Hlavní zjištění Kvartální analýzy českého stavebnictví 01/2011:
České stavebnictví čeká v roce 2011 pokračování negativního trendu vývoje z předchozího roku.
- Pokles stavebnictví v tomto roce by podle aktuálních predikcí ředitelů firem měl dosáhnout 5,5 procenta.
- Pesimistický výhled prezentují především velké stavební společnosti, očekávají pokles až 8 procent, tj. více než v roce 2010.
- Z pohledu stavebního zaměření negativní vývoj v roce 2011 predikují především představitelé inženýrského stavitelství, pokles čekají tři ze čtyř ředitelů těchto společností (75 procent).
- Stabilizace a velice mírný růst se očekává nejdříve od roku 2012. Optimističtější jsou především střední a malé stavební firmy a společnosti zabývající se pozemním stavitelstvím.
Pokles tržeb českých stavebních společností bude pokračovat i v roce 2011.
- Stavební společnosti očekávají pro rok 2011 průměrné snížení tržeb o 1,4 procenta. Jedná se o první, i když jen mírné zlepšení v predikcích ředitelů po předchozích třech kvartálech zhoršujících se očekávání v této oblasti.
- Z pohledu velikosti firem nejkritičtěji vidí situaci velké stavební společnosti – růst svých tržeb očekává pouze jedna ze tří firem.
- Z pohledu stavebního zaměření horší vývoj prodejů očekávají oproti pozemnímu stavitelství (0,6procentní pokles) stavitelé v segmentu inženýrského stavitelství (pokles o 3,9 procenta).
- První zlepšení by mělo přijít v roce 2012, věří v to 69 procent ředitelů stavebních společností. Nejoptimističtější jsou zástupci pozemního stavitelství, nejméně optimisticky vidí situaci v důsledku nedostatku zakázek ředitelé společností z inženýrského stavitelství.
Sebedůvěra stavebních společností se mírně zlepšila, stále však zůstává nízká.
- V překonání konkurence věří pouze jedna ze dvou stavebních společností, přitom v červenci 2010 si věřilo ještě 71 procent ředitelů. Pokles sebedůvěry je viditelný především u velkých stavebních společností.
- K nárůstu sebedůvěry došlo v oblasti pozemního stavitelství (ze 40 procent v říjnu na 51 procent aktuálně), v inženýrském stavitelství došlo naopak k jistému poklesu (z 53 procent v říjnu na 46 procent aktuálně).
- Výhled na rok 2012 ukazuje na potenciální zlepšení, aktuálně očekává zlepšení své pozice oproti konkurenci 68 procent respondentů (60 procent v říjnu).
Vytížení kapacit stavebních společností se oproti říjnu loňského roku znatelně snížilo.
- Vytížení kapacit pokleslo o 10 procentních bodů, aktuálně je pouze na 72 procentech, nejméně za celou dobu měření tohoto indikátoru společností CEEC Research.
- Nejvyšší průměrné vytížení svých kapacit uvádějí velké stavební společnosti (76 procent), střední/malé stavební společnosti uvádějí vytížení nižší, a to pouze 70 procent.
- Dvě z pěti společností uvádějí, že mají méně zakázek než před rokem. K určitému zlepšení dochází u společností v pozemním stavitelství, v inženýrském stavitelství situace naopak dále eskaluje (menší množství zakázek než před rokem uvádí 64 procent společností).
- Celkem 34 procent stavebních společností plánuje měnit postup získávání nových zakázek aplikovaný v minulém roce. Měnit postupy budou především společnosti v inženýrském stavitelství (50 procent).
Klíčovým problémem stavebních společností je stále nedostatečná poptávka.
- Nedostatečná poptávka trápí nejvíce velké stavební společnosti, z pohledu zaměření se jedná o inženýrské stavitelství. Malé firmy rovněž zmiňují byrokracii úřadů.
- Mezi jiná omezení, která společnosti vyjmenovávají, zahrnují zvýšenou platební neschopnost odběratelů, velký tlak zákazníků na neúměrné snížení ceny a využívání současné situace k tlaku na stavební společnosti, ale také nízkou ochotu bank poskytovat úvěry.
Podmínky financování zůstanou spíše srovnatelné s minulým rokem.
- Tři největší české banky chtějí pro období 2011/2012 zachovat podíl úvěrů stavebním společnostem v rámci svého portfolia na stejné úrovni jako v roce 2010.
- Hlavními faktory při rozhodování bank o poskytnutí úvěru budou kvalita projektu / předmětu financování a rovněž podíl vlastních prostředků vložených žadatelem o úvěr.
- V oblasti retailových úvěrů na bydlení chtějí banky podíl úvěrů spíše zvýšit, dvě ze tří největších bank budou zlepšovat podmínky pro získání těchto úvěrů.
- Banky jsou vstřícné i k propojení financování korporátního a retailového segmentu v oblasti rezidenčního segmentu. Při výběru projektů k této spolupráci je však vidět individuální přístup.
S pokračujícím úbytkem zakázek je pro stavební společnosti klíčové pokračovat ve zvyšování efektivity svého fungování.
- V průběhu dalších dvanácti měsíců se budou stavební firmy zaměřovat především na zvýšení efektivity jejich fungování. Největší důraz na tuto oblast uvádějí zejména ředitelé velkých stavebních společností.
- Dalšími důležitými oblastmi, kterým se chtějí firmy věnovat, jsou zkvalitnění výběru dodavatelů, optimalizace nákupních procesů a zlepšení projektového managementu.
- Nejmenší prioritou jsou akvizice jiné společnosti, investice do IT infrastruktury a snahy o získání strategického partnera.
- Zvýšení efektivity svého fungování je klíčovou prioritou i pro stavební firmy na Slovensku, v Polsku a především v Maďarsku.
Kvartální analýza českého stavebnictví 01/2011 je založena na strukturovaných telefonických rozhovorech s vybraným vzorkem 100 stavebních společností podnikajících v českém stavebnictví. Rozhovory proběhly v lednu 2011. Údaje pro zpracování části věnované bankovnímu sektoru poskytly tři největší banky na českém trhu.
Kromě standardní analýzy nabízí tento výzkum rovněž detailní informace o postojích hlavních segmentů českého stavebnictví podle dvojrozměrné segmentace vzorku, (tj. jak z hlediska velikosti stavebních společností, tak i stavebního zaměření účastníků). Segmenty jsou rozděleny na velké a střední/malé společnosti. Z druhého pohledu pak na segmenty zabývající se pozemním nebo inženýrským stavitelstvím.
„Hlavním cílem všech zpracovaných studií CEEC Research je poskytnout především využitelné a plně srovnatelné analýzy stavebnictví zemí střední a východní Evropy. Tyto analýzy pomáhají firmám v jejich růstu a získávání nových zakázek, a také jim umožňují lépe přizpůsobit své strategie aktuální situaci na daném trhu. Svým širokým rozsahem a počtem uživatelů je tento výzkum největším v celém regionu střední a východní Evropy,“ říká Jiří Vacek, ředitel společnosti CEEC Research.