"Na výslednou podobu návštěvnosti kempů v loňském roce mělo zásadní dopad počasí, kdy srpnové ochlazení a vlna povodní v některých oblíbených lokalitách způsobily, že pro mnohé provozovatele kempů v podstatě skončila sezona v půlce roku," řekl Jaromír Beránek z analytické společnosti Mag Consulting. Trend výrazného poklesu příjezdů zahraničních návštěvníků podle něj není krátkodobý, ale je možné ho sledovat už od roku 2001. Ještě v roce 2000 české kempy podle ČSÚ navštívilo 418.661 cizinců, v současnosti tak do kempů přijíždí zhruba čtvrtina z tohoto počtu.
Podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomia Okamury je pro provozovatele kempů zásadní také úbytek českých turistů. Dosud nejsilnějším byl rok 2004, kdy české kempy navštívilo 1,3 milionu turistů a z toho více jak milion Čechů. Od tohoto roku se ale počty tuzemských návštěvníků s výjimkou roku 2009 stále snižují.
"Češi jsou národ, který vždy rád jezdil do kempů. Z údajů za posledních deset let je však zcela zřejmé, že důvodem byla především naše nízká životní úroveň a tím cenová výhodnost kempů, nikoliv skutečný zájem o tento druh trávení dovolené," soudí Okamura.
Majitelé kempů by podle něj měli reagovat na zvyšující se životní úroveň v Česku, nabízet kvalitnější služby a stát se alternativou tříhvězdičkových hotelů. Kempy by měly především nabídnout doprovodné služby, například dětské atrakce, kulturní či jiný program jako pravidelné grilování, táborák, hudbu, restauraci, lepší sociální a hygienické zázemí.
Mezi nejčastější návštěvníky tuzemských kempů patří především Němci a Nizozemci. Těch vloni přijelo 32 a 26 tisíc. Třetími nejčastějšími návštěvníky byli loni Poláci s víc než 8000 hostů a dále Slováci a Dánové se sedmi tisíci.
Zpráva převzata z ČTK.