Jaké budou ekonomické následky japonského zemětřesení

21.03.2011 | , Firemnifinance.cz
FIREMNI FINANCE - NEPOUŽÍVAT


Ekonomické následky japonského zemětřesení se šíří Asií. Automobilky v Thajsku snížily výrobu, korejským výrobcům elektroniky hrozí nedostatek klíčových komponentů a tisíce Japonců zrušily výlety na Tchaj-wan. Nákupní panika vyhnala vzhůru ceny fotoaparátů v Číně a politici v Indii se připravují na zdražení ropy.

Japonsko pokračuje v odstraňování následků ničivého zemětřesení a vlny cunami a potýká se s problémy v poškozené jaderné elektrárně Fukušima 1. Odhaduje se, že neštěstí připravilo o život přes 10.000 lidí a statisíce dalších o domovy.

Japonsko i Čína můžou v reakci na rozsáhlé přírodní neštěstí přijít o pozici výrobních základen. Nadnárodní firmy teď mají další důvod zbavit se závislosti na několika výrobních regionech a zajistit si dodavatele napříč různými zeměmi.

"Již před japonským neštěstím tu bylo tušení, že se mnohé nadnárodní skupiny staly příliš závislými na jednom zdroji produkce," uvedl šéf asijských ekonomických analýz banky HSBC Frederic Neumann. Podle něj se trend diverzifikovat zdroje nedotkne jen Japonska, ale i Číny, kam se výroba také značně koncentrovala.

Jižní Korea, která je sama výrobní základnou, se po neštěstí Japonců otřásla jako jedna z prvních. Automobilku Ssangyong Motor kvůli nedostatku komponentů čeká omezování výroby, podobně jsou ve složité situaci výrobci elektroniky Samsung a Hynix, kteří 50 až 60 procent destiček do čipů kupují od japonské Shin-Etsu Chemical. Ta musela dva poničené závody zavřít a v dalších jí produkce klesla kvůli výpadkům dodávek elektřiny.

Čína se proti tomu na světovém hospodářském růstu podílí 20 procenty. A spotřebitelé ve Spojených státech jsou pro ekonomický růst světa zhruba dvakrát důležitější než celá japonská ekonomika, napsala s odkazem na analytiky UBS agentura AP.

Zprávas převzata z ČTK.

Autor článku

Firemni aktualita