Vrátí senát poslancům změnu loterijního zákona?

19.07.2011 | , Firemnifinance.cz
FIREMNI FINANCE - NEPOUŽÍVAT


Senátní výbor pro hospodářství dnes doporučil Senátu, aby vrátil sněmovně novelu loterijního zákona, která zpřísňuje regulaci hazardu. Podle senátorů obsahuje chyby, a proto ji chtějí vrátit s pozměňovacím návrhem. Senát by měl tuto novelu projednávat na schůzi, která začne ve středu.

"Zákon o loteriích je jedním z nejproblematičtějších zákonů v České republice," konstatoval dnes zpravodaj výboru Jiří Lajtoch (ČSSD). Novelu loterijního zákona schválili poslanci v červnu. Obcím dala možnost regulovat hazard pomocí vyhlášek, a to nejen místně, ale i co se týče provozní doby heren.

Jak ale dnes upozornil senátor Lajtoch, navrhovaná změna by naopak mohla pravomoci obcí snížit. Podle některých informací by novela zrušila platnost dosavadních obecních vyhlášek, které omezují klasické výherní hrací automaty.

Další problém by podle senátora Lajtocha nastal s retroaktivitou. Část novely, která upravuje odvody z hazardu, má totiž začít platit již od letošního 1. července. Z hlediska účetnictví je to podle něj v podstatě neproveditelné.

Platnost dosud vydaných licencí, například k videoloterním terminálům, zkracuje novela z dosavadních deseti na tři roky. Nově se sjednotí odvody výnosů z loterijních výnosů z dosavadních čtyř sazeb na jednu, dvacetiprocentní. Podle náměstka ministra financí Ladislava Minčiče tak novela znemožní dosavadní praxi, kdy se loterijní firmy drobily na menší, aby měly i nižší odvod.

U vybraných druhů hazardu půjde na odvodech jedna čtvrtina do rozpočtu obcí. Novela také určuje veřejně prospěšné účely, na které bude možné výtěžek odvádět.

Zpráva převzata z ČTK.