ČS: Bezkontaktní placení kartami už na podzim

08.03.2011 | , Firemnifinance.cz
FIREMNI FINANCE - NEPOUŽÍVAT


Česká spořitelna, největší tuzemská banka podle počtu klientů, umožní na podzim letošního roku ve spolupráci s karetní asociací Visa platit kartami bezkontaktně, tedy bez nutnosti vložit platební kartu do čtecího zařízení. Banka o tom dnes informovala v tiskové zprávě. V současnosti mohou zákazníci využívat bezkontaktní platby v řadě evropských zemí, včetně Slovenska či Polska.

Na rozdíl od standardní platby kartou nová technologie umožní zákazníkům platit kartou pouze přiložením karty ke čtečce speciálního terminálu. Ta si přiložením karty do vzdálenosti 5 cm a pípnutím kartu načte a platbu do 500 Kč uskuteční bez nutnosti zadat PIN.

Spořitelna nyní prý již jedná s konkrétními obchodníky. Využití bezkontaktního způsobu placení je podle banky široké, a to od minimarketů po super a hypermarkety. Dále by platby měly být možné v prodejnách rychlého občerstvení, v restauracích nebo kavárnách. Platební karty budou duální, to znamená, že umožní klientům oba způsoby placení - kontaktní i bezkontaktní.

"Samotná transakce se u bezkontaktních karet uskutečňují za méně než jednu vteřinu. Zákazníci tak nemusí řešit, zda mají po kapsách drobné pro nákup kávy a novin, či dostatek hotovosti na zaplacení každodenního nákupu," uvedl regionální manažer asociace Visa Europe pro ČR Miloslav Kozler.

Zákazník při bezkontaktním placení kartu nevydává z ruky a může tak po celou dobu transakce dohlížet na její průběh. Pokud karta zaznamená několik po sobě následujících bezkontaktních transakcí, bude nutné kartu vložit do kontaktní části platebního terminálu a transakci potvrdit zadáním PIN. Toto opatření slouží jako potvrzení, že uživatel karty je jejím držitelem, což snižuje možnost podvodu v případě odcizení či ztráty karty.

Bezkontaktní platební technologie byla poprvé v Evropě představena ve Velké Británii v roce 2007.

Zpráva převzata z ČTK.