Téma: Jak najít investora
Máte skvělý nápad, ale nedostatek peněz? Nechcete jít do banky, ale chcete nabídnout podíl ve své firmě někomu, kdo má zkušenosti a kontakty a samozřejmě nezbytné prostředky? Existuje několik možností, jak takového člověka hledat:
Zmíníme se tak o
- podnikatelských inkubátorech,
- akademickém prostředí,
- rizikovém kapitálu,
- tichém společenství a joint venture,
- neformálních akcích,
- online sítích a
- specializovaných podnicích.
Inkubátory - Hledejte místa, kde se soustředí nápady a kapitál, více si můžete přečíst v průvodci podnikatelskými inkubátory |
Inkubátorů je hodně, tento přehled nabízí agentura pro podporu podnikání Czechinvest:
- Technologický inkubátor VUT
- Podnikatelský inkubátor Vědeckotechnického parku Univerzity Palackého v Olomouci
- BIC Ostrava
- Technologické a inovační centrum Zlín
- Akademické a univerzitní centrum Nové Hrady
- Třeboňské inovační centrum
- Vědeckotechnologický park Ostrava
- BIC Plzeň
- Podnikatelské a inovační centrum Severní Čechy
- Technologické a inovační centrum ČVUT
- Technologické centrum Hradec Králové
- Technologické inovační centrum ČKD Praha
Další inkubátory můžete najít buď v regionálních agenturách pro podporu podnikání, na stránkách krajů, BIC nebo na stránkách Společnosti vědecko technických parků.
Univerzity - Hlavně ty, které mají platformu, kam může zasáhnout i žadatel zvenčí (například Institut rozvoje podnikání při VŠE) |
Jedním z takových projektů je Institut rozvoje podnikání při VŠE. Podle jeho ředitele Miroslava Křížka se institut nezaměřuje pouze na firmy, součástí je i partnerství s Vědeckým inkubátorem při ČVUT, s Technologickým a inovačním centrem ČKD a spolupráce s Hospodářskou komorou ČR či AMSP ČR. „Co se týče spolupráce s podniky, tu lze v zásadě rozdělit do tří oblastí: externí poradenství, spolupráce na firemních projektech a sponzoring. V oblasti poradenství, zejména právního a finančního, se nám velmi dobře spolupracuje s AK VKŠ či se společností Finapp,“ uvedl Křížek. Celý rozhovor najdete pod názvem Křížek: Studium a práce jdou v zahraničí ruku v ruce.
Venture kapitál a private equity - Pokud je Váš záměr opravdu zajímavý, využijte rizikový kapitál (v Česku je to Czech Private Equity and Venture Capital Association, zkráceně CVCA) |
Při výběru soukromého kapitálu byste se měli řídit těmito klíčovými faktory:
- Fáze rozvoje vašeho podniku nebo typ investice rizikového kapitálu, který chcete získat - Fázi rozvoje podniku definují investoři rizikového kapitálu většinou podle účelu, pro který je financování požadováno.
- Odvětví, ve kterém váš podnik působí - Většina investorů rizikového kapitálu investuje do různých průmyslových odvětví, např. biotechnologie, informační technologie a další technologie, jiné se aktivně vyhýbají odvětvím typu výroba zbraní, tabákových výrobků a lihovin nebo provozování kasin a heren.
- Výše investice, kterou váš podnik potřebuje
- Geografický trh, na kterém váš podnik působí
Budoucí partneři - Můžete oslovit budoucí partnery a vytvořit společný podnik, nebo využít formu tichého společenství |
Co je joint venture?
Investující subjekty vytvoří zcela nový podnik, které stojí vedle investorů, obvykle je založen pro určitý účel a tedy na omezenou dobu.
Co je tiché společenství?
Smlouvou o tichém společenství se zavazuje tichý společník poskytnout podnikateli určitý vklad, a podílet se tím na jeho podnikání. Podnikatel se zavazuje z čistého zisku sníženém o příděl do rezervního fondu platit tichému společníkovi podíl na zisku.
Neformální setkání - Navštěvujte neformální setkání podnikatelů a investorů, coffee meetingy, konference apod. |
Taková setkání pořádají například TUESDAY Business Network, což je nezávislé členské sdružení, kde se setkávají a vyměňují si zkušenosti technologičtí podnikatelé, investoři a IT profesionálové (konzultanti, média, IT firmy, inovátoři, dodavatelé a uživatelé apod.). Nebo Klub finančních ředitelů. To je asociace vrcholových pracovníků v oblasti finančního řízení, která sdružuje přední odborníky z českých a slovenských podniků, zástupce vysokých škol a odbornou veřejnost.
On-line sítě - Zkuste on-line síť, kde můžete zadat svoji poptávku po investorovi a čekat, že se vám někdo vhodný ozve |
Jednou z takových sítí je portál inovace.cz, který vznikl vznikl díky programu Národní inovační strategie a Národní inovační politiky schválené Vládou ČR v roce 2004. Zřizovatelem je Jihomoravské inovační centrum. V sekci Nabídky a poptávky může každý vložit svůj inzerát. Příklad takového inzerátu uvádíme níže, součástí každého inzerátu jsou i personální údaje.
Rozhodně byste se ale neměli spolehnout pouze na tuto možnost. Někteří investoři ji nepovažují za dostatečně důvěryhodnou. Například Ondřej Bartoš, partner společnosti Credo Ventures a jeden z investorů investorské show Den D pro Finance.cz uvedl: „Možná jsem příliš konzervativní, ale takové inzeráty na mě příliš důvěryhodně nepůsobí. Je spousta standardních cest, jak oslovit investora, a schopný podnikatel by je měl být schopen identifikovat.“ Celý rozhovor najdete pod názvem Bartoš: Investoři si váží těch, kteří umí vyjednávat.
Specializované firmy - Kontaktujte firmy zaměřené na akvizice a fúze, které by vám mohly najít dobrého partnera (například Redbaenk a Private Equity Management) |