Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Reklama

Založení s.r.o.: Složení základního kapitálu

Firemnifinance.cz

Ještě než ohlásíte živnost a podáte návrh na zápis do obchodního rejtříku, musíte složit základní kapitál a mít všechny potřebné dokumenty.

 


Složení základního kapitálu

Na základě notářského zápisu byl zvolen správcem vkladu jeden z jednatelů (může to být i jiná osoba, ale v našem případě šlo o jednoho z jednatelů). Tento jednatel pak zašel do banky, kde založil účet určený ke složení základního kapitálu, tak jak bylo uvedeno v notářském zápise. Na účet bylo složeno 20 000 Kč, což je obchodní podíl jednoho ze společníků. Druhý společník do společnosti vložil nemovitý majetek.

Banka pak vystavila na jméno společnosti potvrzení o složeném základním kapitálu. Toto potvrzení se spolu s prohlášením správce vkladu přikládá k návrhu na zápis společnosti s ručením omezeným do obchodního rejstříku. Složené peníze zůstali deponovány na účtu do doby, než správce vkladu, donese výpis z obchodní rejstříku, ze kterého bude zřejmé, že společnost je již úspěšně založena a existuje.


Uvolnění účtu v bance

Účet bude uvolněn až po předložení výpisu z obchodního rejstříku společnosti a společnost pak může účet, který byl založen ke složení základního kapitálu, převést na účet podnikatelský a dál ho využívat ve svém podnikání.


Rezervní fond

Nezapomeňte na to, že budete muset z každého zisku vytvářet rezervní fond.

Rezervní fond se tvoří z čistého zisku vykázaného v řádné účetní závěrce za rok, ve kterém poprvé čistý zisk vytvoříte, a to ve výši nejméně 10 % z čistého zisku, avšak ne více než 5 % z hodnoty základního kapitálu. Tento fond se ročně doplňuje o částku odpovídající 5 % z čistého zisku, až do dosažení výše rezervního fondu odpovídající 10% základního kapitálu.


Získání dokumentů

Dalším důležitým dokumentem, který musí podnikatel přiložit k návrhu na zápis společnosti na soud je potvrzení o užívacím právu od pronajímatele prostor, ve kterých bude sídlo společnosti, výpis z katastru nemovitostí k těmto prostorám, aby mohl doložit, že osoba, která souhlas s umístěním sídla vydala, tak mohla učinit, protože je vlastníkem nemovitosti. V praxi je běžné místo nájemní smlouvy dokládat pouze písemný souhlas s umístěním sídla nově zakládané společnosti. V tomto případě Souhlas dávali spoluvlastníci nemovitosti, kdy podpisy nemusely být ověřené. .

Dalším potřebným dokumentem je výpis z rejstříku trestů, neboť jednatel společnosti musí splňovat zákonem stanovené podmínky a bezúhonnost je jedna z nich. U nás je možné tento dokument získat z centrální databáze CZECHPOINT, na jakékoliv poště popřípadě na městském úřadu či magistrátu. Oba jednatelé zažádali o tento dokument přímo u notáře při sepisování společenské smlouvy, čímž ušetřily sice čas, avšak náklady na pořízení jsou o trochu vyšší. Cena takto pořízených výpisů byla 120,- Kč za jeden.

Celý seriál můžete sledovat v sekci Život podnikatele.

 
 
Sdílení a tisk
 
Komentář

finance.cz finance.sk firemnifinance.cz studentskefinance.cz peniaze.sk fondy.sk uroky.sk mf.cz

Články Investujme.cz

Zobrazit další články
Články Studentskéfinance.cz

Zobrazit další články
Články Firemnífinance.cz

Zobrazit další články
Zajímavé štítky

Zobrazit další štítky
Zajímavá témata štítků

Zobrazit další témata štítků
Slovnik.finance.cz

Zobrazit další slova
Investice - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Firmy - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Poradna finance.cz

Zobrazit další dotazy
Přihlášení

Zapomněl jsem heslo