"Snížení odhadu je vůbec první dobrá zpráva o inflaci, kterou jsme tu v poslední době měli," řekl agentuře Reuters Nick Kounis z ABN Amro. Podle něj nicméně lednová inflace nepředstavuje vrchol v letošním roce a její tempo by mělo v dohledné době ještě zrychlit.
Ceny v celé Evropské unii rostly v lednu o 2,7 procenta, inflace zůstala na stejné úrovni jako v prosinci. Ve stejném období loňského roku inflace činila 1,7 procenta a v eurozóně dokonce jen 0,9 procenta. Za nárůstem spotřebitelských cen přitom stojí z velké části skokový růst cen energií, který by se mohl ještě zvýraznit kvůli nepokojům v severní Africe a na Blízkém východě.
"Očekávám, že v únoru inflace zrychlí na 2,5 procenta, ale to by pro letošní rok měl být vrchol. Ceny ropy by měly trochu klesnout a inflace by měla v polovině roku zpomalit na úroveň kolem dvou procent," uvedl Christopher Weil z Commerzbank.
Přestože se růst cen nachází nad inflačním cílem Evropské centrální banky, ekonomové neočekávají, že by ECB v nejbližší době začala zvyšovat úrokové sazby, které se nachází na historicky nejnižších úrovních. "ECB podle nás začne se zvyšováním sazeb až ve 4. čtvrtletí letošního roku," dodal Howard Archer z IHS Global Insight.
Nejrychleji ceny rostou v Rumunsku (7,0 procenta), Estonsku (5,1 procenta) a Řecku (4,9 procenta), které se přibližuje státnímu bankrotu navzdory finanční pomoci mezinárodního společenství. Nejméně si naopak připlatí spotřebitelé v Irsku (0,2 procenta) a Švédsku (1,4 procenta).
Zpráva převzata z ČTK.