Archiv článků - Daně a účetnictví
Zdanění přivýdělku z dohody o provedení práce v roce 2024
Dohoda o provedení práce je pro případ příležitostných zaměstnání asi nejoblíbenějším pracovněprávním vztahem. Jaký je limit pro zdanění…
Prohlášení druhého z poplatníků: k čemu to je a už jste to…
Pokud máte děti a ve mzdě si uplatňujete daňová zvýhodnění na děti, nezapomeňte na to, že musíte do mzdové účtárny doručit tzv. prohlášení…
Podat přiznání k dani z nemovitých věcí musíte do 31. ledna…
Pořídili jste si nemovitost? Do 31. ledna 2024 musíte podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí a do 31. května 2024 ji musíte…
Roční zúčtování daně nebo daňové přiznání: jak si odečíst…
Daňové přiznání se opět blíží. Neradostné období alespoň částečně ocení plátci hypoték, kteří si mohou část zaplacených úroků odečíst z…
Školkovné – sleva na dani až 17 300 Kč, ale za rok 2024 už…
Slevu na dani školkovné můžete v daňovém přiznání za rok 2023 uplatnit až do výše 17 300 Kč. Jak tuto slevu uplatnit a kdo na ni má nárok?…
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Dnes je poslední…
Pokud chcete od 1. ledna 2025 změnit zdravotní pojišťovnu, máte na žádost čas do konce září, tedy tři měsíce před platností změny. Jaké…
Co se počítá do náhradní doby pojištění v rámci nároku na…
Zajímá vás, co se počítá do náhradní doby pojištění? Hraje roli v nároku na důchod i studium? A z kolika procent je náhradní doba vlastně…
Odevzdali jste přehledy pro zdravotní pojišťovnu a OSSZ?…
Pro rok 2023 se osobám samostatně výdělečně činným opět zvýšily povinné minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Kolik si…
Do kdy se musí odevzdat přehledy za rok 2022?
Jaké jsou termíny pro odevzdání přehledu o příjmech a výdajích (nově přehled o výši daňového základu) na zdravotní pojišťovnu a na okresní…
Tři možnosti, jak odevzdat daňové přiznání
Březen je měsícem daní. Abyste zvládli podat daňové přiznání bez problémů a hladce, vyberte si způsob, jakým daňové přiznání odevzdáte, a…
10+1 tip pro uplatnění daňového zvýhodnění na děti
Jednou ze základních finančních podpor rodin s dětmi v Česku je daňové zvýhodnění. V posledních letech se ve dvou vlnách daňové zvýhodnění…
Pět případů, kdy musí důchodci podat daňové přiznání
V Česku si řada důchodců přivydělává zaměstnaneckým poměrem, dohodou nebo samostatně výdělečnou činností. Na mnoho z nich se pak také…
Kdy a jak využijete základní slevu na poplatníka?
Kdy je možné uplatnit slevu na poplatníka? Jak je tato sleva vysoká? Kdy došlo k jejímu zvýšení? A pro koho? Podívejme se na praktické…
Daňové přiznání, když jste byli loni dlouho na nemocenské
Při dlouhodobé pracovní neschopnosti nebo nástupu na nemocenskou v ochranné lhůtě vzniká zpravidla nárok na vratku daně za celý rok.…
Vrácení daní za rok 2023 – kdy dostanete daňový přeplatek?
Daňový přeplatek je skvělá věc, konečně jednou stát platí něco nám. Tak kdy se svého loňského daňového přeplatku a bonusu dočkáte?
Pět případů, kdy zaměstnanec obdrží daňový přeplatek
Zaměstnanci, kteří požádali zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování daně, se mohou mnohdy těšit na vratku daně v řádech tisícikorun…
Co je dobré vědět o přeplatku a nedoplatku na dani?
Při vyplňování daňového přiznání vám vyšlo, že jste na dani odvedli víc, než bylo nutné? Vrátí vám úřad přeplatek automaticky? A jak je to…
Které dokumenty přiložit k ročnímu zúčtování daně a k…
Daňové přiznání vyvolává kopřivku u nejednoho zaměstnance či podnikatele. Při uplatnění daňových slev či odčitatelných položek je většinou…
Zaměstnanci a daně: roční zúčtování a slevy
Na základě prováděného ročního zúčtování daně z příjmů vzniká mnohým zaměstnancům nárok na daňovou vratku. Podívejme se na přehled daňových…
Jaké jsou termíny pro podání přiznání k dani z příjmů v…
Každý rok se u poplatníků opakují stejné chyby: odkládání podání daňového přiznání na poslední chvíli, a někdy dokonce podání formuláře…
Děti a daně 2024: kdo má nárok na daňové zvýhodnění a jak…
Podpora rodin s dětmi je základním pilířem ekonomik napříč státy. Jakou částku daňového zvýhodnění můžete využít v České republice a za…
Samoplátci budou platit více na zdravotním pojištění
Řada lidí je v registru své zdravotní pojišťovny vedena jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP). Všechny osoby bez zdanitelných příjmů…
Kdo vlastní pojišťovny působící v Česku?
Pojištění je velkým byznysem již od dob prvních mořeplavců. Lidé si nechávají pojistit všechno – od hýždí až po vzducholoď. U koho jste…
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2022 a daňové…
Někteří zaměstnanci pracovali během roku 2022 pro více zaměstnavatelů. Daňové povinnosti zaměstnance se přitom liší v závislosti na…
Práce v důchodu: která smlouva je pro vás nejlepší
Konečně jste dost staří a rozhodli jste se odejít do starobního důchodu. Však svoje jste si odpracovali, takže je na čase začít si vybírat…
Práce na dohodu v roce 2022
Práce na některou z pracovních dohod je oblíbenou formou přivýdělku. Co u brigád ovlivňuje výši čistých výdělků? A jaké jsou rozdíly při…
7 případů, kdy nemusíte odevzdávat daňové přiznání
Termín pro odevzdání daňového přiznání za rok 2021 je letos v pátek 1. dubna 2021 fyzicky, a 2. května 2022 elektronicky. Kdo všechno…
Dohoda o pracovní činnosti je výhodná pro studenty i seniory
Dohoda o pracovní činnosti se vyplatí především firmám, které potřebují zaměstnat pracovníky pouze na omezenou pracovní dobu. Zkrácený…
Byli jste loni na kvalifikačním kurzu? Dejte si ho do daní
Letos máme hned 3 termíny pro podání daňového přiznání závisle na tom, jakým způsobem jej odevzdáváte. Pokud jste dělali nějaké zkoušky,…
Jak zdanit příležitostný příjem?
Příjmy z příležitostných činností jsou do zákonného limitu od daně z příjmu fyzických osob osvobozeny. Kdy se však jedná o příležitostný…
Podnikající invalidní důchodci a daně za rok 2020
Přiznání invalidního důchodu neznamená, že člověk nemůže být již výdělečně aktivní. Pro invalidní důchodce je z mnoha důvodů výhodné,…
Daně 2021: kdy podat a kdy zaplatit?
Začátkem každého roku bilancujeme a účtujeme ten rok minulý. A hlavně je na čase se vypořádat se státem a zaplatit daně. Víte, jaké přesně…
3 tipy, jak si snížit daňovou povinnost ještě do konce roku
Uplatnění výdajového paušálu představuje pro mnoho podnikatelů jednodušší administrativu a časovou úsporu. Výdajové paušály se v roce…
6 zásadních rozdílů mezi předčasným důchodem a předdůchodem
Pokud jste dosáhli věku 60 let a ztratili jste práci, nebo se vám prostě už jen nechce pracovat, tak máte dvě možnosti. Můžete odejít do…
Jak je to se zálohami na silniční daň v dubnu a červenci?
Silniční daň je daň, jejímž předmětem jsou vozidla užívaná k podnikání. Tato daň se platí jednou ročně a to po podání daňového přiznání…
Kdy penzisté nemají nárok na nemocenskou?
Při splnění zákonných podmínek mohou nemocenskou pobírat i penzisté. Podívejme se v několika praktických příkladech, kdy však nemají…
Podrobně a postupně: jak podat své první daňové přiznání v…
Podáváte daňové přiznání poprvé a trošku se toho bojíte? Je tam spousta kolonek, spousta čísel, nevíte, kam s vyplněnými formuláři jít, a…
Co dělat, když jste zapomněli uplatnit daňovou slevu nebo…
Stane se to občas každému. Na něco zapomenete. A když si vzpomenete, tak to rychle napravíte. Když zapomenete na něco v daňovém přiznání,…
Nemocenská a OSVČ: Je lepší komerční, či státní pojištění?
Nemoci se nevyhýbají ani OSVČ a ty je často přechází, protože je nikdo v nemoci platit nebude. Jaké jsou možnosti OSVČ? Je výhodnější…
Daňové přiznání 2020: nezapomeňte, že taky musíte daň…
Blíží se termín daňového přiznání za minulý rok. A kromě toho, že musíme daň z příjmu spočítat, je třeba ji i zaplatit. Víte, jak je možné…
Kdy dostanete sraženou daň z brigády zpět?
Při přivýdělku na dohodu o provedení práce během prázdnin je možné v některých případech dostat strhnutou srážkovou daň z odměny zpět.…
Kdo nedostane daňový bonus za rok 2019 a proč?
Někteří občané nezaplatí za rok 2019 nic na dani z příjmu fyzických osob a ještě dokonce obdrží roční daňový bonus. V případě čerpání…
5 případů, kdy musíte odevzdat přehled a nečekáte to
Při výkonu samostatné výdělečné činnosti v roce 2019 je nutné podat v roce 2020 zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích.…
Kam a do kdy musíte odevzdat daňové přiznání k silniční…
Začal nový rok a také nové daňové období. Čeká nás daňové přiznání k dani z příjmu, někteří musí odevzdat daňové přiznání k dani z…
V roce 2020 bude stát umět přijímat elektronické faktury.…
Elektronická faktura umožňuje přímý import položek daňového dokladu do účetního systému. Výhodou je časová úspora i omezení chybovosti při…
Do kdy je nutné zveřejnit účetní závěrku s. r. o. a jaké…
Jaký je termín pro zveřejnění účetní uzávěrky a jakým možným sankcím se podnik vystavuje v případě nezveřejnění?
Kdy je možné vyplatit ze společnosti s ručením omezeným…
Jaký je správný postup před provedením výplaty podílu na zisku společníkům v s. r. o. a jaké zákonné předpoklady je nutné pro výplatu…
Získejte zpět daň z příjmu při odchodu do důchodu během roku
Při odchodu do řádného starobního důchodu nebo předčasného důchodu během roku 2019 vznikne většině občanů nárok na daňovou vratku. Za…
Nejvyšší průměrnou čistou mzdu mají Švýcaři
Za rok 2018 byla průměrná roční čistá mzda ze zemí OECD nejvyšší ve Švýcarsku, na Islandu, v Norsku, v Lucembursku a v Austrálii. Hrubá…
Co dělat, když jste teď přišli na chybu ve svém daňovém…
Jaké jsou nejčastější chyby v daňovém přiznání a jak je napravit? Přece odevzdáním opravného, nebo dodatečného daňového přiznání. Přečtěte…
Jaký je rozdíl mezi školkovným a daňovým zvýhodněním?
Daňová podpora rodin s dětmi je v Česku v porovnání s ostatními vyspělými zeměmi světa vysoká. Jaký je rozdíl mezi daňovým zvýhodněním…
Komu se sníží srážky ze mzdy od června?
Dlužníci s vyššími příjmy budou mít vyšší červnovou výplatu, kterou obdrží na účet v červenci. Důvodem je zvýšení hranice plně…
5 chyb, které dělají předčasní důchodci
Předčasný důchod je z důvodu neustále se prodlužujícího se důchodového věku velmi oblíbený. Na co si však dát při odchodu do předčasného…
6 případů, kdy budete muset doplatit pojistné po odevzdání…
Po doplacení daní z příjmu za minulý rok je třeba odevzdat ještě přehledy o příjmech a výdajích na Okresní správu sociálního zabezpeční a…
Co dělat, když potřebujete opravit chybu v daňovém přiznání
Podali jste daňové přiznání řádně a včas, ale poté vám došlo, že jste něco vypočítali špatně? V takovém případě vám nezbude nic jiného, než…
Z jak vysoké hrubé mzdy se platí nejvyšší daně?
Do určité částky mzdy je zdanění práce v Česku mírně progresivní, ale u zaměstnanců s hrubou mzdou nad tuto částku začíná zdanění jejich…
Jaké jsou rozdíly v daňových odpočtech a slevách v Česku a…
Přijdou vám daňové slevy a odečitatelné položky dostatečně vysoké? A napadlo vás někdy, jaké daňové slevy a odečitatelné položky mají naši…
Můžete ještě odevzdat daňové přiznání bez pokuty?
Březen byl měsícem daní. Termínem pro odevzdání daňového přiznání k dani z příjmů je tradičně konec března, letos to připadlo na apríla, na…
Měla by se dále zvyšovat minimální mzda a co vše ovlivní…
Minimální mzda se pro rok 2019 zvýšila na 13 350 Kč. A Ministerstvo práce a sociálních věcí by růst minimální mzdy rádo vidělo každý rok…
Co dělat, když jsem zapomněl odevzdat včas daňové přiznání?
Minulý týden byl poslední řádný termín pro odevzdání daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2018. Možná jste ale na to zapomněli, ani…
Vše, co potřebujete na poslední chvíli ještě vědět o…
Termín odevzdání daňového přiznání se blíží a mnoho lidí to už odevzdalo. Pokud ale daňové přiznání odevzdáváte poprvé, tak pro vás máme…
9 omylů o daních v důchodu
Řada důchodců má vedle státního důchodu i vlastní příjem. Někteří penzisté si však nejsou jistí, jak je to se zdaněním jejich příjmů.…
6 otázek, na které se chcete zeptat, když uplatňujete slevu…
Při splnění zákonných podmínek je možné v daňovém přiznání uplatnit daňovou slevu na manželku. Jak vysokou daňovou povinnost může sleva…
Daňové přiznání se blíží, nezapomněli jste na něco?
Termín pro odevzdání daňového přiznání je v roce 2019 1. dubna. Máte už všechno vyplněno a připraveno k odevzdání? Určitě jste nezapomněli…
10 chyb při vyplňování přehledu pro zdravotní pojišťovnu
Jednou ze základních povinností všech OSVČ je odevzdání přehledu o příjmech a výdajích za uplynulý rok. Na co si dát při vyplňování…
Víte o tom, že když jste loni zrušili životní pojištění,…
Předčasné zrušení životního pojištění během roku 2018 přináší daňové povinnosti a dodanění daňových odpočtů uplatněných v minulých…
Na co si dát pozor při vyplňování přehledu pro OSSZ?
Všichni občané, kteří alespoň po část roku vykonávali samostatnou výdělečnou činnost, musí odevzdat na místně příslušné Okresní správě…
Jakou odměnu může dostat jednatel s.r.o.
Zajímá vás, co musí obsahovat smlouva o výkonu funkce jednatele v s.r.o.? Jakým způsobem musí být upraveny odměny a jak se bude danit jeho…
6 věcí, které by měli vědět pracující důchodci, než podají…
Přestože za všechny penzisty platí zdravotní pojištění stát, tak i výdělečně činní penzisté platí z příjmů ze závislé činnosti a…
7 případů, kdy byste neměli zapomenout odevzdat daňové…
Jste zaměstnaní na HPP a daň z příjmu za vás přece řeší zaměstnavatel. Jste si ale jistí, že docela určitě nemusíte odevzdat daňové…
Poradna plná daňového přiznání
S blížícím se termínem daňového přiznání, který je letos v pondělí prvního dubna, se množí v naší poradně dotazy na daně z příjmu. Kdo…
Daňové zvýhodnění na děti: Česko vs. Slovensko
Od prvního dubna vzroste na Slovensku daňové zvýhodnění na děti u dětí mladších 6 let na dvojnásobek. I tak je ale tato daňová výhoda u…
Chystá se paušální daň: Vyplatí se opravdu každému?
Návrh ministerstva financí na sjednocení odvodů a daní do jednotné platby pro drobné živnostníky může podle odborníků podnikatelům…
Co ovlivnilo růst minimální mzdy v roce 2019?
Od začátku roku 2019 platí vyšší minimální mzda, ta se zvýšila z 12 200 Kč na 13 350 Kč. Co všechno ovlivnilo zvýšení minimální mzdy o 1…
Za rádio platíte, i když máte „jen“ televizi
Pokud doma máte rádio nebo televizi (či nejspíše obojí), měli byste platit koncesionářské poplatky. A když máte jen televizi, platíte i za…
Jaké zvolit zdaňovací období u právnických osob?
Budete letos odevzdávat přiznání k dani z příjmu právnických osob? A už jste si zvolili zdaňovací období? Nemusí jím být jen kalendářní rok…
Vyplňujeme přehledy: rozdílný postup výpočtu u zdravotního…
Při výkonu samostatné výdělečné činnosti alespoň po část roku 2018 je nutné vyplnit přehledy o příjmech a výdajích pro zdravotní…
7 případů, kdy za vás zaměstnavatel bohužel neprovede roční…
Během roku 2019 byla zaměstnancům odvedena z hrubé mzdy zálohová daň z příjmu. Za celý rok 2019 provede za většinu zaměstnanců mzdová…
Chcete rozjet podnikání? Nejdříve si vyberte právní formu
Pokud chcete rozjet vlastní byznys, určitě byste se nejprve měli zamyslet nad tím, jakou formu podnikání zvolit. Každá má totiž své výhody…
Co všechno ovlivnilo zvýšení minimální mzdy letos v lednu?
Minimální mzda se pro rok 2019 zvyšuje o 1 150 Kč na 13 350 Kč. V lednu 2019 ještě zaměstnanci pracující za minimální mzdu obdrží…
Silniční daň: 7 praktických otázek a odpovědí
Termín pro podání daňového přiznání k silniční dani za minulý rok se nezadržitelně blíží. Toto daňové přiznání se musí podat nejpozději…
Test: víte, jakou daňovou slevu můžete použít?
Do poloviny února musí zaměstnanci podepsat roční zúčtování daně a do konce března odevzdávají všichni daňová přiznání. Pokud využijete…
Máte povinnost k silniční dani? Termín daňového přiznání se…
Nejste si jisti, jestli se máte řadit mezi plátce silniční daně? Do kdy se musí uhradit a jak si poradit s daňovým přiznáním? Odpovíme vám…
O kolik vám sníží penzijní spoření a životní pojištění daň…
Máte uzavřené penzijní připojištění, životní pojištění anebo doplňkové penzijní spoření? V tom případě byste měli vědět, že si své…
6 příkladů, kdy slevu na manželku neuplatníte, nebo…
Daňovou povinnost může snížit sleva na manželku (manžela) až o 24 840 Kč, přičemž sleva na manželku (manžela) se uplatňuje v ročním…
Máme sice rovnou 15% daň, ale s vyšší mzdou zaplatíme státu…
Ekonomice v Česku se daří a průměrná mzda roste. Při práci za vyšší hrubou mzdu je potřeba počítat i s vyšším zdaněním, přestože se…
Jak se daní příjmy v invalidním důchodu?
Vlastní výdělek je pro invalidní důchodce velmi důležitý nejenom s ohledem na zvýšení aktuální životní úrovně, ale i pro budoucí výpočet…
Jak si spočítat daně u spolupracující manželky
Podnikatelé, živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné nemohou zaměstnat manželku (manžela). Pokud manželka (manžel) je v…
Jak si vyřídit živnostenský list a kolik to bude stát?
Dali jste si už teď předsevzetí, že od Nového roku nakopnete svoje vlastní podnikání a založíte si startup? Nejjednodušší formou je…
Co je dobré vědět o dobrovolném důchodovém pojištění?
Bez získání potřebné doby pojištění nemůže být starobní důchod přiznán, v roce 2019 musí žadatelé o starobní důchod získat dobu…
10 případů, kdy nebudete mít nárok na slevu na děti
Při splnění zákonných podmínek má rodič nárok na daňové zvýhodnění (daňovou slevu na děti) a zaplatí na dani z příjmu fyzických osob…
5 příkladů, kdy zaplatíte v roce 2019 více na sociálním…
Sazby sociálního pojištění a zdravotního pojištění se pro rok 2019 nezvýšily, přesto někteří lidé zaplatí na některém z povinného…
Čistá mzda v roce 2019 - polepšíte si, či pohoršíte?
Zaměstnavatele nejvíce zajímají mzdové náklady a zaměstnance čistá mzda. Obě částky se liší o daně ze mzdy, které platí zaměstnanec a…
Jak na OBZP, aneb jak si sám platit zdravotní pojištění?
Pokud nemáte momentálně dost sil nebo chuti do další výdělečné aktivity, nabízí vám systém veřejného zdravotního pojištění jako řešení…
Chci podnikat. Živnost, nebo s. r. o. ?
Chystáte se pustit do podnikání? Možnosti je několik, ale většina adeptů se rozhoduje mezi založením společnosti s ručením omezeným (s.…
Jak se od příštího roku bude platit sociální pojištění?
Co víte a nevíte o sociálním pojištění. Víte, kolik se vám strhává na sociální pojištění z platu? A kolik byste si museli platit na…
7 důležitých faktů, které byste měli vědět o slevě na…
Pracující studenti mají nárok na uplatnění daňové slevy na studenta, a sníží si tak daň z příjmu fyzických osob. Jak je to s uplatněním…
Zvýšení limitu: jak se bude v roce 2019 danit DPČ?
Na dohodu o pracovní činnosti si přivydělávají nejenom někteří penzisté, studenti, ale i zaměstnanci pracující pro jiného zaměstnavatele…
Kdo a jak si platí zdravotní pojištění
Zdravotní pojištění je povinné a díky němu máme bezplatný přístup ke zdravotní péči. Víte, kdy si musíte zdravotní pojištění platit sami a…
Jak se liší výpočet zdravotního pojištění u OSVČ?
Sazba zdravotního pojištění je pro všechny OSVČ stejná, přesto je v praxi výpočet ročního zdravotního pojištění odlišný. V praktických…