Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Smlouvy podle obchodního zákoníku

K dispozici máte popisky smluv dle obchodního zákoníku (například kupní smlouvy, smlouvy o dílo, smlouvy o zprostředkování), některé z nich mají vzor ke stažení.

Obsah

Smlouvou o zprostředkování se zprostředkovatel zavazuje, že bude pro zájemce vytvářet příležitost uzavřít určitou smlouvu s třetí osobou, a zájemce se zavazuje zaplatit zprostředkovateli úplatu (provizi).

Práva a povinnosti smluvních stran

Zprostředkovatel je povinen bez zbytečného odkladu sdělovat zájemci okolnosti, které jsou důležité pro jeho rozhodování o uzavření zprostředkovávané smlouvy, a zájemce je povinen sdělovat zprostředkovateli důležité skutečnosti.
Zprostředkovateli vzniká nárok na provizi v okamžiku, kdy je uzavřena smlouva, která je předmětem zprostředkování.
Pokud zprostředkovateli vzniká nárok na provizi teprve splněním závazku třetí osoby ze zprostředkovávané smlouvy, vzniká zprostředkovateli tento nárok v okamžiku, kdy tento závazek zanikl nebo se jeho splnění oddálilo z důvodů, za něž odpovídá zájemce. Pokud je základem pro určení výše provize rozsah splněného závazku třetí osoby, započítává se do tohoto základu i plnění, které nebylo uskutečněno z důvodů, za které odpovídá zájemce.
Nárok na úhradu nákladů spojených se zprostředkováním má zprostředkovatel vedle provize, jen když to bylo výslovně sjednáno.

Další důležitá ustanovení

Zprostředkovatel neručí za splnění závazku třetích osob, s kterými zprostředkoval uzavření smlouvy; pokud ale ví nebo musí vědět, že je důvodná pochybnost o solventnosti třetí osoby, nesmí s touto osobou smlouvu uzavřít.
Smlouva o zprostředkování zaniká, jestliže smlouva, která je předmětem zprostředkování, není uzavřena v době určené ve smlouvě o zprostředkování.

Vzor

finance.cz finance.sk firemnifinance.cz studentskefinance.cz peniaze.sk fondy.sk uroky.sk mf.cz

Články Finance.cz

Zobrazit další články
Články Investujme.cz

Zobrazit další články
Články Studentskéfinance.cz

Zobrazit další články
Články Firemnífinance.cz

Zobrazit další články
Zajímavé štítky

Zobrazit další štítky
Zajímavá témata štítků

Zobrazit další témata štítků
Slovnik.finance.cz

Zobrazit další slova
Finance.cz - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Investice - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Firmy - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Student - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Poradna finance.cz

Zobrazit další dotazy
Přihlášení

Zapomněl jsem heslo