Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Otázky a odpovědi

TÉMA:

Daně 2010: EKONOM PARTNER


Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

(Jirka , 21.2.2010 15:44)

Dobrý den, manželka v minulém roce od ledna do srpna pobírala rodičovský příspěvek (3.800,-Kč/měs.)a poté nastoupila do zaměstnání a pracovala až do konce roku (vydělala si cca 60.000,-Kč hrubého). Její daňové přiznání dělá zaměstnavatel, který uplatní slevu na poplatníka. Mohu si já ve svém daňovém přiznání odečíst slevu na sebe i na ni v plné výši 24.840,-Kč? Musím dokládat její příjmy?Děkuji.

(EKONOM PARTNER, www.ekonompartner.cz , 22.2.2010 22:35)

Dobrý den, dle ustanovení §35ba si můžete uplatnit slevu na manželku, pokud její příjmy nepřesáhnou částku 68.000,- Kč. Rodičovský příspěvek se považuje za sociální dávku, tudíž za rozhodný příjem se považuje příjem ze zaměstnání. V daňovém přiznání můžete odečíst slevu na sebe v každém případě. Na manželku můžete uplatnit slevu na dani, pouze pokud její příjmy prokážete - např. potvrzení jejího zaměstnavatele + čestné prohlášení, od kdy do kdy byla v roce 2009 na rodičnovské dovolené. S pozdravem

(Mac , 21.2.2010 15:04)

Dobrý den, mám problém se zaplacením daně z převodu nemovitosti,kdy jsem se ocitla díky dlužníkovi v pozici ručitele a mám tedy dle nesmyslného zákona bohužel povinnost daň za dlužníka uhradit.Nemovitost - byt- jsem zakoupila od manželů, ani jeden z nich daň neuhradil.1/2 daňové pohledávky-za manžela- jsem po návštěvě exekučního pracovníka FÚ ve splátkách již uhradila. K zaplacení dluhu za jeho manželku jsem jako ručitelka dle zákona byla vyzvána dne 3.9.2008, tento dluh jsem však neuhradila.Následně dne 10.12.2008 boužel došlo k úmrtí dlužníka (manželky).Na FÚ jsem se informovala,jak mám postupovat s úhradou jejího dluhu a bylo mi řečeno-bohužel ne přímo exekučním pracovníkem-že tento dluh nemám hradit,že spadá do dědictví a případných pohledávek.Nyní mi bohužel však z FÚ přišel Exekuční příkaz na peněžní prostředky na účtu. Velmi Vás prosím o radu, jak postupovat.Úředník, se kterým jsem ohledně tohoto problému komunikovala,mi sdělil,že jedná v souladu se zákonem a jestli to chci urychlit a nemít problémy s účtem,ať urychleně dluh za zemřelého dlužníka zaplatím.Ráda bych i věděla, co by následovalo v případě nedostatku peněžních prostředků na mém účtu, tedy pokud by exekuce nemohla být z tohoto důvodu provedena. V exekučním příkazu FÚ uvádí: "Nařízení daňové exekuce se vztahuje až do výše vykonatelného nedoplatku na pohledávku ručitele z účtu ve výši, v jaké byly na účtech peněžní prostředky v okamžiku, v němž byl peněžnímu ústavu doručen exekuční příkaz, jakož i na pohledávku z účtů, která vznikla tím, že na účty došly peněžní prostředky dodatečně, nejpozději však do šesti měsíců ode dne,kdy bylo peněžnímu ústavu doručeno vyrozumění o nabytí právní moci exekučního příkazu (§ 306 občanského soudního řádu). Provedením, ve smyslu ustanovení § 307, § 308, § 309a odst. 1 a 3 občanského soudního řádu, výkon exekuce zaniká." Velice Vám děkuji za odpověď.

(EKONOM PARTNER, www.ekonompartner.cz , 22.2.2010 22:44)

Dobrý den, z Vašeho dotazu vidím, že jste se dostala do nepříjemné situace, ale musím konstatovat, že FU využil svého práva, které mu zákon o dani z převodu nemovitostí dává. Co se týče postupu v případě exekuce na bankovním účtu, měla by jste obstavený účet do té doby než by na nem byl dostatek peněz na úhradu dluhu. pokud by nedošlo k plnění z bankovních účtů došlo by k fyzické exekuci movitých věcí. S pozdravem

(zuzuinka11 , 21.2.2010 15:03)

Dobry den . do 30.6 sme spolu s manzelom pracovali v cechach a potom dalsi pol rok na slovensku,ale nadalej vlastnime byt a platime hypoteku v cechach. mame podat danove priznanie v cechach alebo na slovensku? da sa podat len v cechach aj ked sme pracovali pol roka na slovensku ? alebo mame podat aj na slovensku aj v cechach ? dakujem

(EKONOM PARTNER, www.ekonompartner.cz , 22.2.2010 22:28)

Dobrý den, abychom mohli kvalifikovaně odpovědět na Váš dotaz, budeme potřebovat zodpovězení několika dalších otázek. Prosím kontaktujte nás na našem mailu, abychom mohli vykorespondovat odpověď. Děkujeme

(Šmidová , 21.2.2010 14:11)

Dodatečné / opravné daňová přiznání Dobrý den, Vyplňovala jsem kamarádovi přiznání k DPFO za rok 2009. Při tom jsme zjistili, že vloni (DPFO za rok 2008) neuplatnil slevu na dani podle § 35ba odst. 1 písm b) zákona na manželku bez příjmů. Jednoduše nevyplnil v růžovém „Prohlášení poplatníka“ příslušnou kolonku. Daňové přiznání vloni vyplňovala mzdová účetní jeho zaměstnavatele. Manželka je bez příjmů – stará se o svou maminku – péče o osobu blízkou. Jedná se o dost peněz. Proto bychom chtěli podat opravné či dodatečné daňové přiznání. Které? Kamarád za rok 2008 uplatil tyto nezdanitelné části základu daně: Zaplacené úroky z úvěrů a zaplacené pojistné na soukromé životní pojištění. Jak tyto platby znova potvrdit? Vyžádat si kopie u příslušné stavební spořitelny a životní pojišťovny a nebo originály na FÚ? Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2008 vystaví opět zaměstnavatel a nebo si má vyžádat originál na FÚ? Děkuji, Lenka Šmidová

(EKONOM PARTNER, www.ekonompartner.cz , 22.2.2010 22:24)

Dobrý den, není problém podat dodatečné přiznání. Namusíte shánět potvrzení, která má již FU k dispozici. Jen vyplňte znovu přiznání a oddíl 6 a doložte, že manželka neměla příjmy - Čestné prohlášení s uvedením, že manželka poplatníka se stará o osobu blízkou a pobírá jen sociální dávky. V oddílu 6 nezapomeťe vyplnit poslední známou povinnost (z podaného přiznání) a zjištěnou daňovou povinnost nově (dle dodatečného přiznání), spočtěte rozdíly. Nezapomeňte požádat o vrácení rozdílu!! S pozdravem

(Pavla , 21.2.2010 13:39)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda je možné, aby manžel uplatnil slevu na manželku, když jsem prvních devět dní v týdnu byla na mateřské a od 10.1.09 pobírám rodičovský příspěvek, ještě jsem v září dostala proplacenou dovolenou, cca 14 tisíc. Může si uplatnit celou výši slevy nebo se to musí nějak krátit vzhledem k tomu, že jsem např. v měsíci říjnu měla příjem? Děkuji

(EKONOM PARTNER, www.ekonompartner.cz , 22.2.2010 22:12)

Dobrý den, ve Vašem případě si manžel může uplatnit celou slevu na dani za rok 2009 ve výši 24.840,- Kč a to v případě, že Váš příjem za celý rok nepřesáhl částku 68.000,- Kč. Za příjmy se nepovažuje rodičovský příspěvek, je to sociální dávka. Proto sečtěte Váš příjem do 10.1.2009 a z proplacené dovolené.

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22


Menu sekce

reklama

finance.cz finance.sk firemnifinance.cz studentskefinance.cz peniaze.sk fondy.sk uroky.sk mf.cz

Články Finance.cz

Zobrazit další články
Články Investujme.cz

Zobrazit další články
Články Studentskéfinance.cz

Zobrazit další články
Články Firemnífinance.cz

Zobrazit další články
Zajímavé štítky

Zobrazit další štítky
Zajímavá témata štítků

Zobrazit další témata štítků
Slovnik.finance.cz

Zobrazit další slova
Finance.cz - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Investice - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Firmy - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Student - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Poradna finance.cz

Zobrazit další dotazy
Přihlášení

Zapomněl jsem heslo