Kvůli nelegálnímu zaměstnávání firmy mohou přijít o dotace

20.07.2011 | , Firemnifinance.cz
FIREMNI FINANCE - NEPOUŽÍVAT


Firmy, které nelegálně zaměstnávají cizince, možná v budoucnu přijdou o veřejné zakázky či státní dotace. Hrozit jim bude i pokuta do pěti milionů korun. Vyplývá to z novelizace souboru zákonů, které dnes podle informací ČTK schválila vláda. Firmy budou muset nově nahlásit úřadům zaměstnání cizince ze země mimo EU a uchovávat na jeho pracovišti kopie dokladů vylučujících nelegální práci. Novely nyní projedná sněmovna.

Pokud podle návrhu firmy budou zaměstnávat cizince, který nemá v České republice povolení k pobytu, a vědí o tom, bude jim hrozit ztráta veřejných zakázek či příspěvků na zaměstnávání zdravotně postižených. Přistižené firmy navíc nebudou mít po dobu tří let nárok na jakoukoliv státní podporu a budou muset vrátit i dotace, které dostaly 12 měsíců před uložením pokuty. Budou mít ovšem možnost prokázat, že dostaly od zaměstnance zfalšované dokumenty.

Doklady o legální práci cizince budou muset podle předlohy firmy na jeho pracovišti mít k dispozici pro případnou kontrolu z úřadu práce či od celníků. Zaměstnavatel tak bude muset uchovávat kopii povolení k zaměstnání, kopie dokladů potvrzujících oprávněnost pobytu cizince v ČR a kopie dokladů prokazujících smluvní vztah mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Tyto dokumenty budou přitom muset podniky mít připraveny ke kontrole i tři roky poté, co u nich cizinec přestane pracovat.

Navrhované změny zákonů stanoví i povinnost zaměstnavatele vyplatit nelegálně zaměstnávanému cizinci dlužný plat, a to za celou dobu jeho práce. Pokud dobu zaměstnání nebude možné prokázat, zaměstnavatel zaplatí cizinci tříměsíční plat ve výši alespoň minimální mzdy.

Navrhovaná opatření zatíží státní rozpočet dvěma miliony až 2,7 milionu korun. Za ně bude vytvořena evidence zaměstnavatelů, kteří byli za nelegální poskytování práce potrestáni.

Zpráva převzata z ČTK.