Na Novém Zélandu založíte firmu během jediného dne

17.10.2008 | , Finance.cz
FIRMY


perex-img Zdroj: Finance.cz

Administrativní, časová a finanční náročnost na založení nové firmy se ve vyspělých zemích světa snižuje. Důvod je jasný – podpora podnikání a zlepšení podnikatelského prostředí v zemi.


Dle Světové banky jsou však nároky na založení nové společnosti v Česku vysoké a patří nám až 86. místo (hodnoceno 181 zemí světa) – reformy v ostatních východoevropských zemích byly podstatně smělejší...


Premianti EU? Irsko a Velká Británie

Z přiložené tabulky vidíme, že založení nové společnosti není v Evropské unii jednoduché… Administrativní náročnost je zde oproti ostatním světovým konkurentům nesrovnatelně vyšší. Přísnější měřítko snese pouze Irsko a Velká Británie – jediné země, které se dostaly do první desítky. Právě jednoduchý a průhledný registrační proces v USA, Austrálii, Novém Zélandu či Kanadě je dobrým výchozím základem pro rozvoj podnikání v zemi. Pozitivní však je, že v posledních třech letech došlo k největšímu snížení administrativní náročnosti v zemích EU. Hlavním důvodem je elektronické vyřizování jednotlivých úkonů a snižování jejich počtu. Podporu domácího podnikání chtějí v Evropské unii všechny domácí vlády, přesto je co zlepšovat…


Jak je to v Česku?

Kdo chce v Česku založit novou společnost musí počítat s návštěvou několika úřadů a ne všechny úkony lze vyřídit během jediného dne. V posledních letech došlo ovšem k výraznému zrychlení při zapisování do Obchodního rejstříku, dnes to trvá přibližně dva týdny. Prvním úkonem je sepsání zakladatelské listiny či společenské smlouvy u notáře a zřízení bankovního účtu. Poté následuje návštěva: živnostenského úřadu, katastrálního úřadu, rejstříku trestů a obchodního rejstříku. Oznamovací povinnost je potřeba splnit u finančního úřadu, zdravotní pojišťovny a u příslušné správy sociálního zabezpečení. V průměru se nová společnost stihne v Česku založit za 15 dní a oproti loňskému hodnocení Světovou bankou jsme si polepšili o 7 míst. Přesto z Evropské unie má horší hodnocení pouze: Německo, Rakousko, Řecko, Španělsko a Polsko.


Nový Zéland – stačí 1 den a 200 dolarů!

Založení nové společnosti je na Novém Zélandu velmi jednoduché. Stačí se zapsat v registru firem a nahlásit se na daňovém úřadu. Všechny společnosti musí být zapsány v rejstříku firem (Register of Companies) a vybrat si název, pod kterým ještě žádná společnost nepodniká. Veškeré přihlášení probíhá online (www.companies.govt.nz). Následuje nahlášení na daňovém úřadu (Inland Revenue Department), kde dostává společnost následně přiděleno registrační číslo (IRD number). Jeden zápis stačí jak pro daň z příjmů právnických osob, tak daň z přidané hodnoty. Veškeré náklady spojené se zaregistrováním nové společnosti činí 200 dolarů. Veškeré tyto úkony lze uskutečnit přes internet během jediného dne. Na Novém Zélandu je fiskální rok používaný ve výkaznictví od 1. července do 30 června následujícího roku. Základní formy podnikání jsou: společnost s ručením omezeným (Ltd.), partnerství, podniky jednotlivce, trusty a joint ventures. Zahraniční společnosti mohou v zemi podnikat formou vlastní filiálky (v případě investice nad 10 mil NZD se vyžaduje ke zřízení filiálky souhlas Overseas Investment Commission) zapsané v podnikovém rejstříku, zahraniční společnosti musí předkládat výroční účetní zprávu dle zákonů na Novém Zélandu. Ekonomika Nového Zélandu je na vysoké úrovni, již více než deset let za sebou vykazuje jeden z nejvyšších hospodářských růstů z členských zemí OECD. Domácí vláda hospodaří pravidelně s přebytkem státního rozpočtu a fiskální disciplína je typická pro všechny politické strany. Míra nezaměstnanosti činí 3,6 %, patří dlouhodobě mezi nejnižší na světě. Míra inflace v posledních osmi letech nepřekročila 2,7 %. V zemi jsou poměrně nízké úrokové míry, vysoké ceny nemovitostí. Domácí ekonomika patří k nejliberálnějším na světě.


Gruzie – trh současnosti

Velmi pozitivně je hodnocena především ekonomika Gruzie, která má čtvrté nejjednodušší podmínky k založení nové společnosti na světě! Ekonomika Gruzie je na vzestupu, domácí otevřená ekonomika láká zahraniční investory a úspěšně. Růst HDP v posledních 3 letech atakuje vždy 10 % hranici a řadí Gruzii k nejrychleji rostoucím ekonomikám světa. Oblast podnikání v zemi je velmi liberální a v současné době jsou nastoleny podmínky pro dlouhodobý ekonomický růst. V Gruzii se odvádí pouze 6 daní, daňový systém je tak méně administrativně náročný. V současné době se odvádějí tyto daně: daň z příjmu, daň ze zisku, spotřební daň, DPH, daň z majetku a daň z hazardních her. Ještě v loňském roce musel zaměstnavatel za každého svého zaměstnance odvádět sociální pojištění ve výši 20 %, od letošního roku bylo však zrušeno, zvýšila se však daň z příjmu fyzických osob.

  • daň z příjmu fyzických osob má jednotnou sazbu ve výši 25 % (neplatí se však sociální ani zdravotní pojištění!)
  • daň z příjmu právnických osob činí 15 % (došlo ke snížení z 20 %)
  • DPH má jednotnou sazbu daně 18 % (od daně jsou však osvobozeny téměř veškeré služby, doprava a vývoz zboží), povinnost registrace k DPH má každý, jehož obrat za posledních 12 měsíců je vyšší než 100 tisíc GEL

Pořadí zemí s nejjednodušším založením nové společnosti

Země Pořadí
Nový Zéland 1
Kanada 2
Austrálie 3
Gruzie 4
Irsko 5
USA 6
Mauritius 7
Velká Británie 8
Portoriko 9
Singapur 10
Jamajka 11
Makedonie 12
Azerbajdžán 13
Francie 14
Hong-Kong 15
Dánsko 16
Island 17
Finsko 18
Tongo 19
Belgie 20
Estonsko 23
Rumunsko 26
Maďarsko 27
Švédsko 30
Norsko 33
Portugalsko 34
Lotyšsko 35
Slovinsko 41
Turecko 43
Slovensko 48
Nizozemí 51
Švýcarsko 52
Itálie 53
Japonsko 64
Rusko 65
Lucembursko 69
Litva 74
Bulharsko 81
Česko 86
Německo 102
Rakousko 104
Mexiko 115
Korea 126
Řecko 133
Španělsko 140
Polsko 145

Pramen: The Wordbank – Doing Business 2009

 

Autor článku

Petr Gola

Petr Gola  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: FIRMY