S Ludvíkem Turkem, zakladatelem společnosti Czechwealth, jsme probírali MoneyExpo 2011 a jeho zkušenosti s investováním.
18 - 19. června 2011 proběhl investiční summit MoneyExpo 2011, jehož jste byl spoluorganizátorem. Co jste od toho summitu čekal a jak se vaše očekávání naplnilo?
Nebyl jsem spoluorganizátorem, nýbrž partnerem, který má vazby na soukromé tradery. Od počátku jsem věřil, že myšlenka MoneyExpa lidi zaujme, protože jsme chytrý národ a lidé se chtějí starat o své peníze sami. Osobně jsem čekal velkou návštěvnost a přes 2000 lidí mě příjemně překvapila.
Hlavním řečníkem na tomto summitu byl i jeden z nejuznávanějších obchodníků na světě Larry Williams, který vyniká schopnostmi zhodnocovat kapitál. Tento skvělý obchodník byl vašim mentorem a později jste se stali přáteli. Co považujete za nejcennější zkušenost od Larryho Williamse?
Larry byl spíš mým vzorem, než mentorem, poprvé jsem se s ním setkal osobně v době, kdy už jsem úspěšně obchodoval. Nicméně je to velmi přátelský a milý člověk, žádný nafoukanec nebo genius. Prostě ideální sen 99% lidí, kteří vstupují na burzu, jak se z chudého kluka stane jeden z nejúspěšnějších traderů světa. Má velký náhled na trhy, zná v podstatě všechny významné tradery, kamarádí se s nejbohatšími a nejúspěšnějšími tradery planety a co víc jsem si mohl jako trader přát, než mít za přítele právě Larryho
Jste zastáncem technické analýzy. Jakou v ní nacházíte přednost oproti jiným analýzám?
Promiňte, to nejsem. Jsem zastáncem porozumění chování trhů, k čemuž neodmyslitelně patří část technické analýzy. Jsou zde však také slabá místa, kde mnoho lidí v tom ze začátku vidí Svatý grál, který tam prostě není. Technická analýza nebo chcete-li, grafy vývoje cen na burze ukazují sentiment trhu, s nějakou mírou pravděpodobnosti ukáže, jak by asi mohla reagovat cena v budoucnu a na to se hraje. Je tábor obchodníků, kteří se spoléhají pouze na techniku, pak tábor který se spoléhá na fundament, já osobně sleduji hlavně sentiment a chování profesionálů vers. veřejnosti. Pro zajímavost veřejnost (i odborná v čele s ekonomy a analytiky) je velmi dobrý indikátor, kdy máte jako úspěšný trader dělat přesný opak.
Primární poučkou pro investování je diverzifikace prostředků. Jak vypadá vaše portfolio?
Mou oblíbenou metodou obchodování jsou velmi krátkodobé obchody, trvající maximálně pár minut (tato metoda se anglicky nazývá scalping). Obchodoval jsem akcie, komodity, opce, forex, všechny časová pásma od dlouhodobého držení velkých pozic několik měsíců až po pár kontraktů držení pár sekund a nejvíce mi sedí právě rychlé obchody. Diverzifikace prostředků je dobrá metoda pro nashromážděný kapitál, kde lidi volí různé formy investic, pro mě jako pro tradera je však hlavní business intradenní scalping. Vydělané peníze z tradingu investuji mimo burzu.
Čím dál častěji slýcháme o tzv. profilu trhu. Jak máme tento termín chápat?
Profil trhu je česky řečeno grafické ztvárnění aukčního procesu, kterým burza je. Finanční trhy nejsou nic jiného, než burza jako každá jiná. Jenom místo spotřebního zboží obchodujeme finanční instrumenty. Cena každé akcie má svou hodnotu, na které se shodne jedna strana trhu vytvářena nakupujícími a druhá strana trhu tvořená prodávajícími. Když jsou silnější prodávající, cena padá, když naopak kupující, cena roste. Když je vše v pořádku, cena je plus minus stejná – tedy našla rovnováhu. A právě na to se hraje, trhy jdou z 70% do strany, jsou v rovnováze a grafické vyjádření rovnováhy pak vytváří souměrný profil trhu, který se dobře obchoduje. Trend neboli nerovnováha pak zase vytváří jiný profil, který se musí obchodovat jinak. Hlavní devizou profilu trhu ovšem je, že vidíte celkem zřetelně, kde do trhu vstupují velké peníze a s nimi musíte jet. Většina lidí rovnováhu neřeší, jediné co vidí je často zpožděné technické indikátory, špatně interpretovaná cena nebo fundamentální analýza. Smutné, sledováním profilu vidíte do karet profesionálním institucionálním traderům a hodně Vám to může pomoci při určování možného vývoje ceny.
Jednou z vašich činností je i lektorství a mentoring. Mentoring není u nás ještě příliš známá věc. Jak probíhá?
Probíhá to tak, že člověk přijde a řekne „Zajímá mě burza, něco jsem o tom slyšel, co pro mě můžete udělat“? Sedneme si a zjistíme, proč chce člověk burzu zkusit, co na ní chce dosáhnout, jaké má zkušenosti, rizikový profil, kapitál a časové možnosti jak na studium, tak na obchodování. Dle toho se pak může nastavit rozsah učiva, jaké trhy obchodovat a proč, přijde teorie a po 2-3 týdnech kontroly úkolů reálné obchodování na mém účtu, které zájemce naučí mé pohnutky k obchodu, mé myšlení, emoce, systém, atd. Takto se párkrát uvidíme a člověk by měl být schopný za půl roku intenzivního studia začít obchodovat malé pozice. Do roka z něj může být profesionální trader, ovšem musí mít správný přístup a psychologii. Stává se, že některé lidi nasměruji jinam, protože vzhledem k jejich časovým a finančním možnostem a psychologickému profilu z nich nelze v požadovaném čase udělat tradery. Bohužel mnoho lidí se nepoučí a přesto jdou a pak na vlastní pěst prodělají obrovské peníze. Důležité je říci, že první schůzka se mnou a mými lidmi je nezávazná, nikoho k ničemu nenutíme a rozhodně dáme informace, které ušetří spousty času a zklamání.
Co radíte začínajícím traderům? Co je klíčem k úspěchu?
Učit se, učit se, učit se. Čtěte informace, choďte na semináře o burze (i nekomerční), kupte si knihy, stáhněte platformy a zkuste se prokousávat prvními kroky na burze. Nikomu nevěřte a HLAVNĚ pokud máte myšlenku někomu svěřit peníze na obchodování, tak ať Vám předvedou auditované vlastní účty nebo reálné obchody a obchodování. Pokud uvěříte krásným webům a na první pohled nadprůměrně inteligentním ekonomům a analytikům v televizi, téměř s garancí přijdete o peníze. Buďte opravdu opatrní a chytří, ne dav na porážku, jako jsem byl já v začátcích před 15 lety a stálo mě to hodně peněz. Úspěch na burze je zásluhou ustavičné práce, velkých zkušeností a chytrosti. Já mohu akorát ušetřit spousty času tím, že nasměruji člověka velmi rychle správným směrem. Nelze nikoho donutit k vlastní práci a chytrost je myslím také daná od někoho jiného.
Myslíte si, že krize změnila charakter finančních trhů?
Určitě, každá krize a turbulence na trhu je pro většinu soukromých obchodníků to nejlepší, co může být. Tedy pokud právě neobchodujete metody, které vyžadují klidné trhy. Je to věc názoru, pro mnoho fundamentálně naladěných investorů je krize pohroma a ekonomové se v tom snaží hledat odpovědi, kde se stala chyba a proč. Nicméně já nejsem ekonom, ani analytik, to je zcela jiná profese, než trader. Trader reaguje na vzniklou situaci a nehledá příčiny proč tomu tak je.
Jak myslíte, že se bude trh v následujících měsících vyvíjet? Bude převládat býčí či medvědí nálada?
Toto je často sázka do loterie a otázka je také v jakém trhu. Pokud myslíte akciové trhy, tak věřím v krátkodobý růst před velkým pádem koncem roku. Někdy v polovině roku 2012 věřím v růst, který může trvat několik měsíců. Nicméně třeba takový čínský akciový index myslím velmi zřetelně napovídá, že přijde velký propad, jelikož trh už dávno ztratil sílu pokračovat ve vytváření neustále rostoucích cen. Pokud se bavíme o komoditách, tak zde věřím nejvíce růstu cen kovů a tím pádem i korelujících bondů. Obilniny nejsou nyní zrovna v zájmu velkých komerčních traderů, naopak stále se drží Euro a oslabuje dolar. Jak to dlouho bude trvat, to uvidíme. Jak jsem říkal jako trader nejsem natolik chytrý, abych předpovídal ceny do budoucna, ale jsem dost chytrý na to, že když trhy začnou silně klesat, tak je prodám a naopak když půjdou nahoru, tak se budu chtít svézt v pohybu nahoru.
Děkuji za rozhovor,
Sabina Šebestíková
Rozhovor původně vyšel na www.finance.cz.