Euro prudce kleslo jako reakce na Řecko

01.06.2011 | , Firemnifinance.cz
FIREMNI FINANCE - NEPOUŽÍVAT


Kurz eura dnes na devizových trzích začal prudce klesat, měna podle obchodníků zřejmě reaguje na zprávu německého listu Frankfurter Allgemeine Zeitung, podle níž Řecko téměř jistě nedostane další část záchranného úvěru, na němž se Atény loni v květnu dohodly s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem (MMF). Svůj díl pomoci údajně odmítne poskytnout právě MMF, list ale nikde neuvádí zdroj svých informací.

Mise EU, MMF a Evropské centrální banky je už několik dní v Aténách, kde zkoumá, jak Řecko plní podmínky dohody, na jejímž základě záchranný úvěr čerpalo. Další část úvěru je splatná na konci června, pokud ji ale Řecko skutečně nedostane, jak FAZ tvrdí, pak bude do poloviny července v platební neschopnosti. Zachránit jej může jen nový úvěr, na němž se podle jiných zdrojů v EU pracuje. Nového programu, z něhož má vzejít další úvěr pro Řecko, je MMF podle FAZ ochoten se zúčastnit.

Euro po zprávě skokově oslabilo a vůči dolaru se dostalo až na 1,4390 USD. To je bleskový propad asi o půl centu. Krátce předtím se nicméně kurz vyšplhal až na 1,4444 USD a byl nejvýše za čtyři týdny.

Zpráva převzata z ČTK.