Inspekce práce (Mzdy & personalistika v praxi č. 7/2005, s. 2)
JUDr. Jaroslav Jakubka
V článku najdete přehled změn, které přinesl zákon o inspekci práce (č. 251/2005 Sb.) a zákon, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o inspekci práce (č. 253/2005 Sb.).
Změny v odměňování zaměstnanců v rozpočtové sféře (Mzdy & personalistika v praxi č. 7/2005, s. 4)
JUDr. Bohuslav Kahle
Autor se v článku zabývá nařízením vlády č. 213/2005 Sb., kterým se mění nařízení vlády č. 330/2003 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, ve znění nařízení vlády č. 637/2004 Sb., a nařízení vlády č. 469/2002 Sb., kterým se stanoví katalog prací a kvalifikační předpoklady a kterým se mění nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, ve znění pozdějších předpisů. Tento právní předpis nabývá účinnosti od 1. července 2005 s výjimkou ustanovení o zrušení dalších platů, které nabylo účinnosti dnem vyhlášení, tj. dnem 30. 5. 2005.
Ke změnám ve státní sociální podpoře a v sociálním zabezpečení (Mzdy & personalistika v praxi č. 7/2005, s. 6)
JUDr. Jan Přib
Článek se věnuje změnám ve státní sociální podpoře a v sociálním zabezpečení, které přinesly zákony č. 168/2005 Sb., č. 204/2005 Sb. a č. 218/2005 Sb. Více informací naleznete v článku.
Čas strávený na pracovní cestě jinak než plněním pracovních úkolů (Mzdy & personalistika v praxi č. 7/2005, s. 8)
Václav Pikal
Výpověď z pracovního poměru (Mzdy & personalistika v praxi č. 7/2005, s. 9)
JUDr. Marcela Smutná
Odpověď na odborný dotaz
Srážky ze mzdy (Mzdy & personalistika v praxi č. 7/2005, s. 9)
JUDr. Jaroslav Jakubka
Odpověď na odborný dotaz
Zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu (Mzdy & personalistika v praxi č. 7/2005, s. 9)
RNDr. Libor Fiala
Odpověď na odborný dotaz
Cestovní náhrady sjednané v manažerské smlouvě (Mzdy & personalistika v praxi č. 7/2005, s. 10)
JUDr. Marie Salačová
Odpověď na odborný dotaz
K možnosti vzniku nároku na mzdu v době dočasné pracovní neschopnosti (Mzdy & personalistika v praxi č. 7/2005, s. 11)
JUDr. Zdeněk Novotný
Judikát k uvedenému tématu.
Cíle a metody zaměstnanecké participace (Mzdy & personalistika v praxi č. 7/2005, s. 16)
Jan Urban
Zaměstnaneckou participaci lze vymezit jako řídící styl, založený na informování zaměstnanců o důležitých aspektech podnikového vývoje a jejich zapojení do rozhodování a řešení podnikových problémů, především těch, které se jich bezprostředně dotýkají. Cílem je využít plněji potenciálu jejich znalostí, schopností a motivace, zvýšit jejich uspokojení z práce a posílit sepětí s podnikem, současně však získat i jejich podporu a porozumění pro nová opatření či změny. Podrobnosti naleznete v článku.
Stručný přehled popisů pracovních míst podle hlavních funkčních oblastí (Mzdy & personalistika v praxi č. 7/2005, s. 20)
Jan Urban
Autor zde popisuje pracovní místa z oblasti Finančního řízení.
Nové informace k přihlašování a odhlašování zaměstnanců k nemocenskému pojištění od 1. 7. 2005 (Mzdy & personalistika v praxi č. 7/2005, s. 22)
Ing. Růžena Klímová
V čísle 4 a 5 ročníku 2005 jsme informovali o nových povinnostech zaměstnavatelů z hlediska sociálního zabezpečení od 1. 7. 2005. Tento článek upozorňujeme na další změny, k nimž v této oblasti došlo. Pro přihlašování zaměstnanců k pojištění, pro odhlašování zaměstnanců z pojištění a pro hlášení změn a oprav u zaměstnanců se bude používat jednotný tiskopis „Přihláška k nemocenskému pojištění – odhláška“, podrobnosti k dalším změnám a návod k vyplnění tiskopisu najdete v článku.
Důchody a mzdy ve východní Evropě (Mzdy & personalistika v praxi č. 7/2005, s. 30)
Bc. Petr Gola
Státní penze v zemích východní Evropy je mnohem nižší než v ostatních členských zemích Evropské unie. Její výše však bude v nejbližších letech spíše ještě klesat. Budoucí penzisté budou více odkázáni na své vlastní úspory. Kdo bude chtít mít „slušnou penzi“, musí vzít svůj osud do vlastních rukou. Důvod je jasný: průběžný způsob financování důchodového systému je v dnešní podobě vzhledem k neustálému stárnutí evropské populace a zvyšování počtu penzistů dlouhodobě neudržitelný. Životní úroveň penzistů je ve východní Evropě rozdílná. Státní penze na pestrý život v penzi ale nestačí. Kdo chce, aby jeho životní úroveň při odchodu do důchodu neklesla, musí mít uzavřeno penzijní připojištění a ne se pouze spoléhat na stát. Současná výše vyplácených penzí je pro země východní Evropy luxus a dá se očekávat, že se výše státní penze bude v budoucnosti snižovat a odpovědnost se více přesouvat na každého jednotlivce. Další informace naleznete v článku.