Téma týdne: Zákoník práce v kostce
Zákoník práce 262/2006 Sb. (§ 78 – 100) uvádí, že pracovní doba je doba, v níž je zaměstnanec povinen vykonávat pro zaměstnavatele práci a doba, v níž je zaměstnanec na pracovišti připraven k výkonu práce podle pokynu zaměstnavatele. Délka stanovené pracovní doby nesmí překročit 40 hodin týdně (samozřejmě existují i výjimky, kdy je pracovní doba zkrácena a jsou to například práce na směnný provoz, práce nezletilých osob,…). Ten kdo rozvrhuje pracovní dobu o určuje začátek a konec směn, je zaměstnavatel.
Přestávky v práci
Zaměstnanec má právo po nejdéle šesti hodinách nepřetržité práce na přestávku v práci na jídlo a oddech a to v trvání nejméně 30 minut. Poskytnuté přestávky na jídlo a oddech se nezapočítávají do pracovní doby. Zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl mezi koncem jedné směny a začátkem následující směny nepřetržitý odpočinek po dobu alespoň 12 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích.
Práce přesčas
Práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů a nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce.Na jobs.finance.cz jsou vysvětleny i další pojmy jako doba odpočinku, dny pracovního klidu, noční práce, pracovní pohotovost.
Dovolená
Je upravena taktéž v zákoníku práce (§ 211- 223). Nyní si uvedeme jen základní informace, všechny ostatní detaily týkající se dovolené je možné si přečíst na stránkách jobs.finance.cz. Zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru ke stejnému zaměstnavateli konal u něho práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce, přísluší dovolená za kalendářní rok (popřípadě její poměrná část, jestliže pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého kalendářního roku). S naší kalkulačkou se okamžitě dozvíte, na kolik dní dovolené máte nárok. Výměra dovolené činí nejméně 4 týdny v kalendářním roce. Zaměstnanci dostávající plat mají nárok na 5 týdnů dovolené. Pedagogičtí a akademičtí pracovníci mají 8 týdnů dovolené.
Čerpání dovolené
Dobu čerpání dovolené určuje zaměstnavatel podle rozvrhu čerpání dovolené. Při stanovení rozvrhu čerpání dovolené je nutno přihlížet k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance. Poskytuje-li se zaměstnanci dovolená v několika částech, musí alespoň jedna část činit nejméně 2 týdny vcelku (pokud se zaměstnavatel nedohodne se zaměstnancem jinak).
Zaměstnanci přísluší za dobu čerpání dovolené náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku. Pokud zaměstnanec skončí pracovní poměr má nárok na náhradu mzdy nebo platu za nevyčerpadnou dovolenou.
Pracovní příložitosti ve finančnictví |