Když běžný účet zeje prázdnotou

19.03.2008 | , Finance.cz
FIRMY


perex-img Zdroj: Finance.cz

Úvěrů určených firmám a podnikatelům je celá řada. Jedním z nejvyužívanějších je podnikatelský kontokorent. Ten sice mívá o něco vyšší úrokové sazby než jiné typy úvěrů, nicméně jeho výhodou je snadná dostupnost a jednoduchost vyřízení.

Kontokorentní úvěr je vždy poskytován jako doplněk k běžnému podnikatelskému účtu. Slouží k financování nenadálých finančních výkyvů a jako finanční rezerva. Kontokorent by rozhodně neměl být využíván na financování dlouhodobějších investic, jelikož pro tento účel je, jak jsme psali v úvodů, příliš nákladný (vyšší úrokové sazby). Velkou výhodou kontokorentního úvěru je fakt, že na rozdíl od ostatních podnikatelských úvěrů, u něj banky většinou nezkoumají účel jeho čerpání. Maximální výše se stanovuje dle výše ročního obratu peněz na účtu klienta a jeho bonity. Některé banky mívají maximální limit stanoven konkrétní částkou, nejčastěji 1 milion korun. Podnikatelský kontokorent bývá zpravidla poskytován buď jako krátkodobý úvěr na příklad na jeden rok s možností dalšího prodloužení nebo jako úvěr bez uvedení konečné doby splatnosti.

Není kontokorent jako kontokorent - záleží na bonitě


Podnikatelský kontokorent je většinou vázán na podmínku jednou za určené časové období (nejčastěji 12 měsíců) dorovnat finanční prostředky na účtu do plusového stavu. Při nižších úvěrových rámcích obvykle není potřeba zajištění, U vyšších částek však již zajištění je potřeba. Nejčastějším způsobem zajištění je avalovaná směnka. Dalšími zajišťovacími prostředky jsou pohledávky z obchodního styku, nemovitost, depozity u dané banky či ručením třetí osobou. Kontokorentní úvěr lze čerpat všemi způsoby, které jste byli zvyklí u svého podnikatelského účtu využívat - prostřednictvím platebních karet, podáním platebního příkazu, výběrem hotovosti na přepážce či z bankomatu a podobně. Úrokovou sazbu, kterou je podnikatelský kontokorent úročen stanovuje většina bank individuálně v závislosti na bonitě žadatele. Úročí se vždy pouze vyčerpaná částka, a to po jen po dobu kdy jsou finanční prostředky do mínusu čerpány. Dejte si však pozor na jednu věc! Banka vždy podle vaší bonity a výše obratu na účtu stanoví úvěrový limit. Při jeho přečerpání musíte počítat s penále a vysokým úročením prostředků, o které jste limit přečerpali.

Jak postupovat při žádosti o kontokorent?


Zjistěte si zda vaše banka kontokorent, jenž vám umožní čerpat z vašeho účtu prostředky do mínusu nabízí. Pokud ne, je jedinou možností změnit banku. Drtivá většina bank dnes však již podnikatelský kontokorent nabízí, ovšem za značně rozdílné úrokové sazby. Ty bývají v drtivé většině stanovovány individuálně dne bonity žadatele, způsobu zajištění a výši schváleného úvěrového rámce. O zřízení kontokorentu je třeba požádat podáním žádosti bance. Součástí žádosti o podnikatelský kontokorent je předložení určitých dokladů.

Doklady k žádosti o podnikatelský kontokorent:

  • základní údaje o společnosti
  • úředně ověřená kopie o oprávnění k podnikání (např. živnostenský list)
  • roční účetní závěrky za období předchozích 2 až 3 let či daňová přiznání za poslední 2 až 3 roky
  • potvrzení o bezdlužnosti vůči Finančnímu úřadu, České správě sociálního zabezpečení a příslušné zdravotní pojišťovně
  • materiály týkající se navrhovaného zajištění

Banka může eventuelně požadovat další doplňující doklady kam patří například bankovní reference na společnost a její vlastníky, doklad o zajištění odbytu, ekonomické výsledky za poslední dobu, podnikatelský záměr atd.

Autor článku

Michal Ruml  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: FIRMY