Aktuální články ze světa firemních financí
Hledáte užitečné tipy? Každý den zveřejňujeme nové články na aktuální problémy. Zde můžete najít všechny zveřejněné články.
10 čísel pro výpočet čisté mzdy a odměny v roce 2018
Výpočet čisté mzdy ze standardní pracovní smlouvy nebo čisté odměny z dohody o provedení práce či pracovní činnosti dozná příští rok…
8 případů, kdy zaměstnanec dostane daňovou vratku za rok…
Po provedení ročního zúčtování daně za rok 2017 obdrží někteří zaměstnanci část zaplacené daně z příjmu během roku zpět. Podívejme se na…
Jak vybruslit ze služební cesty, na kterou se vám nechce
Služební cesta se nemusí zamlouvat všem a ne každý je ji také povinen absolvovat. Čím se ale můžete bránit, když nechcete jet?
Jaký podíl HDP tvoří malé a střední podniky? Jsou opravdu,…
Malé a střední podniky by měly být základem pyramidy každé dobře fungující tržní ekonomiky. V České republice se jejich podíl na HDP stále…
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Živnostníci neboli osoby samostatně výdělečně činné odvádějí zpravidla odvody na zdravotní a sociální pojištění v minimální výši,…
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit…
Co byste řekli na to, kdyby si šlo individuálně vybrat letenku, ubytování, výlet anebo akci přes jednoho zprostředkovatele? O tom nám…
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro…
Všechny OSVČ musí za příslušný kalendářní rok doručit na svoji zdravotní pojišťovnu a místně příslušnou OSSZ „přehled o příjmech a…
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na…
Odjezd na služební cestu s sebou nese řadu zařizování. Na co by správný šéf rozhodně nikdy neměl zapomenout?
Havarijní pojištění: sjednat, či nesjednat?
Uvažujete o sjednání havarijního pojištění, ale bojíte se, že se vám nevyplatí? Nevíte, co přesně kryje a jaké máte možnosti? A jak…
Vánoční pečení se letos prodraží. Cena cukroví vzroste o…
Vánoční cukroví nepeče téměř 30 procent českých domácností, jen čtyři procenta Čechů se ale obejdou úplně bez něj – vyplývá to z…
4 věci, které si pamatujte o daňové slevě na poplatníka
Z důvodu uplatňování daňové slevy na poplatníka neplatí někteří zaměstnanci žádnou daň z příjmu a při práci pouze po část roku může…
Co je nutné zařídit před a po narození dítěte?
Víte jistě, co musíte zařídit ihned po porodu? Zjistili jste si, na jaké úřady se obrátit? Máte nárok na příspěvek na dítě? Že ne? Tak…
Zlaté české ručičky rozvíjejí internet věcí
Víte, co je internet věcí? Jak nám ulehčí život? Čeho se bude týkat? Jaké jsou ve světě trendy? A které značky udávají směr nového…
Jak zažádat o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Pokuty v oblasti kontrolního hlášení jsou upraveny v § 101h zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty (dále jen “ZDPH“). V…
6 výhod, které mají zaměstnanci na rozdíl od OSVČ
Uvažujete o tom, jestli je lepší zůstat zaměstnancem, anebo si raději zřídit živnostenský list? Být nezávislým láká každého z nás, ale i…
10 čísel pro platbu zdravotního pojištění v roce 2018
Zdravotní pojištění je někdy opomíjeným povinným odvodem, přestože někteří lidé platí na zdravotním pojištění ročně více než na dani z…
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje…
Líbí se vám pracovní nabídka v jiném městě, ale bojíte se, kolik byste utratili v případě úspěchu za dopravu? Máte strach, že by se vám…
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za…
Již nějaký čas se v praxi setkáváme s kontrolním hlášením DPH. Sankce za nepodání či nereagování na výzvu finančního úřadu jsou vysoké.…
Pražská burza cenných papírů spouští projekt START
Pražská burza cenný papírů BCCP opět spustila projekt START, který byl poprvé představen před 5 lety. Jeho nová verze velice usnadní…
Kdo zruší po volbách EET?
EET je jedna z nejvíce viditelných částí vládního programu, kterou se povedlo od posledních voleb prosadit. A také patří mezi…
Daňové odvody při vedlejšáku v roce 2018
Zaměstnanci přivydělávající si samostatnou výdělečnou činností vykonávají vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, což přináší výhody…
Proč průměrná mzda neodpovídá reálným platům
Zajímá vás, jak je možné, že je průměrná mzda o dost vyšší než reálné platy? Jak se vůbec počítá a co všechno je do ní zahrnuto?…
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Placené volno je snem každého zaměstnance. Situace, kdy jej lze uplatnit, jsou spíše výjimečné, ale i tak mohou nastat. Kdy na něj tedy…
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění…
Z důvodu zvýšení minimální mzdy od ledna 2018 na 12 200 Kč se zvyšuje měsíční platba na zdravotním pojištění pro všechny osoby bez…
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a…
Podnikání s sebou nese řadu povinností a nutný přehled o tom, jaké předpisy a zákony je třeba dodržovat. Kdo se v tom má ale vyznat? Pomoct…
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je…
Daňový nedoplatek může potkat každého. Důležité je se s ním vypořádat a řádně a včas ho doplatit. Nevíte, jak na to? Poradíme vám!
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Drobní živnostníci platí nejvíce z daňových odvodů na sociálním pojištění. K jakým nesrovnalostem v praxi dochází při platbě sociálního…
Co dělat, když dlužíte zdravotní pojišťovně?
Zdravotní pojištění musí být vždy řádně a včas placeno. Zdravotní pojišťovny si své pohledávky pečlivě hlídají a nedoplatky vymáhají.…
8 nejčastějších otázek a odpovědí na vstupní prohlídku do…
Byli jste novým zaměstnavatelem vyzváni k absolvování vstupní prohlídky? Co všechno bude doktor kontrolovat? Kolik to bude stát? A proplatí…
8 chyb, které dělají živnostníci při placení zdravotního…
Všechny osoby samostatně výdělečně činné musí platit zdravotní pojištění, ať už vykonávají hlavní samostatnou výdělečnou činnost nebo…
Z právní poradny: 3 způsoby, jak se bránit proti…
Poradna finance.cz je určena pro všechny vaše dotazy. Například ty z právní oblasti. Dneska blíže odpovíme na dotaz týkající se…
Kdy máte nárok na vrácení daně?
Někteří zaměstnanci pracují pouze po část roku, např. absolventi nastupují během roku do svého prvního zaměstnání nebo penzisté odešli v…
Ve zkušební době je možná nemoc i dovolená. Ale není to jen…
Čeká vás zkušební doba v nové práci? Hlavou se vám určitě honí plno otázek. Můžou mě jen tak vyhodit? Co když onemocním? Mám nárok na…
Na co nezapomenout při nástupu do nového zaměstnání?
Čeká vás první den v nové práci? Nevíte, co všechno si s sebou vzít a co vlastně očekávat? Poradíme vám, na co byste rozhodně neměli…
Jaké je to být na „volné noze“?
Být freelance, neboli jít na volnou nohu, to bývá pro mnohé východisko, pokud je to již v práci nebaví. I toto podnikání však má svá…
Daňový bonus na děti: můžu uplatnit i s nízkým příjmem?
Vždy jeden z rodičů může při výpočtu daně z příjmu fyzických osob uplatnit daňové zvýhodnění na děti. Když je daňové zvýhodnění na děti…
Neproplacená neschopenka: Kdy nemáte nárok na náhradní mzdu…
Chřipka nebo angína dokáže člověka pěkně potrápit. Představa, že by navíc s horečkami musel stoprocentně fungovat v práci, je ještě…
Pracovat pouze na dohodu o provedení práce bude méně výhodné
Vládou schválené zvýšení minimální mzdy na 12 200 Kč zvýší osobám bez zdanitelných příjmů platby na zdravotním pojištění na 1 647 Kč…
8 mýtů o zdravotním pojištění
Z hrubé mzdy je zaměstnancům jejich zaměstnavatelem odváděno zdravotní pojištění. Zdravotní pojištění můžeme nazvat povinnou daní. Co u…
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace…
Zakládání soukromých klubů a spolků je kvůli protikuřáckému zákonu stále častější. Hospodští odmítají přijít o klientelu a prodělat. Plno z…
Jak si na brigádě přijdete s nižším výdělkem na více peněz
Během léta je k dispozici hodně brigád, nejvíce v pohostinství, na stavbách a v zemědělství. Na co je dobré si dávat pozor, aby se nám…
Každé euro zaměstnance stojí nejvíce zaměstnavatele ve…
Zaměstnanci dostávají na účet čistou mzdou, tedy po všech daňových odvodech. Mzdové náklady zaměstnavatele v Česku na každé euro, které…
FinTech může být i ve vašem telefonu: 4 případy, kdy se to…
Nechte chytrý telefon, aby vám to spočítal, ohlídal, zaplatil nebo vypůjčil. FinTech aplikace jsou na vzestupu. A navíc jsou často úplně…
Platba zdravotního pojištění a příjem do 10 000
Při měsíčním desetitisícovém příjmu se může platba zdravotního pojištění pohybovat od 0 Kč po 1 906 Kč. Jak je to možné? Podívejme se na…
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Internetové bankovnictví je hojně využíváno převážně mezi mladými lidmi. Ulehčuje to čas a čas jsou přece peníze. Bohužel plno z nich také…
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
V praxi jsou u mnoha živnostníků výdajové paušály velmi oblíbené, neboť výrazným způsobem zjednodušení povinnou administrativu a současně…
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z…
Minulý týden jsme v naší poradně odpovídali na dotazy týkající se například vytýkacího dopisu zaměstnavatele, vybrání dovolené po zkušební…
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000…
Zvířata si u nás za dva roky konečně budou moci oddychnout. V roce 2019 by v České republice už neměla existovat jediná farma na kožešinu.…
S cestovním pojištěním můžete v zahraničí ušetřit více než…
Cestovní pojištění u nás není zřizováno často. Experti přitom tvrdí, že se bez něj na dovolené rozhodně neobejdeme. Co všechno pokrývá a…
Dohoda o provedení práce s měsíční odměnou 10 tisíc a méně…
Zejména v letních měsících nabízí zaměstnavatelé brigády na dohodu o provedení práce. Přivydělat si mohou nejenom studenti, ale i…
Zdravotní pojištění: přechod z hlavní činnosti na vedlejší
Podnikání při zaměstnání je pro některé OSVČ nutností, neboť příjmy z hlavní samostatné výdělečné činnosti jsou nedostačující a současně je…
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního…
Osoby samostatně výdělečně činné jsou samy zodpovědné za placené zdravotního pojištění své zdravotní pojišťovně. Neplacení zdravotního…
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na…
Prázdniny jsou časem brigád v mnoha odvětvích české ekonomiky. Studenti mohou být pro zaměstnavatele…
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Rodiny s více dětmi budou mít od srpna, kdy se obdrží výplata za červenec, poprvé vyšší čistý rodinný příjem. Při výpočtu čisté mzdy za…
Abyste na brigádě vydělali co nejvíc: přehled daňových slev…
Při výpočtu měsíční čisté mzdy nebo měsíční čisté odměny plynoucí z letní brigády je možné uplatnit některé daňové slevy. Za jakých…
Joint v zaměstnání? Raději ne!
Na kouření marihuany můžeme mít každý jiný názor. Faktem ale je, že v zaměstnání byste se měli raději se „špekem“ držet zpět, lépe řečeno -…
Když na letní brigádě vyděláte tolik, že se vám to nevyplatí
Mnozí studenti, důchodci nebo ženy na rodičovské dovolené si během letních měsíců přivydělávají na dohodu o provedení práce. Pro některé…
Nezapomínáte si platit zdravotní pojištění? 6x si to…
Platbě zdravotního pojištění musí věnovat velkou pozornost osoby bez zdanitelných příjmů, přičemž někteří občané nevědí, že jsou v této…
Ochrana osobních údajů: co vás za rok čeká a nemine
Nový celoevropský zákon o ochraně osobních údajů, který začne platit přibližně za rok, se dotkne všech podnikatelů, kteří nakládají s…
Pět důvodů, proč se při nízkém zisku z podnikání nechat…
Někteří lidé vykonávají samostatnou výdělečnou činnost, protože mají rádi svobodu a mohou dělat činnosti, které je baví. Každá samostatná…
7 případů, jak platit zdravotní pojištění, když máte více…
Hodně lidí má více pravidelných měsíčních příjmů. Jak je to s placením měsíčních záloh na zdravotním pojištění, když jedním ze zdrojů…
Ekonomika roste, platy a penze ne. Proč?
Ekonomika roste a má růst dál. Jenže na platech to jaksi není vidět. Čím to je? Odborníci se shodují, že nejen v nízké produktivitě práce.…
Práce přesčas nebo o víkendu není zadarmo
Je už tak nějak samozřejmé, že pokud práci nestíháme v regulérní pracovní době, žádné „padla“ pro nás neplatí a z práce dokončíme, až…
FinTech produkty čeká prudký vzestup
Produkty FinTech (ze slov finance a technologie) změní podle odborníků během několika let bankovní prostředí. Díky technologiím, jakými…
Fungující rodina je jedním z předpokladů pro úspěšné…
Podnikání a rodina. Pro byznysmena často dvě základní věci, kolem kterých se točí jeho život. Ovšem zatímco život firmy si pro sebe krade…
13 tipů, v čem začít podnikat při i po studiu
Že studenti svá studentská léta jen proflákají, po nocích flámují a občas si přečtou skripta? Bývávalo. I během studentského života totiž…
7 daňových povinností zaměstnance
Daň z příjmu fyzických osob, sociální pojištění i zdravotní pojištění vypočítává a odvádí na účty příslušných institucí zaměstnavatel. Na…
S výdajovým paušálem lze opět využít slevu na manželku a na…
Jednoduchost, administrativní nenáročnost a možnost daňové úspory, to jsou hlavní výhody, proč využít stanovení výdajů paušálem. V minulých…
Jak se v podnikání posunout dál? Koučink a mentoring…
Koučování a mentoring. V současné době velmi populární způsob osobního rozvoje. Mnozí si však stále pod těmito pojmy nedokážou představit…
4 otázky a odpovědi ohledně podnikání s odpovědným zástupcem
Živnostenský zákon (zák. č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání) umožňuje podnikateli, který nesplňuje zvláštní podmínky provozování…
Zaměstnat jednoho Dána nebo čtyři Čechy?
Průměrná hodinová cena práce v Česku je osmá nejnižší z členských zemí Evropské unie. Za stejnou částku lze v Česku zaplatit čtyři…
Schváleno! Vyšší slevy na děti, které může uplatnit i…
Zásadní změny v daních z příjmů přináší novela zákona o daních z příjmů, která je součástí daňového balíčku 2017. Ten začne platit 15 dní…
146 tisíc čistého měsíčně dostávají Švýcaři. Jak jsou na…
Pro všechny zaměstnance je nejdůležitější čistá mzda, kterou obdrží od zaměstnavatele za měsíční práci na účet, za kterou mohou nakupovat…
Kvalitní systém vzdělávání zaměstnanců ovlivňuje výkon i…
Možnost vzdělávání a kariérního růstu je stále důležitějším benefitem. Zatímco dříve bylo běžné, že zaměstnanec setrval na jedné pozici…
Nezapomeňte odevzdat „přehledy“. Máte čas do úterý 2. 5.
Jestli jste vykonávali v roce 2016 samostatnou výdělečnou činnost, potom musíte nejpozději do 2. května odevzdat přehledy o příjmech a…
Jak vyplnit přehledy za rok 2016 v příkladech
Osoby samostatně výdělečně činné musí mimo daňové přiznání vyplnit přehledy o příjmech a výdajích. Jeden přehled je nutné odevzdat na…
Co když živnostník neplatí zdravotní pojištění?
Některým živnostníkům se nedaří v jejich samostatné výdělečné činnosti a neplatí zdravotní pojištění. Neplacení zdravotního pojištění však…
Jak na zálohy na daň i sociální a zdravotní pojištění v…
Všechny osoby samostatně výdělečně činné, které vykonávaly v roce 2016 alespoň jeden měsíc samostatnou výdělečnou činnost, musí odevzdat…
5 tipů, jak na předání rodinného podniku
Předat otěže rodinné firmy svému nástupci je pravděpodobně nejtěžší obchodní transakcí v životě podnikatele. Svědčí o tom fakt, že přestože…
Jak a kdy zaplatit daň z nemovitosti v roce 2017?
Jedinou daní, která se platí předem, je daň z nemovitosti. Termín pro podání daňového přiznání k dani z nemovitosti je tradičně posledního…
Hodinová minimální mzda: V Česku 66 Kč, v Evropě i 300
Hodinová minimální mzda v Česku v roce 2017 činí 66 Kč za hodinu. Oproti roku 2016 se zvýšila o 7,30 Kč. V západoevropských zemích však…
Zvyšování nepřímých daní je v EU trendem. Jak se vyvíjí…
Z členských zemí Evropské unie je základní sazba DPH nejvyšší v Maďarsku (27 %) a nejnižší v Lucembursku (17 %). V posledních letech bylo…
ČOI zjistila nedostatky při 87 % kontrol problémových e…
Česká obchodní inspekce (ČOI) loni zjistila pochybení při 87 procentech kontrol problémových e-shopů. Je to o 4,2 procentního bodu více než…
Moderní cafeterie: Digitální řešení, které umožňuje…
Dnes cafeterie patří ke standardnímu řešení zaměstnaneckých benefitů. A to bez ohledu na velikost firmy či její zaměření. Důvody?…
Prague Capital Market Summit III.: Generační obměna…
Třetí pokračování úspěšného Summitu proběhne ve čtvrtek 6. dubna 2017 ve Slovanském domě v Praze. Hlavními tématy významného setkání…
Kdy neplatíte zdravotní pojištění?
Zaměstnanci ani osoby samostatně výdělečně činné se měsíčnímu placení zdravotního pojištění nevyhnou. Jak je to s placením zdravotního…
5 příkladů, jak na na změnu zdravotní pojišťovny
Do konce března musí podat přihlášku k nové zdravotní pojišťovně lidé, kteří chtějí změnit od 1. července 2017 zdravotní pojišťovnu. Se…
4 věci, na které pamatujte po podání daňového přiznání
Daňové přiznání jste odevzdali a už to máte letos za sebou. Nezapomeňte ale na to, že s daňovým přiznáním jsou spojené i další povinnosti.…
Co všechno v sobě zahrnuje pojem péče řádného hospodáře?
Pojem péče řádného hospodáře byl před rekodifikací soukromého práva v České republice užíván v zákoně č. 513/1991 Sb., obchodním zákoníku,…
7 dní na odevzdání daňového přiznání. Na co si dát pozor?
Většina daňových poplatníků zvládne vyplnění daňového přiznání sama. Jakých chyb se při vyplňování růžového formuláře vyvarovat? Na co si…
Kdy vám hrozí pokuta od zdravotní pojišťovny?
Pokud byla alespoň po dobu jednoho měsíce v roce 2016 vykonávána samostatná výdělečná činnost, tak je nutné zdravotní pojišťovně do 2.…
20 let Finance.cz: Rekordní návštěvnost a nový vzhled
Portál Finance.cz oslavil na konci minulého měsíce 20 let své existence. Jedná se o nejstarší web věnovaný osobním financím v Česku.…
Kdo bude platit zálohy po odevzdání daňového přiznání za…
V praktických příkladech si vysvětlíme, kdo bude muset platit po odevzdání přiznání k dani z příjmu fyzických osob čtvrtletní zálohy na…
Jak snížit náklady na rozjezd podnikání? Třeba i webem…
Doba internetová sice nahrává rozvoji podnikání bez kanceláře a dalšího dříve nutného vybavení, přesto zcela bez vstupních investic rozjet…
Český leasingový trh pomalu objevuje nové flexibilní …
Na českém leasingovém trhu se v poslední době objevují nové flexibilní nabídky.
Příkladem je leasing na dobu kratší než rok, při kterém…
Daňová zátěž OSVČ je za rok 2016 citelně nižší než před 10…
V roce 2007 platilo v Česku progresivní zdanění a při výpočtu daně z příjmu fyzických osob musel být dodržen minimální daňový základ. OSVČ…
Zdanění u dohody o provedení práce v praktických příkladech
Pro přivýdělek během zaměstnání, podnikání, studia nebo v důchodu je velmi oblíbená práce na dohodu o provedení práce. Celkové zdanění…
Zájem o české zboží v zahraničí zůstává silný
Zájem o české zboží v zahraničí zůstává silný. Obchod s cizinou ale nebude letos tak silným tahounem tuzemské ekonomiky jako v minulých…