Jak založit společnost v Polsku?

17.08.2010 | , Firemnifinance.cz
FIREMNI FINANCE - NEPOUŽÍVAT


Polský trh je největší ve východní Evropě a nabízí uplatnění pro řadu českých firem. Proč podnikat či investovat v Polsku? Jak založit v Polsku novou společnost?

Atraktivita Polska jako země pro podnikání či investování je vysoká. Polsko těží se své dobré polohy, velkého vnitřního trhu, poměrně kvalifikované a levné pracovní síly či na evropské poměry nízkého zdanění. Současně vláda nabízí investorům zajímavé pobídky a výhody. Polsko je členem EU i OECD, podmínky pro zahraniční investory jsou tak shodné, jak pro domácí společnosti.


Založení s. r. o.

Přestože se administrativní a legislativní požadavky pro podnikání v Polsku zlepšují, tak patří Polsku dle hodnocení Světové banky (Doing Business 2010) až 117. místo na světě v hodnocení jednoduchosti podmínek k podnikání. Ve zprávě je hodnoceno počet nutných administrativních úkonů k založení s. r. o., jak dlouho celá procedura trvá, minimální kapitál nutný k založení a náklady spojené se založením s. r. o.

Založení nové společnosti s ručením omezeným trvá v průměru měsíc. Je nutné učinit tyto kroky:

  • 1. Sepsání zakladatelské smlouvy a její potvrzení notářem. Náklady na notáře závisí na mnoha okolnostech. Zpravidla se odměna notáře pohybuje od 5 000 PLN do 25 000 PLN.
  • 2. Složení základního kapitálu v bance. K otevření firemního bankovního účtu u společnosti s ručením omezeným je zapotřebí bance předložit zakladatelskou smlouvu a číslo REGON.
  • 3. Zápis do obchodního rejstříku vedeným Národním soudem. Při zápisu do obchodního rejstříku získá společnost současně statistické číslo (REGON), daňové identifikační číslo (NIP) a vstup do Úřadu sociálního zabezpečení. Celé registrace a získání všech čísel trvá přibližně celý měsíc. Tento krok je důvodem, proč založení společnosti s ručením omezeným trvá v Polsku cca. 30 dní. Ostatní úkony jsou uskutečněny během jediného dne. Poplatek za zápis do obchodního rejstříku činí 1 500 PLN.
  • 4. Registrace k DPH. K DPH se musí registrovat podnikatelé, jejichž roční obrat je vyšší než 100 tisíc PLN. Pokud společnost plánuje provést budoucí zahraniční obchodní činnost v rámci EU, musí se zaregistrovat jako plátce DPH v EU. Společnost musí předložit žádost k DPH před zahájením zahraničně obchodní činnosti v EU.
  • 5. Registrace společnosti u Národního ústavu pro inspekci (Panstwowa Inspekcja Sanitarna). Registraci je nutno provést do 30 dní od zahájení podnikání, pokud společnost zaměstnává alespoň jednoho zaměstnance.
  • 6. Registrace společnosti u Národní inspekce práce (Panstwowa Inspekcja Pracy). Registraci je nutno provést do 30 dní od zahájení podnikání, pokud společnost zaměstnává alespoň jednoho zaměstnance.


S informacemi pomůže PAIZ

Investování v Polsku je pro řadu českých firem atraktivní. Velký polský trh nabízí možnost uplatnění v mnoha oborech. Stějně jako v ostatních zemích se situace na trhu mění, aktuální informace o současných státních pobídkách, záměrech či situací v jednotlivých odvětních národního hospodářství lze najít na stránkách PAIZ (Polish Information and Foreign Investment Agency), www.paiz.gov.pl. Všechny informace jsou k dispozici anglicky. PAIZ např. každoročně zveřejňuje bružuru o podmínkách podnikání v Polsku v daném roce a mnoho dalších užitečných informací. Kde dále na internetu hledat informace a rady k podnikání v Polsku?

Všechny díly včetně dalších zemí najdete v sekci Seriály.

Články ze sekce: FIREMNI FINANCE - NEPOUŽÍVATPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.