Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Reklama

Co dělat, když si chci zařídit živnostenský list?

Finance.cz

Vstup do podnikání je vždy spojen s nutnou administrativou. Pokud jste se rozhodli podnikat, vaše první kroky povedou na živnostenský úřad. Jak postupovat při osobním ohlášení živnosti a na co nezapomenout?

 

Živnostenský list jako doklad živnostenského oprávnění se v současnosti již nepoužívá. Byl nahrazen výpisem ze živnostenského rejstříku. Pokud máte živnostenský list z dob, kdy se vydával, je samozřejmě stále platný.

Na základě živnostenského oprávnění dnes podniká více než 2,6 milionu fyzických osob. Kdo se rozhodne pustit do podnikání, začne pravděpodobně u hledání informací k založení živnosti. Dříve než zamíříte na živnostenský úřad, vyplatí se prostudovat zákon o živnostenském podnikání (č. 455/1991 Sb.). Zde se například dočtete, co je živnost, jaké existují druhy živností či kdy vzniká živnostenské oprávnění.

Co je živnost?

Zákon o živnostenském podnikání upravuje podmínky živnostenského podnikání. Živnost je definována jako soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených živnostenským zákonem. Pod živností si můžete představit například zedníka, malíře pokojů či ekonomického poradce, který samostatně podniká na živnostenský list.

Některé činnosti, opět definované v zákoně, nejsou považovány za živnost. Živnostní nejsou například činnosti, které ze zákona vykonává pouze stát, využívání výsledků duševní tvůrčí činnosti, chráněných zvláštními zákony, jejich původci nebo autory, restaurování kulturních památek či provádění archeologických výzkumů. Živností nejsou ani činnosti fyzických osob: lékařů, farmaceutů, advokátů, soudních znalců, auditorů, architektů… Celý výčet je uveden v paragrafu 3 živnostenského zákona.

Všeobecné a zvláštní podmínky pro získání živnostenského oprávnění

K získání živnostenského oprávnění je nutné splnit základní všeobecné podmínky:

  • svéprávnost, resp. způsobilost k právním úkonům (dosažení věku 18 let),
  • bezúhonnost.

Splnění všeobecných podmínek postačí k ohlášení živnosti volné. U živností řemeslných a vázaných je třeba splnit i zvláštní podmínky, tedy většinou podmínku odborné způsobilosti. Koncesované živnosti smějí být provozovány na základě koncese.

Provozování živnosti prostřednictvím odpovědného zástupce

Podmínku odborné způsobilosti lze většinou splnit vzděláním v příslušném oboru, praxí nebo odbornou zkouškou. Pokud nemáte praxi, vzdělání ani zkoušku, je tu ještě možnost využít institutu odpovědného zástupce. Zákon praví, že odpovědný zástupce je fyzická osoba, která odpovídá za "řádný provoz naší živnosti a za dodržování živnostenskoprávních předpisů". Odpovědný zástupce svým souhlasem s vykonáváním této funkce slouží jako určitá garance. Měl by se totiž účastnit provozovaní živnosti v potřebném rozsahu, ktery ale nikde není definován. Nenese samozřejmě žádnou zodpovědnost za konání držitele živnostenského oprávnění.

Výběr vhodné živnosti

Pokud chcete ušetřit na živnostenském úřadě čas, dopředu si vyberte v příloze živnostenského zákona obor činnosti, kterému se budete věnovat. Když budete například podnikat jako fotograf na volné noze, vyberete ze seznamu fotografické služby. Zamyslete se, zda nebudete poskytovat i služby v dalších oborech. Při ohlášení živnosti můžete vybrat více okruhů činnosti. Je vhodné si je nechat zapsat ihned, protože za další dodatečný zápis, resp. další ohlášení živnosti, zaplatíte 500 Kč.

Kam na úřad?

O živnostenské oprávnění lze požádat na kterémkoliv živnostenském úřadě v České republice, kde vyplníte jednotný registrační formulář. Podání lze učinit osobně nebo elektronicky. Při osobním podání nemusíte jednotný registrační formulář v papírové podobě sami vyplňovat. Všechny potřebné informace s vámi vyplní přímo pracovník živnostenského úřadu.

Pracovník živnostenského úřadu ověří vaší totožnost, zjistí potřebné informace, zapíše zvolené okruhy činností a také se zeptá, zda chcete současně zaregistrovat k platbě zdravotního a sociálního pojištění a dani z příjmu fyzických osob na příslušném finančním úřadě. Vyplatí se tuto nabídku využít, ušetříte si spoustu času a nepropásnete zákonem stanovené termíny pro přihlášení. Po zaplacení tisícikorunového poplatku získáte výpis z živnostenského rejstříku. Ohlášením živnosti můžete začít podnikat.

Přibližně za měsíc od ohlášení živnosti dostanete dopis z příslušného finančního úřadu s přiděleným daňovým identifikačním číslem (DIČ).

 
 
Sdílení a tisk
 
Komentář

finance.cz finance.sk firemnifinance.cz studentskefinance.cz peniaze.sk fondy.sk uroky.sk mf.cz

Články Finance.cz

Zobrazit další články
Články Investujme.cz

Zobrazit další články
Články Studentskéfinance.cz

Zobrazit další články
Zajímavé štítky

Zobrazit další štítky
Zajímavá témata štítků

Zobrazit další témata štítků
Slovnik.finance.cz

Zobrazit další slova
Investice - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Firmy - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Poradna finance.cz

Zobrazit další dotazy
Přihlášení

Zapomněl jsem heslo