Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Reklama

Zahraniční investice německých firem

Finance.cz

Zahraniční investice německých průmyslových firem v tomto roce zažijí nový impuls. Povzbuzeno silnými impulsy světového hospodářství v minulém roce, ale také nuceno  tíhou nákladů v domácím prostředí posílilo mnoho průmyslových firem značně své zahraniční aktivity.

 

Plány zahraničních investic na rekordní výši
Zahraniční investice německých průmyslových firem v tomto roce zažijí nový impuls. Povzbuzeno silnými impulsy světového hospodářství v minulém roce, ale také nuceno  tíhou nákladů v domácím prostředí posílilo mnoho průmyslových firem značně své zahraniční aktivity. Rozšiřující investice do zahraničí stejně jako přesunutí výroby hrají v investičním kalkulu firem významnou roli.

Od roku 2001 stabilní vývoj podnikatelských investičních plánů do zahraničí ukazuje pro rok 2005 značně nahoru: sice se ve srovnání s minulým rokem snižuje počet firem, které chtějí investovat do zahraničí, mírně, naproti tomu je značný nárůst objemu investic do zahraničí. Na jaře 2005 plánuje 42 procent průmyslových podniků aktivních v zahraničí navýšení svého investičního rozpočtu, 46 procent chce objem zahraničních investic udržet a jen 12 procent chce uskutečnit nižší zahraniční investice ve srovnání s minulým rokem. Plánovací saldo takto roste během roku o výrazných 18 procentních bodů, nyní s více než 30 plus  procentními body dosahuje nejvyšší hodnotu veškerých průzkumů mínění k zahraničním investicím.

Domácí investice se dostávají do pozadí
Značný nárůst zahraničních investic se jasně odlišuje od vývoje u tuzemských investičních záměrů- jak dokládá poslední dotazníkový konjunkturní průzkum DIHK(Deutscher Industrie-und Handelskammer Tag-Německý sněm průmyslových a obchodních komor): během roku se tuzemské investiční záměry sice také zvýšili, nárůst o 7 procentních bodů je ale značně nižší než u zahraničních investic.

Saldo se vypočítává z podílu vyšších hlášení po odečtení podílu nižších hlášení na základu 100- suma průmyslových firem ochotných investovat v zahraničí. Plánovací saldo má aktuální hodnotu jednoho procentního bodu. Exportem rychlené hospodářské oživění v minulém roce tak vede nyní oslabeno k více domácím investicím. Německé firmy ale stále více investují v zahraničí.  

Export tlačí na zahraniční investice
Další  indicii nabízí pohled na investiční plány průmyslových firem orientovaných na export: jejich aktuální saldo zahraničních investic dosahuje hodnoty 41 plus procentních bodů a překračuje tak dokonce celkové saldo u zahraničních investic (30 procentních bodů). Tuzemské investiční plány exportujících firem za tímto značně pokulhávají: podíl vyšších hlášení překračuje podíl nižších hlášení pouze mírně, saldo obnáší k začátku roku jeden a dva procentní body.Tyto výsledky ozřejmují, že klasický konjunkturní obraz Německa – podle kterého silné exportní impulsy časově naspořené vedou k vyšším podnikatelským investicím-je nadále platný. Tyto investice se uskutečňují převážně na zahraničních výrobních místech německých firem.

Názor, že zahraniční investice znatelně pozitivně ovlivňuje zaměstnanost, nemohou aktuální výsledky dotazování doložit. Záměry v zahraničí investujících průmyslových firem spíše ukazují, že, skoro v souladu s průmyslovými firmami celkem, u domácí zaměstnanosti v roce 2005 nedojde k uvolnění: 13 procent  firem zamýšlí navýšit tuzemský personál, 60 procent neplánuje změnu a 27 procent chce domácí stav zaměstnanců snížit. Záporné saldo mínus 14 procentních bodů ze skupiny všech průmyslových firem je dokonce o 4 procentní body překročeno. Obě hodnoty signalizují ale velmi pochmurný obraz zaměstnanosti pro výrobní region Německo.

Analogicky k nepatrným rozdílům u tuzemské tendence zaměstnanosti se nacházejí také tuzemská investiční salda obou podnikatelských skupin blízko u sebe: zatímco firmy aktivní v zahraničí vykazují saldo 2 procentní body, je domácí investiční tendence všech průmyslových firem s hodnotou salda 1 procentní bod dokonce ještě nižší.


Podstatné výsledky výzkumu „zahraniční investice“ Německého sněmu průmyslových a obchodních komor-DIHK

Plány zahraničních investic na rekordní výši
Zahraniční investice německých průmyslových firem zaznamenávají v tomto roce nový impuls. Plánovací saldo dosahuje nejvyšší hodnoty veškerých dosavadních průzkumů DIHK na téma zahraničních investic. Povzbuzeno silnými impulsy světového hospodářství v minulém roce, ale také donuceno břemenem nákladů v domácím regionu zesiluje mnoho průmyslových podniků své zahraničí aktivity. Sice se snižuje ve srovnání s loňským rokem počet firem, které chtějí v zahraničí investovat, ale na druhé straně je značný nárůst objemu investic do zahraničí.

Domácí investice se dostávají do pozadí
Značný nárůst u zahraničních investic se jasně odlišuje od vývoje u domácích investičních záměrů. Exportem hnané hospodářské oživění v minulém roce vede pouze oslabeně k více domácím investicím. Klasický obraz konjunkturního Německa, podle kterého silné exportní impulsy časově naspořené vedou k vyšším podnikatelským investicím, je nadále platný. Německé průmyslové firmy ale stále více investují do zahraničí.

Získávání trhů se zpomaluje, snižování nákladů zůstává velkým tématem
Celosvětový rekordní růst vede k zesíleným aktivitám na zahraničních trzích: poprvé za 4 roky udávají průmyslové podniky v roce 2005 opět zřízení provozu a služeb jako hlavní motiv zahraničních investic. Motiv výroby za účelem získání trhu po delší době upadá. Oběmi aktivitami reagují podnikatelé na nižší dynamiku trhu v Německu. Velkým tématem zůstává úspora nákladů: více než třetina firem ochotných investovat v zahraničí udává investici do výroby na zahraničních trzích příznivých k nákladům.

Cílový region: země přistupující k EU a Čína
Hlavním cílem německých zahraničních investic jsou nové členské země Evropské Unie. Hraje v tom velkou roli vzrůstající důvěra firem v právní rámcové podmínky po vstupu do EU. Středoevropský trh nabízí především ve srovnání s domácím trhem v Německu pro mnoho firem výhodnější podmínky v oblasti pracovních nákladů a řízení firem. Také plány investic do Číny jsou ve velkém objemu: u záměrů investic do Číny na rozdíl od středoevropského regionu je udáván hlavní motiv produkce za účelem získávání trhu a vybudování provozu a zákaznických služeb.

Vysoká dynamika u tradičních vývozních oborů
Nejvyšší orientaci na zahraničí ukazují v tomto roce v Německu obory orientující se na export 
- automobilový průmysl, elektrotechnika, chemický průmysl, lékařská, měřící, řídící a regulační technika stejně jako strojírenství. Přibližně každá druhá firma tohoto průmyslového odvětví plánuje v roce 2005 zahraniční investici. Nejdůležitějším regionem pro většinou velké průmyslové exportní firmy představuje Čína.

 

Přeložil: Irena Vozková
Zdroj: www.ihk.de

 
 
Sdílení a tisk
 
Komentář

finance.cz finance.sk firemnifinance.cz studentskefinance.cz peniaze.sk fondy.sk uroky.sk mf.cz

Články Investujme.cz

Zobrazit další články
Články Studentskéfinance.cz

Zobrazit další články
Články Firemnífinance.cz

Zobrazit další články
Zajímavé štítky

Zobrazit další štítky
Zajímavá témata štítků

Zobrazit další témata štítků
Slovnik.finance.cz

Zobrazit další slova
Investice - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Firmy - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Poradna finance.cz

Zobrazit další dotazy
Přihlášení

Zapomněl jsem heslo