Aktuální články ze světa firemních financí
Hledáte užitečné tipy? Každý den zveřejňujeme nové články na aktuální problémy. Zde můžete najít všechny zveřejněné články.
Kdy vás v práci můžou vyhodit na hodinu?
Okamžité zrušení pracovního poměru představuje výjimečný prostředek ukončení pracovněprávního vztahu. Jak jej zákon stanovuje a upravuje?…
Kdy vás zaměstnavatel (ne)může vyhodit?
Náhlá výpověď ze strany zaměstnavatele bývá často čárou přes rozpočet. Existují ale i situace, kdy vás šéf vyhodit nemůže, ani kdyby chtěl.…
Kdo má nárok na dodatkovou dovolenou?
Dodatková dovolená je zvláštní typ dovolené, na kterou mají nárok jen někteří zaměstnanci. Kdo a za jakých podmínek může mít volno navíc?
Proč v podnikání pokračovat i v důchodovém věku?
Některé OSVČ při dosažení řádného důchodového věku automaticky ukončují svoji samostatnou výdělečnou činnost. Přitom v důchodu lze stále…
Ošetřovné se zvýší. Pro koho a o kolik?
Ošetřovné je v posledních několika týdnech jedna z nejvyužívanějších dávek. Aktuálně ho čerpají rodiče především z důvodu uzavření škol.…
Odstupné při odchodu z práce? 9 věcí, na které se každý ptá
Dostat výpověď není nic příjemného, a to zvláště tehdy, pokud jste v situaci nevině. Právě ale v takových případech může vzniknout nárok…
Porušení pracovních povinností: za které prohřešky vás…
Pracovní povinnosti můžete jako zaměstnanec porušit zvlášť hrubě, závažně nebo méně závažně. Někdy to pro vás bude znamenat okamžitý…
Jak je to se zálohami na silniční daň v dubnu a červenci?
Silniční daň je daň, jejímž předmětem jsou vozidla užívaná k podnikání. Tato daň se platí jednou ročně a to po podání daňového přiznání…
Kdy se otevřou obchody, restaurace a další služby?
Podívejte se na časový harmonogram, podle kterého se budou otevírat jednotlivé obchody, restaurace, muzea a služby. Kdy si budeme moci…
Kdy penzisté nemají nárok na nemocenskou?
Při splnění zákonných podmínek mohou nemocenskou pobírat i penzisté. Podívejme se v několika praktických příkladech, kdy však nemají…
Kompenzační bonus prošel změnou. Kdo na něj tedy dosáhne?
Vláda, poslanecká sněmovna, senát i prezident posvětili kompenzační bonus pro podnikatele, tzv. pětadvacítku. Bohužel podmínky nároku…
6 nejčastějších otázek a odpovědí ohledně přímé podpory a…
Jste podnikatel, kterému bylo na základě mimořádných opatření znemožněno podnikání? Musel jste uzavřít provozovnu a nemáte teď žádné příjmy…
Nová podpora od státu pro OSVČ
Vláda a ministři připravili pro osoby samostatně výdělečné činné novou dávku. Kdo na ni bude mít během aktuální situace nárok a kolik činí…
Podrobně a postupně: jak podat své první daňové přiznání v…
Podáváte daňové přiznání poprvé a trošku se toho bojíte? Je tam spousta kolonek, spousta čísel, nevíte, kam s vyplněnými formuláři jít, a…
Prominutí záloh na důchodovém pojištění pro OSVČ ve 4…
Podívejte se na 4 příklady, které vám objasní, jaký dopad bude mít prominutí záloh na pojištění. Kdy budou OSVČ muset doplácet? A kdy budou…
Nedokážete splnit své smluvní závazky? Zažádejte si o…
Má vaše firma smluvní závazky vůči obchodnímu partnerovi a vy už teď víte, že je nedokážete dodržet? Může vám pomoci osvědčení o zásahu…
Mohou podnikatelé od státu požadovat náhradu škody za ušlý…
Díky uzavření restaurací, posiloven, obchodů s oblečením a mnoha dalších podniků budou mít podnikatelé výrazné ztráty na zisku. Je možné…
Jak si z daní odečíst úvěr ze stavebního spoření
Brali jste si úvěr ze stavebního spoření, který aktuálně splácíte? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu. Úroky z půjčky si můžete…
Do předčasného důchodu neodcházejte zbrkle
Někteří občané v předdůchodovém věku volí z různých důvodů unáhlený odchod do předčasného důchodu, přičemž nepromyšlený odchod do penze…
Odklad a přerušení EET kvůli koronaviru v 6 bodech
Poslanecká sněmovna schválila přerušení EET a odklad další vlny EET kvůli pandemii koronaviru. Na jaký termín bude odložena další vlna EET?…
Jakým způsobem budou OSVČ prominuty zálohy na důchodovém a…
Poslanecká sněmovna schválila prominutí minimálních záloh důchodového a zdravotního pojištění pro OSVČ na půl roku. Jak bude prominutí…
Když teď nemůžete pracovat, máte nárok na náhradu mzdy?
Z důvodu uzavření mnoha obchodů, ale i restaurací zůstalo mnoho zaměstnanců doma anebo pracují podstatně méně. Na co mají v takové situaci…
Pendleři a dojíždění za prací za hranice: co pro ně nově…
Jezdíte za prací do zahraničí? Co musíte doložit, aby vás za hranice vůbec pustili? A kde budete muset zůstat anebo kdy jít rovnou do…
Co dělat, když jste zapomněli uplatnit daňovou slevu nebo…
Stane se to občas každému. Na něco zapomenete. A když si vzpomenete, tak to rychle napravíte. Když zapomenete na něco v daňovém přiznání,…
Odklad EET kvůli koronaviru?
Bude odložena další vlna EET kvůli epidemii koronaviru? Jakých povolání se tato změna dotkne? Na kdy bude další vlna EET posunuta? A jaké…
Firmy chtějí své lidi motivovat. Každá pátá proto letos…
Minimálně jeden zaměstnanecký benefit, jako jsou stravovací nebo volnočasové poukázky, dostávají zaměstnanci v 77 % českých firmách. Tam,…
Změny v ošetřovném kvůli pandemii koronaviru
Jaké změny v ošetřovném nás čekají při pandemii koronaviru? Smí ho čerpat i OSVČ? Bude znovu pro děti nad 10 let?
Nemocenská a OSVČ: Je lepší komerční, či státní pojištění?
Nemoci se nevyhýbají ani OSVČ a ty je často přechází, protože je nikdo v nemoci platit nebude. Jaké jsou možnosti OSVČ? Je výhodnější…
Jak je to s uplatněním paušálního výdaje na dopravu v…
Využíváte vozidlo k podnikání? V rámci práce často jezdíte automobilem? Anebo pravidelně cestujete za nájemníky, kterým pronajímáte…
Koronavirus a ošetřovné: jak si zařídit ošetřovné na dítě?
Onemocnělo vám dítě anebo jiný člen rodiny? Potřebujete s ním zůstat doma a starat se o něj v době nemoci? A máte nárok na ošetřovné?…
Důchody nezaniknou. Ale jak vysoké budou?
V loňském únoru vznikla při ministerstvu práce a sociálních věcí další skupina, která by měla řešit důchody. Ty jsou hlavolamem, jehož…
Co dělat, když si chci prodloužit lhůtu pro podání daňového…
Nestihli jste si sehnat ještě všechny doklady? Bojíte se, že daňové přiznání nezvládnete odevzdat řádně a včas? Pozor! Od určitého dne…
Daňové přiznání 2020: nezapomeňte, že taky musíte daň…
Blíží se termín daňového přiznání za minulý rok. A kromě toho, že musíme daň z příjmu spočítat, je třeba ji i zaplatit. Víte, jak je možné…
Je lepší OSVČ, nebo firma jako s.r.o.?
Tuto základní otázku si musí položit každý, kdo se rozhodne pustit do podnikání. A odpověď není zcela jednoznačná. Vždy záleží na tom, jak…
Co dělat, když vám končí smlouva na dobu určitou?
Jste zaměstnáni na dobu určitou a pomalu se blížíte ke konci smlouvy? Co můžete v takové situaci dělat? A co si může dovolit váš…
Koho se týká zvláštní režim u EET?
Týká se vás letošní vlna EET? Anebo už si elektronickou evidenci tržeb nějakou dobu vedete? A už jste slyšeli o zvláštním režimu? Někomu…
Co si můžete odečíst z daní jen jednou ročně?
Roční zúčtování už bylo a daňové přiznání se teprve blíží. Přesto je dobré si zopakovat, jaké daňové slevy a odpočty se uplatňují pouze…
Srážky ze mzdy v roce 2020
Zaměstnancům v exekuci jsou prováděny srážky ze mzdy, proto je vhodné si všechny finanční povinnosti řádně plnit. Jak vysoká může být…
Kdo musí podat daňové přiznaní?
Do začátku května a někteří dokonce do začátku června nebo července musejí podat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Koho…
Zdravotní pojištění OSVČ za rok 2019
Při výkonu samostatné výdělečné činnosti alespoň po část roku 2019 je nutné odevzdat příslušné zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a…
Jak se budou počítat srážky ze mzdy při osobním bankrotu v…
Občané v osobním bankrotu budou mít letos opět výhodnější podmínky. V lednu se totiž zvýšila částka normativních nákladů na bydlení.…
Jak je to s daňovou slevou na EET v daňovém přiznání za rok…
Byli jste v loňském roce povinni vést elektronickou evidenci tržeb neboli EET? Letos si díky tomu můžete snížit daňovou povinnost. Netýká…
Na které přímé dani zaplatí OSVČ za rok 2019 nejvíc?
Většina OSVČ odvádí ze svého hrubého zisku daň z příjmu fyzických osob, sociální pojištění a zdravotní pojištění. Výpočet povinných odvodů…
Neznáš někoho na náš nový flek?
Známí, kamarádi, přátelé. Známe se ze školy, ze zaměstnání nebo třeba z fitka. Jeden je spokojený, další ale shání nějakou novou práci. Tak…
Kdy dostanete sraženou daň z brigády zpět?
Při přivýdělku na dohodu o provedení práce během prázdnin je možné v některých případech dostat strhnutou srážkovou daň z odměny zpět.…
4 případy, kdy při souběhu dvou příjmů nemusíte podávat…
Máte více než jednu práci? Pracujete a zároveň pobíráte důchod? Podnikáte při zaměstnání, ale s minimálním výdělkem? Kdy nemusíte podat…
Kdo nedostane daňový bonus za rok 2019 a proč?
Někteří občané nezaplatí za rok 2019 nic na dani z příjmu fyzických osob a ještě dokonce obdrží roční daňový bonus. V případě čerpání…
Stravenkový paušál versus stravenky: kdo je pro a kdo proti?
Jak bude fungovat stravenkový paušál? Dostanete od zaměstnavatele peníze na ruku? Jakého jsou jeho výhody a nevýhody oproti stravenkám?
Stravenkový paušál - skvělý nápad či drahý špás?
Stravenkový paušál má od 1. ledna 2021 doplnit již stávající systém stravenek a rozšíří tím možnosti zaměstnavatelů i zaměstnanců. Jak…
Kdy si budete muset v roce 2020 doplatit zdravotní…
Zdravotní pojištění za zaměstnance odvádí zaměstnavatel. Jak je to ale s pojištěním, pokud zaměstnaní nejste anebo máte příjmy, které…
Zvýšení minimální mzdy daňovým pohledem
Minimální mzda v roce 2020 činí 14 600 Kč, tedy o 1 250 Kč více než loni. Od roku 2012, kdy byla minimální mzda 8 000 Kč, stoupla o 83 %.…
Pravděpodobné pojistné je opět vyšší
Placení zdravotního pojištění je povinné, při nedostatku podkladů pro výpočet je pojistné pro zaměstnavatele i OSVČ stanoveno v…
Sociální pojištění u zaměstnance, OSVČ a při práci na…
Jak se změnila výše minimálních odvodů sociálního pojištění v roce 2021 u zaměstnanců, podnikatelů a osob pracujících na dohody?
Jaká je v roce 2020 daňově nejvýhodnější stravenka?
Jste zaměstnanec, který dostává stravenky anebo naopak zaměstnavatel, který by chtěl svým pracovníkům zařídit příspěvek na stravování?…
5 případů, kdy musíte odevzdat přehled a nečekáte to
Při výkonu samostatné výdělečné činnosti v roce 2019 je nutné podat v roce 2020 zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích.…
Kdo bude letos muset zaplatit solidární daň?
Máte v zaměstnání nebo podnikání nadstandardně vysoké příjmy? V takovém případě je dost vysoká šance, že budete muset v roce 2020 zaplatit…
Kam a do kdy musíte odevzdat daňové přiznání k silniční…
Začal nový rok a také nové daňové období. Čeká nás daňové přiznání k dani z příjmu, někteří musí odevzdat daňové přiznání k dani z…
Limity výdajových paušálů pro podnikatele v roce 2020…
Limity pro uplatňování paušálních výdajů byly v minulosti sníženy, ale vláda se je posléze rozhodla zvýšit na původní výši. O kolik…
Ve zkušební době je těhotná žena velmi zranitelná. Za…
Chce-li se zaměstnavatel zbavit těhotné pracovnice, jsou jeho možnosti značně omezené. Zejména tehdy, pokud spolu obě strany uzavřely…
10 nepravd o zdravotním pojištění
Někteří občané zaplatí na zdravotním pojištění více než na dani z příjmu fyzických osob. Podívejme se proto na vybraných 10 omylů spojených…
Online formuláře a nová legislativa jen dvakrát ročně.…
České podnikatele čeká příští rok řada změn, které jim pomohou, řekl to vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).…
V roce 2020 bude stát umět přijímat elektronické faktury.…
Elektronická faktura umožňuje přímý import položek daňového dokladu do účetního systému. Výhodou je časová úspora i omezení chybovosti při…
Co se bude lišit při výpočtu čisté mzdy v roce 2020?
I v roce 2020 nastávají při výpočtu čisté mzdy změny. Lišit se budou např. minimální zálohy na zdravotní pojištění, ale i strop pro…
Máte nárok na příplatky, když pracujete na dohodu o…
Našli jste si brigádu, kde budete pracovat i v nočních hodinách nebo o víkendu? Zaměstnancům v takových případech náleží příplatky. Budete…
Jak se vám změní čistá mzda v roce 2020?
Porovnejte si, jak se vám změní mzda v roce 2019? Které vládní kroky mohou mít na vaši mzdu dopad? A jak se příští rok změní nemocenská?
Nezaměstnanost a důchod
Výpadky v pojištění mají negativní vliv na výpočet starobního důchodu, v případě skončení pracovního poměru nebo ukončení samostatné…
Nemám dovolenou, ale firma ji nařídila. Co teď?
Blíží se Vánoce, Silvestr, Nový rok. V některých firmách to funguje tak, že zaměstnanci nemusí v této době chodit do práce a vrací se do…
Zkrácený úvazek je „in“
Práce na zkrácený úvazek je v západoevropských zemích oblíbená, vždyť v Nizozemí pracuje na zkrácený úvazek dokonce téměř 60 % zaměstnankyň…
Přivýdělek na vedlejší činnost v roce 2020
Limit pro platbu sociálního pojištění při výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti se pro rok 2020 zvyšuje, lze mít tedy vyšší příjem…
Jak se zvýšení minimální mzdy dotkne zaměstnanců?
Vláda chce zvýšit minimální mzdu. O kolik přibližně poroste? Jak se zvýšení minimální mzdy dotkne lidí, kteří minimální mzdu pobírají?
Pro mileniály jsou důležitější stravenky, než plat
Máme čerstvě třicet let od 17. listopadu 1989 a také novou generaci zaměstnaných mladých lidí – mileniálů. Jejích požadavky na práci jsou…
Jaké budou dopady zvýšení minimální mzdy v roce 2020?
Růst minimální mzdy z 13 350 Kč na 14 600 Kč jistě potěší lidi, kteří ji pobírají. Pro mnoho z nás ovšem bude mít nepříjemné důsledky. Kdo…
Minimální mzda v roce 2020: kdy budeme znát její výši?
Výše minimální mzdy byla 27. listopadu stanovena na 14 600 Kč za měsíc. Jaké byly varianty minimální mzdy? Jaké byly návrhy odborů, vlády a…
Jak se připravit na pracovní pohovor?
Jak se správně připravit na pohovor? Tuto otázku si alespoň jednou za život položí snad každý. Pro řadu lidí se jedná o velmi stresující…
O kolik se v roce 2020 zvednou platy ve veřejné sféře?
Zaměstnanci ve veřejné sféře dostanou od 1. ledna příštího roku o 1500 korun měsíčně víc, vláda dnes schválila i zrušení nejnižší tarifní…
Jak a proč si zařídit elektronický podpis
Chtěli byste si zřídit elektronický podpis, ale nevíte, jak na to? Kdy se vám vlastně může hodit a jak vás může ochránit?
Rozhovor: Jak mohou malí a začínající podnikatelé získat…
Jste malý nebo začínající podnikatel? Pak můžete zkusit zažádat o dotace na podnikání. Přečtěte si rozhovor s Jakubem Černým z Místní akční…
Fotky a obrázky z internetu: kdy je možné je použít?
Váháte, zdali a kdy můžete použít daný obrázek na internetu? Přečtěte si náš článek, který vám napoví, kdy můžete legálně použít daný…
eNeschopenka 2020: co se změní?
S rokem 2020 přijdou v oblasti dočasné pracovní neschopnosti další změny. Začne fungovat tzv. eNeschopenka. Koho se bude týkat a co se…
Paušální daň pro OSVČ: metla na podnikatele či jejich…
O paušální dani pro drobné podnikatele se hovoří již několik let. Kdy se plánuje její zavedení? Koho se bude týkat? A jakou bude mít výši?
Kdy budete muset zaměstnavateli zaplatit svou dovolenou?
U zaměstnance může nastat situace, kdy bude muset zaměstnavateli zaplatit za to, že čerpal dovolenou. Jak je to vůbec možné a za jakých…
Jistota práce? Hledejte ji sami v sobě
Kdo chvíli stál, stojí opodál, říká lidové rčení. Dnes spíš platí, že kdo se zastaví, nemusí už peloton vedoucích jezdců 4. průmyslové…
Jak se připravit na další vlnu EET?
Jak se mají malí podnikatelé připravit na nadcházející vlnu EET, která nás čeká od května 2020? Co vše je třeba vyřídit? A kdy nebudete…
Jak se připravit na další vlny EET?
Prezident Miloš Zeman podepsal novelu zákona o evidenci tržeb, elektronické účtenky tak budou vydávat i podnikatelé, kterých se to dosud…
Které profese budou spadat do další vlny EET 2020?
Podívejte se na přehled profesí, které budou spadat do další vlny EET na jaře 2020. Do kdy ji musí zavést? A kdo mít od státu kompenzace za…
Kdy může pojišťovna požadovat přirážku ke zdravotnímu…
Co je přirážka ke zdravotnímu pojištění a kdy ji zdravotní pojišťovna může požadovat? Jak je vysoká a kdy a jakým způsobem se proti ní…
Jak vylepšit životopis, abyste zaujali
Pracovní trh se v důsledku nových technologií rychle mění. Životopis pracovníka je jen střípkem celého balíku osobní prezentace v…
Abyste nebyli u pracovního pohovoru překvapeni…
Už jste možná u pracovních pohovorů byli. Všechny vám připadaly v podstatě stejné: vzdělání, praxe, motivace, plat, čeho chcete dosáhnout…,…
Jak se růst minimální mzdy dotkne rodičů, důchodců či OBZP?
Kdy bude rozhodnuto o výši minimální mzdy v roce 2020? Kdo bude muset kvůli růstu minimální mzdy odvádět více na odvodech na zdravotní…
Jak a kde zjistím, že mám dluhy na zdravotním pojištění?
Nejste si jistí, zdali něco nedlužíte své zdravotní pojišťovně? Jak můžete zjistit, zda nemáte dluhy na zdravotním pojištění? A co vás čeká…
Co je dobré vědět o zkráceném úvazku v 10 bodech?
Obliba práce na zkrácený úvazek stoupá. Pro rodiče s malými dětmi je to možnost, jak zvládnout kariéru a péči o děti. Atraktivní je i pro…
6 zásad time-managementu pro finanční poradce
Přinášíme 6 osvědčených tipů, které vám v podnikání ve finančním poradenství ušetří každý den cenné minuty a dodají klid, že máte své úkoly…
Nepřerušované CV je základ
Jste hrdi na svůj profesní životopis? To je dobře. A jste si jisti tím, že skutečně nemá chybu a tok zaměstnání, stáží, školení a studia na…
Jaké mají odvody lidé, jenž mají průměrnou a minimální mzdu?
Podívejte se, jaká bude čistá mzda lidí, jenž pobírají průměrnou a minimální mzdu. Kolik budou činit jejich odvody na zdravotním a…
OECD: Kde je souhrnná daňová sazba nejvyšší?
Z členských zemí OECD je souhrnná daňová sazba nejvyšší ve Francii a nejnižší v Chile. Jak vysoké jsou daně v Česku?
Kdy vyšší hrubý příjem snižuje čistý příjem?
V praxi není vždy žádoucí mít vyšší hrubý příjem, neboť čistý příjem překvapivě klesá. Důvodem jsou různé daňové limity, při jejich…
Zaplatili jste si školení nebo kvalifikační kurz?…
Pakliže jste během roku absolvovali nějaký kvalifikační kurz, jehož smyslem bylo rozšíření znalostí potřebných k výkonu vaší práce, vzniká…
Jedněmi milované, druhými proklínané. Odbory rozdělují…
Historie odborových organizací na našem území sahá do dob, kdy Česku již dlouhá léta vládnul a několik dalších desítek let ještě…
Chcete být na trhu práce žádaným zbožím?
Být vzdělaný, mít praxi a umět cizí jazyk a být s tím vším dnes nezaměstnaný – to je hotový nesmysl. Po těchto lidech je velká sháňka a…
Kdy budete na dávkách v mateřství pobírat jen 7 600 Kč…
Čeká vás v blízké době podání žádosti o peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek? Podle čeho se bude stanovovat výše dávek? A…