Daň z příjmu právnických osob je v ČR pod průměrem EU

25.02.2013 | , Firemnifinance.cz
FIREMNI FINANCE - NEPOUŽÍVAT


V Česku je daň z příjmu z právnických osob ve výši 19 procent, průměr EU činí 22 procent. Nejnižší zdanění firem je v Bulharsku a na Kypru, nejvyšší ve Francii.

posledních 13 let se průměrná sazba daně v EU snížila o zhruba osm procentních bodů. Řada zemí ovšem k dani ještě využívá různé formy přirážek nebo lokálních sazeb. Při jejich započtení pak sazba vychází na 24 procent.

Sazby daně z příjmů firem se snižují v celé Evropské unii. V Česku se uskutečnilo od roku 1993, kdy sazba daně byla 45 procent, až dodnes 11 změn. Změny ale podle analýzy nebyly nijak skokové, všechny snižovaly tu předchozí sazbu ne více než o čtyři procentní body.

Sazbu firemní daně jako ČR má Polsko a mělo ji i Slovensko. To ji ovšem od letoška zvýšilo o čtyři procentní body na 23 procent. Nejnižší, desetiprocentní sazbu mají Bulharsko a Kypr, následuje Irsko s 12,5procentní sazbou. Naopak nejvyšší sazbu mají Malta (35 procent), Francie (33,33 procenta), Belgie (33 procent) a Španělsko (30 procent). Francie i Malta mají základní sazbu ve stejné výši minimálně od roku 1998.

Zpráva byla převzata z ČTK.

Články ze sekce: FIREMNI FINANCE - NEPOUŽÍVAT