Jak na motivační dopis

02.12.2013 | , Finance.cz
FIRMY


Do strukturovaného životopisu se nevejdou všechny užitečné informace. Příležitost, kde můžete zdůraznit své klady a uvést důvody proč jste pro tu konkrétní práci nejlepší, se naskýtá v motivačním dopisu.

Pesonalisté v pracovních agenturách, či přímo potenciální zaměstnavatel, uvítají kromě životopisu i průvodní dopis. Pošlete-li samotný životopis, personalista má jen kusé informace, podle kterých nepozná, zda rozesíláte životopisy na všechny strany a doufáte, že se někdo ozve nebo máte skutečný zájem o danou pozici. Motivační dopis je vaší vizitkou, proto si dejte záležet při jeho tvorbě.

Jak při psaní životopisu, tak i při sestavování průvodního dopisu byste měli dodržovat určitá pravidla. Především v něm musíte personalistu zaujmout a to originalitou. Vhodné je i oslovení konkrétním jménem, tedy pokud je v inzerátu uvedeno jméno osoby, na kterou se máte obracet. Tak personalista pozná, že jste si přečetli pozorně pracovní nabídku a že průvodní dopis není jen další kopií a věnovali jste mu patřičný čas.

Forma a styl motivačního dopisu


Vždy posílejte aktuální průvodní dopis (datum a místo vyhotovení). Samozřejmostí je absence gramatických, věcných chyb a překlepů. Buďte osobití, zajímaví, zdrořilí, pozitivní, přesvědčiví, sebevědomí, ale ne arogantní. Optimální délka motivačního dopisu je půl stránky A4. Dopis musí být v souladu s životopisem. O finanční stránce se nezmiňujte, toto téma patří až k osobnímu pohovoru. Netelefonujte do firmy předem, čekejte na vyjádření potenciálního zaměstnavatele.

Důležitá je struktura průvodního dopisu


Uveďte jak vaši adresu, tak adresu potenciálního zaměstnavatele. Motivační dopis začněte pozdravem, oslovením a titulkem (například žádost o zaměstnání). Mějte na paměti, že personalista musí pročíst několik desítek či stovek motivačních dopisů, proto začněte přímo o jakou pozici se zajímáte, kde a kdy jste se o ní dozvěděli. V obsahu uveďte svůj profesní profil a ukažte, že koresponduje s požadavky na danou pozici. Napište pracovní dovednosti a úspěchy. Ukažte, že máte informace o společnosti (o jejích produktech, o její pozici na trhu) i o oboru, v kterém chcete pracovat. Cíl motivačního dopisu je pozvánka na osobní pohovor, proto napište kdy a jak je možné vás kontaktovat. Zakončete rozloučením (s pozdravem) a vlastnoručním podpisem.

Tipy na závěr


Promyslete si, co by mohlo upoutat potenciálního zaměstnavatele. Ucházejte se jenom o místo, pro které máte potřebnou kvalifikaci a předpoklady (jako chemik asi těžko uspějete na místě programátora v jazyku C). Udělejte si před psaním seznam vašich znalostí (například: umím pracovat s internetem, domluvím se bez problémů anglicky, …). Podrobněji popište své zkušenosti a znalosti (např. zpracovával jsem kompletní účetnictví až po předběžnou rozvahu, složil jsem makléřskou zkoušku, …).

Autor článku

Marie Žáková  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: FIRMY