Platební morálka je v Česku nejhorší v Evropě

31.05.2011 | , Firemnifinance.cz
FIREMNI FINANCE - NEPOUŽÍVAT


perex-img Zdroj: Finance.cz

Platební morálka v České republice patří podle aktuálního průzkumu společnosti Intrum Justitia stále k nejhorším v Evropě. Česko je v žebříčku rizikovosti plateb na 23. místě z 26 hodnocených zemí, problémem jsou především odepsané pohledávky. Horší jsou jen Kypr, Portugalsko a Řecko. Nejméně rizikové jsou naopak platby v severských zemích - Finsku, Švédsku, Norsku a Islandu.

Z průzkumu vyplývá, že platební kultura se napříč Evropskou unií značně liší. Jižní země, na rozdíl od severských zemí, se potýkají s nadprůměrnou délkou splátek. Například v Řecku je jen polovina faktur splacena během 90 dní.

Čeští podnikatelé splácí své faktury průměrně za 47 dní, tedy o 17 dní později, než bylo sjednáno. Evropský průměr je 56 dní. Platební morálka se loni v Česku zhoršila. Současně také narostl počet splacených faktur v období 31 až 60 dnů, a to z 22 procent na 28 procent. Snížil se tak objem splácených faktur během 30 dnů, a to z 60 procent na 55 procent.

Podíl odepsaných pohledávek na souhrnném obratu evropských firem se letos podle studie zvýšil na 2,7 procenta (312 miliard eur, tedy 7,6 bilionu Kč). V Česku činí hodnota indikátoru 3,1 procenta, bez změny vůči předchozímu roku.

Jednou z hlavních příčin rostoucího objemu navždy ztracených pohledávek jsou bankroty. Do insolvence se loni podle studie dostalo v Evropě na 220.000 firem, což je zhruba 600 firem denně.

Platby od spotřebitelů i firem v ČR se loni zpomalily, počet nezaplacených faktur podstatně vzrostl a zhoršila se jejich struktura. Průměrné zpoždění plateb firmám od spotřebitelů se v Česku zvýšilo z 12 na 13 dní. V obchodních vztazích mezi podnikateli se průměrné zdržení oproti dohodnutému termínu zvýšilo z 15 na 17 dní a ve vztazích mezi podnikateli a veřejnou správou se zdržení plateb zvýšilo z deseti na 13 dní.

"Výsledky průzkumu ukazují, že špatná platební morálka českým podnikům stále způsobuje značné problémy, omezuje jejich likviditu a snižuje možnosti pro jejich další rozvoj," uvedl prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel. Dodal, že komora proto prosazuje brzké zavedení směrnice o opožděných platbách, která by měla přispět k omezení problému zpožďování plateb. Směrnice mimo jiné zavádí pravidlo, že orgány veřejné moci hradí faktury do 30 kalendářních dní.

Zpráva převzata z ČTK.

Autor článku

Firemni aktualita