Program Zelená úsporám může být chudší až o devět miliard

28.01.2011 | , Firemnifinance.cz
FIREMNI FINANCE - NEPOUŽÍVAT


Až devět miliard korun může chybět v programu Zelená úsporám na dotace žadatelům o finanční prostředky. Uvádí to dnes server Parlamentní listy s odkazem na několik interních materiálů a analýz ministerstva životního prostředí, které má k dispozici. Nový ministr Tomáš Chalupa projekt kritizuje jako od počátku manažersky nezvládnutý a resort čelí kritice ze strany zájemců o finanční podporu na zateplení budov a ekologické vytápění, kterým se nelíbí zdlouhavé vyřizování žádostí.

Podle serveru budou v programu chybět prostředky na dotace ve výši mezi pěti až osmi miliardami korun. Některé odhady hovoří dokonce až o devíti miliardách, i když konečné číslo není jasné. První náměstkyně ministra Rut Bízková uváděla ještě 16. prosince 2010, že převis je pouze mezi třemi až pěti miliardami korun.

Podle analýzy Poradenského centra Zelená úsporám z letošního 20. ledna není fond schopen vyhodnotit v dohledné době 75.000 žádostí a čísla, ze kterých nyní vychází, jsou u několika tisíců žádostí pouhými matematickými průměry. "Důležité je upozornit, že stávající administrativa a schvalování je déle neudržitelné... Finanční prostředky již byly evidentně vyčerpány a zcela jistě se jich nedostává," cituje server z analýzy.

Zpráva převzata z ČTK.

Články ze sekce: FIREMNI FINANCE - NEPOUŽÍVAT