Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Založení společnosti s ručením omezeným

Proces založení obchodní společnosti se skládá ze tří základních etap – založení obchodní společnosti, získání živnostenského oprávnění a vznik obchodní společnosti zápisem do obchodního rejstříku. V dalším textu se budeme věnovat nejobvykleji zakládané obchodní společnosti v České republice, a to společnosti s ručením omezeným.

Založení obchodní společnosti

Zakladatelským právním jednáním, jímž je založena obchodní společnost, je zpravidla společenská smlouva (v případě založení kapitálové obchodní společnosti jednou osobou je to zakladatelská listina; u akciové společnosti postačí přijetí stanov).

Zakladatelské právní jednání musí mít písemnou formu s úředně ověřenými podpisy. Pouze u kapitálových společností je nutné, aby mělo formu veřejné listiny, tj. notářského zápisu.

Odměna notáře je stanovena ve vyhlášce Ministerstva spravedlnosti č. 196/2001 Sb., o odměnách a náhradách notářů, správců pozůstalosti a Notářské komory České republiky (notářský tarif). Odměna za sepsání notářského zápisu o zakladatelském právním jednání o založení společnosti s ručením omezeným (položka A přílohy notářského tarifu) činí 2 000 Kč.

Společenská smlouva při zakládání společnosti s ručením omezeným má tyto náležitosti:

  • obchodní firmu společnosti (včetně sídla)
    • Obchodní firma nesmí být zaměnitelná s jinou firmou a nesmí být klamavá, součástí firmy je dodatek označující právní formu. Ve společenské smlouvě postačí jako označení sídla název obce, aby při stěhování nebylo nutné měnit zakladatelské právní jednání. Do obchodního rejstříku je pak zapisována plná adresa.
  • předmět podnikání nebo činnosti
  • určení společníků s uvedením jména a bydliště (u fyzických osob) nebo sídla (u právnických osob)
  • určení druhů podílu
  • výši vkladu připadající na podíl
    • Minimální výše vkladu je 1 Kč, společenská smlouva však může určit i vyšší vkladovou povinnost společníků. Vklady mohou být peněžité i nepeněžité, nepeněžitým vkladem nesmí ale být práce nebo služby. Typicky jsou nepeněžitým vkladem nemovitosti, movité věci, obchodní závod či pohledávka. Peněžitý vklad se splácí na zvláštní účet u banky, tento účet zřídí správce vkladu. Banka neumožní nakládat s peněžními prostředky na tomto účtu dříve, než vznikne kapitálová společnost.
  • výši základního kapitálu
    • Minimální výše základního kapitálu je v současné době 1 Kč.
  • počet jednatelů a způsob jejich jednání za společnost
  • vkladová povinnost zakladatelů včetně lhůty splnění
    • Peněžité vklady je nutné před podáním návrhu na zápis splatit ve výši nejméně 30 % každého peněžitého vkladu. Zbytek musí být splacen nejpozději do 5 let, pokud neurčí společenská smlouva kratší lhůtu. Společník, který je v prodlení se splacením peněžitého vkladu, uhradí společnosti úrok z prodlení ve výši dvojnásobku sazby úroku z prodlení stanovené jiným právním předpisem, ledaže společenská smlouva učí jinak. Zvláštním právním předpisem je zde nařízení vlády č. 351/2013 Sb.
  • údaje, koho zakladatelé určují prvním jednatelem / jednateli
    • První jednatelé jsou uvedení ve společenské smlouvě. Jednatelem může být i právnická osoba, musí však být zastoupena osobou fyzickou.
  • určení správce vkladů
    • Správcem vkladů může být i některý ze zakladatelů. Svou činnost provádí správce vkladů na základě ustanovení o příkazu dle občanského zákoníku. Správce vkladů vydá tomu, kdo je oprávněn podat návrh na zápis do obchodního rejstříku prohlášení o splnění vkladové povinnosti. Toto prohlášení se pak přikládá k návrhu na zápis do obchodního rejstříku.
  • u nepeněžitého vkladu jeho popis, ocenění částkou a určení osoby znalce, který provede ocenění nepeněžitého vkladu
    • Znalec již nemusí být jmenován soudem, ale ze seznamu znalců si jej může vybrat sám zakladatel.

Získání živnostenského oprávnění

Obdobně jako v případě živnostenského podnikání fyzických osob, také obchodní společnosti stačí vyplnění jednotného registračního formuláře (JRF) pro právnické osoby na centrálním registračním místě (pro právnické osoby je tiskopis též dostupný na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu).

Podmínkou pro získání živnostenského oprávnění obchodní společnosti je platné založení této společnosti (tj. společenská smlouva nebo zakladatelská listina), dále předložení dokladu prokazujícího právní důvod pro užívání prostor, do nichž je umístěno sídlo, a nakonec neexistence překážky provozování živnosti.

Vznik obchodní společnosti

Obchodní společnost vzniká zápisem do obchodního rejstříku, který je nutno podat nejpozději do 90 dnů od založení společnosti (tj. od podpisu společenské smlouvy). Návrh je možno podat rejstříkovém soudu (tj. krajskému soudu, v jehož obvodu bude mít obchodní společnost své sídlo). Nově je však možno nechat zapsat do obchodního rejstříku společnost i u notáře. Předpoklady a postup zápisu skutečností do obchodního rejstříku notářem stanoví zákon č. 304/2013 Sb., o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob (zákon o veřejných rejstřících).

Odměna notáře za zápis do obchodního rejstříku je stanovena v příloze notářského tarifu, kde je uveden sazebník za jednotlivé úkony. Za sepsání notářského zápisu o osvědčení pro zápis do veřejného rejstříku (položka R) je to 1 000 Kč, za samotný zápis do veřejného rejstříku a úhrn úkonů spojených se zápisem (položka S) pak 300 Kč.

V případě zápisu přímo rejstříkovým soudem je pak cena za prvozápis 6 000 Kč. Tato částka je hrazena formou kolků.

Podání k rejstříkovému soudu je možno v souladu s § 18 zákona o veřejných rejstřících pouze vyplněním formuláře dostupného na stránkách Ministerstva spravedlnosti. Samotný formulář včetně doplňujících informací je dostupný na webové stránce. Po vyplnění je formulář možno zaslat rejstříkovému soudu v elektronické podobě se zaručeným elektronickým podpisem nebo přes datovou schránku, anebo v listinné podobě s notářsky ověřeným podpisem.

Povinné přílohy k návrhu na zápis do obchodního rejstříku jsou:

  • zakladatelské právní jednání (společenská smlouva či zakladatelská listina)
  • rozhodnutí o umístění sídla
  • listina osvědčující právní důvod užívání prostor, kde je sídlo (např. písemné prohlášení vlastníka nemovitosti, že s umístěním sídla souhlasí)
  • oprávnění k podnikání ve formě výpisu z živnostenského rejstříku
  • potvrzení správce vkladu o splnění vkladové povinnosti
  • čestné prohlášení jednatele / jednatelů že souhlasí se zápisem do obchodního rejstříku, s ustanovením do funkce jednatele, včetně prohlášení o svéprávnosti a o splnění podmínek provozování živnosti
  • u nepeněžitého vkladu znalecký posudek
Viz také: Kolik stojí založení s. r. o. a akciové společnosti?

finance.cz finance.sk firemnifinance.cz studentskefinance.cz peniaze.sk fondy.sk uroky.sk mf.cz

Přihlášení

Zapomněl jsem heslo