o pracovní…
Jak může pomoci zavedení konta pracovní doby?
Většina opatření je sice již nějakou dobu zrušená, ale pandemie pokračuje. Někteří navíc tvrdí, že můžeme očekávat i další vlnu. Jak může…
Co je dobré vědět o rozvázání pracovního poměru dohodou?
Přišel za vámi zaměstnavatel s tzv. dohodou o rozvázání pracovního poměru? Anebo přemýšlíte nad výpovědí dohodou vy? Co byste o ní rozhodně…
Zdanění práce je nejvyšší v Belgii
Zdanění práce u průměrné mzdy se v členských zemích OECD pohybuje od 7 % v Chile po 52,2 % v Belgii. Jak vysoké je zdanění práce v Česku v…
Co musí obsahovat výpověď?
Obdrželi jste v práci výpověď anebo chcete se zaměstnavatelem ukončit pracovní poměr z vlastní vůle? Přečtěte si, co je dobré vědět o…
Jaký je rozdíl mezi stravenkou a stravným?
Stravné a stravenka rozhodně není to samé. Jaký je mezi nimi rozdíl a kdy je nárok na jedno anebo na druhé? Může vám být navíc…
Choroba jako každá jiná. Prokázat nemoc z povolání je ovšem…
Postihnout může kdekoho stejně tak jako kterékoliv jiné onemocnění. Podceňovat ji se rozhodně nevyplácí, protože její důsledky mohou v…
Kdo dostane poloviční nemocenskou, krácenou nebo rovnou…
V dočasné pracovní neschopnosti se ocitají zaměstnanci s úrazem anebo nemocí. Může se ale stát, že nemocenské dávky nedostanou vůbec anebo…
Kdy budete moci žádat kompenzační bonus pro s. r. o.?
Kdy budete moci žádat o kompenzační bonus pro s. r. o.? Proč se zdrželo schválení kompenzačního bonusu pro s. r. o.? Podívejte se, kde…
Na tyto otázky si odpovězte, než si zažádáte o důchod
Odchod do důchodu je vhodné velmi dobře naplánovat a promyslet. Špatné načasování nebo nepromyšlení důležitých skutečností zbytečně snižuje…
Omyly při práci na zkrácený úvazek
Práce na zkrácený úvazek je atraktivní nejenom pro studenty, penzisty, ale i pro zaměstnance, kteří nemohou nebo nechtějí z různých důvodů…
Kdo bude mít nárok na úvěry z programu COVID III?
Vláda se rozhodla podpořit podniky státní zárukou na úvěr v rámci programu COVID III? Kterých společností se státní záruka na půjčky týká?…
Co je dobré vědět o nároku na odstupné při výpovědi pro…
I když je vývoj pandemie v České republice příznivý, nelze jí upřít, jak moc se podepsala na zaměstnanosti obyvatel. Také jste dostali…
Vyšší ošetřovné 500 Kč denně pro OSVČ již od dubna
Ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné se zvýšilo z 424 Kč na 500 Kč denně. Jak čerpat vyšší ošetřovné? Kdo na něj má nárok a jaký…
Vláda schválila odměny pro zaměstnance. Pro které a jak…
Vláda dnes konečně rozhodla o odměnách pro zaměstnance. Kdo dostane ke mzdě peníze navíc a jak vysoké odměny budou?
Jak se liší zdanění u dohody o provedení práce?
Zdanění při práci na dohodu o provedení práce se v praxi liší o desítky procent. Jak je to možné? Podívejme se na vybrané praktické…
Kompenzační bonus pro OSVČ schválen i pro květen a červen!
Bylo schváleno prodloužení vyplácení kompenzačního bonusu pro OSVČ i za květen a část června. Kdy budou moci OSVČ žádat a čerpat…
Kdo bude mít nárok na kompenzační bonus pro s. r. o.?
Kompenzační bonus v hodnotě dosahující až 44 500 Kč mohou získat společníci malých s. r. o. Kdy na něj budou mít nárok? Jak a kdy budou…
Jak si zařídit home office, aby ani po týdnech nebyla práce…
Když vláda vyzvala podniky, aby co největšímu počtu zaměstnanců umožnily v souvislosti s pandemií práci z domova, ocitly se v home office…
Jak fungují brigády, přesčasy a nařízené dovolené v době…
Nouzový stav s sebou přinesl řadu změn. Lidé, kteří můžou, pracují zásadně z domu. Někteří však i přes propuknutí epidemii musí do práce…
Kdy vás v práci můžou vyhodit na hodinu?
Okamžité zrušení pracovního poměru představuje výjimečný prostředek ukončení pracovněprávního vztahu. Jak jej zákon stanovuje a upravuje?…
Kdy vás zaměstnavatel (ne)může vyhodit?
Náhlá výpověď ze strany zaměstnavatele bývá často čárou přes rozpočet. Existují ale i situace, kdy vás šéf vyhodit nemůže, ani kdyby chtěl.…
Kdo má nárok na dodatkovou dovolenou?
Dodatková dovolená je zvláštní typ dovolené, na kterou mají nárok jen někteří zaměstnanci. Kdo a za jakých podmínek může mít volno navíc?
Proč v podnikání pokračovat i v důchodovém věku?
Některé OSVČ při dosažení řádného důchodového věku automaticky ukončují svoji samostatnou výdělečnou činnost. Přitom v důchodu lze stále…
Ošetřovné se zvýší. Pro koho a o kolik?
Ošetřovné je v posledních několika týdnech jedna z nejvyužívanějších dávek. Aktuálně ho čerpají rodiče především z důvodu uzavření škol.…
Odstupné při odchodu z práce? 9 věcí, na které se každý ptá
Dostat výpověď není nic příjemného, a to zvláště tehdy, pokud jste v situaci nevině. Právě ale v takových případech může vzniknout nárok…
Porušení pracovních povinností: za které prohřešky vás…
Pracovní povinnosti můžete jako zaměstnanec porušit zvlášť hrubě, závažně nebo méně závažně. Někdy to pro vás bude znamenat okamžitý…
Jak je to se zálohami na silniční daň v dubnu a červenci?
Silniční daň je daň, jejímž předmětem jsou vozidla užívaná k podnikání. Tato daň se platí jednou ročně a to po podání daňového přiznání…
Kdy se otevřou obchody, restaurace a další služby?
Podívejte se na časový harmonogram, podle kterého se budou otevírat jednotlivé obchody, restaurace, muzea a služby. Kdy si budeme moci…
Podpora v nezaměstnanosti 2020: kdo si polepší?
Kterým skupinám se v roce 2020 zvýší podpora v nezaměstnanosti? A kolik si mohou lidé na podpoře v nezaměstnanosti přivydělat? A kdo…
Kdy penzisté nemají nárok na nemocenskou?
Při splnění zákonných podmínek mohou nemocenskou pobírat i penzisté. Podívejme se v několika praktických příkladech, kdy však nemají…
Kompenzační bonus prošel změnou. Kdo na něj tedy dosáhne?
Vláda, poslanecká sněmovna, senát i prezident posvětili kompenzační bonus pro podnikatele, tzv. pětadvacítku. Bohužel podmínky nároku…
5 případů, kdy obdrží zaměstnanec daňový přeplatek
Zaměstnanci, kteří požádali zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování daně, se mohou mnohdy těšit na vratku daně v řádech tisícikorun…
Kdo nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti?
Kdy budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti? Jak dlouho ji můžete pobírat? A kolik nejvíce může být vaše podpora? A jaké změny…
Do kdy se musí odevzdat přehledy za rok 2019?
Jaké jsou termíny pro odevzdání přehledu o příjmech a výdajích na zdravotní pojišťovnu a na okresní správu sociálního zabezpečení?
6 nejčastějších otázek a odpovědí ohledně přímé podpory a…
Jste podnikatel, kterému bylo na základě mimořádných opatření znemožněno podnikání? Musel jste uzavřít provozovnu a nemáte teď žádné příjmy…
Nová podpora od státu pro OSVČ
Vláda a ministři připravili pro osoby samostatně výdělečné činné novou dávku. Kdo na ni bude mít během aktuální situace nárok a kolik činí…
Podrobně a postupně: jak podat své první daňové přiznání v…
Podáváte daňové přiznání poprvé a trošku se toho bojíte? Je tam spousta kolonek, spousta čísel, nevíte, kam s vyplněnými formuláři jít, a…
Prominutí záloh na důchodovém pojištění pro OSVČ ve 4…
Podívejte se na 4 příklady, které vám objasní, jaký dopad bude mít prominutí záloh na pojištění. Kdy budou OSVČ muset doplácet? A kdy budou…
Nedokážete splnit své smluvní závazky? Zažádejte si o…
Má vaše firma smluvní závazky vůči obchodnímu partnerovi a vy už teď víte, že je nedokážete dodržet? Může vám pomoci osvědčení o zásahu…
Mohou podnikatelé od státu požadovat náhradu škody za ušlý…
Díky uzavření restaurací, posiloven, obchodů s oblečením a mnoha dalších podniků budou mít podnikatelé výrazné ztráty na zisku. Je možné…
Jak si z daní odečíst úvěr ze stavebního spoření
Brali jste si úvěr ze stavebního spoření, který aktuálně splácíte? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu. Úroky z půjčky si můžete…
Do předčasného důchodu neodcházejte zbrkle
Někteří občané v předdůchodovém věku volí z různých důvodů unáhlený odchod do předčasného důchodu, přičemž nepromyšlený odchod do penze…
Odklad a přerušení EET kvůli koronaviru v 6 bodech
Poslanecká sněmovna schválila přerušení EET a odklad další vlny EET kvůli pandemii koronaviru. Na jaký termín bude odložena další vlna EET?…
Když teď nemůžete pracovat, máte nárok na náhradu mzdy?
Z důvodu uzavření mnoha obchodů, ale i restaurací zůstalo mnoho zaměstnanců doma anebo pracují podstatně méně. Na co mají v takové situaci…
Jakým způsobem budou OSVČ prominuty zálohy na důchodovém a…
Poslanecká sněmovna schválila prominutí minimálních záloh důchodového a zdravotního pojištění pro OSVČ na půl roku. Jak bude prominutí…
Pendleři a dojíždění za prací za hranice: co pro ně nově…
Jezdíte za prací do zahraničí? Co musíte doložit, aby vás za hranice vůbec pustili? A kde budete muset zůstat anebo kdy jít rovnou do…
Co dělat, když jste zapomněli uplatnit daňovou slevu nebo…
Stane se to občas každému. Na něco zapomenete. A když si vzpomenete, tak to rychle napravíte. Když zapomenete na něco v daňovém přiznání,…
Odklad EET kvůli koronaviru?
Bude odložena další vlna EET kvůli epidemii koronaviru? Jakých povolání se tato změna dotkne? Na kdy bude další vlna EET posunuta? A jaké…
Firmy chtějí své lidi motivovat. Každá pátá proto letos…
Minimálně jeden zaměstnanecký benefit, jako jsou stravovací nebo volnočasové poukázky, dostávají zaměstnanci v 77 % českých firmách. Tam,…
Změny v ošetřovném kvůli pandemii koronaviru
Jaké změny v ošetřovném nás čekají kvůli epidemii koronaviru? Bude prodlouženo? Budou ho moci čerpat i OSVČ? A bude i pro děti nad 10 let?
Daňové přiznání elektronicky: v jakém formátu poslat…
V jakém formátu musíte zaslat přílohy na finanční správu k elektronickému daňovému přiznání? Které přílohy dodat fyzicky na finanční úřad a…
Nemocenská a OSVČ: Je lepší komerční, či státní pojištění?
Nemoci se nevyhýbají ani OSVČ a ty je často přechází, protože je nikdo v nemoci platit nebude. Jaké jsou možnosti OSVČ? Je výhodnější…
Jak je to s uplatněním paušálního výdaje na dopravu v…
Využíváte vozidlo k podnikání? V rámci práce často jezdíte automobilem? Anebo pravidelně cestujete za nájemníky, kterým pronajímáte…
Koronavirus a práce - ošetřovné, karanténa a nemocenská
Kdy a jak dlouho můžete čerpat ošetřovné na své dítě? Jaké máte možnosti v případě, že vaše dítě musí být doma? Kdy vám bude vyplácena…
Byli jste loni na kvalifikačním kurzu? Dejte si ho do daní
1. července je letos konečný termín pro podání daňového přiznání. Pokud jste dělali nějaké zkoušky, nezapomeňte si je odečíst od daňového…
Koronavirus a ošetřovné: jak si zařídit ošetřovné na dítě?
Onemocnělo vám dítě anebo jiný člen rodiny? Potřebujete s ním zůstat doma a starat se o něj v době nemoci? A máte nárok na ošetřovné?…
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 31. března,…
Pokud chcete od 1. července 2020 změnit zdravotní pojišťovnu, tak máte na provedení změny ještě několik týdnů. Přihlášku musí totiž vaše…
Důchody nezaniknou. Ale jak vysoké budou?
V loňském únoru vznikla při ministerstvu práce a sociálních věcí další skupina, která by měla řešit důchody. Ty jsou hlavolamem, jehož…
10+1 tipů pro uplatnění daňového zvýhodnění na děti
Jednou ze základních finančních podpor rodin s dětmi v Česku je daňové zvýhodnění. V posledních letech se ve dvou vlnách daňové zvýhodnění…
Co dělat, když si chci prodloužit lhůtu pro podání daňového…
Nestihli jste si sehnat ještě všechny doklady? Bojíte se, že daňové přiznání nezvládnete odevzdat řádně a včas? Pozor! Od určitého dne…
Které dokumenty přiložit k ročnímu zúčtování daně a k…
Daňové přiznání vyvolává kopřivku u nejednoho zaměstnance nebo podnikatele. Ale i zaměstnaní se možná trošku opotí, když po nich v únoru…
Nové zálohy pro OSVČ v roce 2020: kolik a kdy si změnit…
Pro rok 2020 se osobám samostatně výdělečně činným opět zvyšují povinné minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Kolik si…