Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace

Reklama

Pogány: Začlenění ERP do celkové podnikové strategie je stále problém

Firemnifinance.cz

Český trh je relativně malý, ale velmi vyspělý. Bohužel i dnes existuje řada společností, které nevyužívají ucelený ERP systém, uvedl Tomáš Pogány, Territory Manager Epicor Software Czech.

 

S Tomášem Pogánym, který působí na pozici Territory Manager ve společnosti Epicor Software Czech jsme hovořili o aktuálních a budoucích trendech v oblasti informačních systémů typu ERP.

ERP je podnikový informační systém, který integruje oblasti v podniku související s výrobní činností, zpravidla jde o zásobování, prodej, fakturaci, distribuci, účetnictví ap.).

K čemu by měly ERP systémy především sloužit?

Tyto systémy jsou informační páteří každého podniku s dosahem do všech oblastí činností podnikání a integrují veškeré byznys procesy a podprocesy do jediného systému, a umožňují tak organizacím efektivněji dosahovat jejich cílů. Zvýšená efektivita pak ovlivňuje celou řadu oblastí. Typicky vede ke snížení administrativy, eliminaci duplicitního zadávání dat a jiných údajů, zeštíhlení výrobního procesu, zefektivnění skladového hospodářství, anebo nepřímo také ke zvýšené spokojenosti zákazníků. Dnešní systémy jsou nejenom schopny přizpůsobit se zavedeným procesům ve společnostech, ale přicházejí již s navrženými ověřenými procesy pro konkrétní segmenty, tzv. „best practices“.

Jaké jsou aktuální trendy v oblasti informačních systémů typu ERP?

Zákazníci dnes očekávají od poskytovatelů větší odpovědnost za celý projekt implementace a prokázaní návratnosti investice se stává standardním kritériem již v průběhu výběrových řízení. Co se týče využití nových technologií, tak se výrazně promítají nároky uživatelů na mobilní přístup do systému. Toto si uvědomujeme i v Epicoru, a tak jsme přišli s konceptem Epicor Everywhere, který umožňuje podporu jakéhokoliv operačního systému a přístup do systému prostřednictvím desktopových aplikací typu Microsoft Office a webových prohlížečů z témeř jakéhokoliv zařízení podporujícího internetový prohlížeč. Uživatelé tak získávají přístup do svého ERP prakticky odkudkoliv, kde je připojení na internet.

Jaký je hlavní problém českých firem při výběru a implementaci systému?

Častým důvodem selhání projektu bývá to, že společnost podcení fázi plánovaní a začlenění informačního systému do celkové podnikové strategie. Plán by měl obsahovat měřitelné a dosažitelné cíle s jasnými kroky, jak jich dosáhnout. Taky je potřebna si uvědomit, že se systémem budou pracovat především běžní uživatelé a vzít do úvahy jejich potřeby a ujistit se, že chápou přínosy řešení a celý projekt podporují.

Jak byste zhodnotili úroveň systémů ERP u nás?

Český trh je relativně malý, ale velmi vyspělý. Bohužel i dnes existuje řada společností, které nevyužívají ucelený ERP systém a stále se potýkají s problémy, které jim přináší řada samostatných systémů a modulů, které nelze propojit. Trh je dnes vysoce saturovaný a klienti jsou si vědomi, že mohou a měli by požadovat vysokou kvalitu dodávek i poskytovaných služeb. Od dodavatele informačních systémů neočekávají jen prostou implementaci systému, ale také aktivní přístup k samotnému řešení, například návrhy vylepšení podnikových procesů a podobně.

Zkuste porovnat situaci se zahraničním trhem?

I když je trh u nás hodně vyspělý a co se týče saturace určitě porovnatelný se zahraničím, z hlediska trendů a vývoje je z globálního hlediska velmi malý a je spíše v pozici následovatele trendů, než aby je určoval. Lokální dodavatelé proto budou vždy v určité nevýhodě oproti globálním poskytovatelům, kteří mají k dispozici zahraniční vývojové kapacity a jsou schopni poskytnout zákazníkům výhody nejnovějších technologií dříve. Specifikem České republiky je také komplikované legislativní prostředí, ve kterém dochází k neustálým změnám.

Čeho chce vaše firma dále dosáhnout na poli ERP?

V tomto roce plánujeme rozšířit řadu zákazníků, kteří využívají výhody našeho nejkomplexnějšího ERP řešení Epicor 9 a to zejména v oblastech strojírenství, elektrotechniky a automobilového průmyslu. Lokalizovanou verzi tohoto řešení, které již ve světe získalo množství ocenění, jsme u nás představili minulý rok a momentálně se již implementuje u prvního českého zákazníka. Tento systém podporuje prakticky každý operační systém – od Windows přes Unix až po Linux a zajišťuje přístup prostřednictvím jakéhokoli připojení klienta nebo typu zařízení.

Děkuji za rozhovor,

Jan Šimek

 
 
Sdílení a tisk
 
Komentář

finance.cz finance.sk firemnifinance.cz studentskefinance.cz peniaze.sk fondy.sk uroky.sk mf.cz

Články Studentskéfinance.cz

Zobrazit další články
Články Firemnífinance.cz

Zobrazit další články
Zajímavá témata štítků

Zobrazit další témata štítků
Slovnik.finance.cz

Zobrazit další slova
Investice - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Firmy - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Poradna finance.cz

Zobrazit další dotazy
Přihlášení

Zapomněl jsem heslo