Podle mluvčí SZPI Romany Kadaňkové nejsou výsledky analýz nijak optimistické. "S prodejci nevyhovujících burčáků či částečně zkvašených hroznových moštů budou zahájena správní řízení kvůli klamání spotřebitele, a to s uložením pokuty," dodala.
Burčák, tedy kvasící mošt z vylisovaných hroznů, lze v Česku nabízet pod tímto názvem pouze v případě suroviny sklizené a zpracované na území ČR. Při použití importovaných hroznů jde o "částečně zkvašený hroznový mošt".
Mladé víno z loňského ročníku se v Česku prodávalo mezi srpnem a listopadem. Právě koncem jedenáctého měsíce SZPI ukončila kontroly. Nyní podle Kadaňkové inspekce obdržela výsledky druhého kola analýz, v němž se kontrolovalo 19 vzorků označených jako burčák. Z nich prý normám nevyhovělo deset vzorků.
Celkem bylo loni odebráno 15 vzorků částečně zkvašeného hroznového moštu, z čehož nevyhověly čtyři vzorky, a celkem 32 vzorků označených jako burčák. Z těch nevyhovělo 16. Jeden z nejhorších výsledků našli kontroloři v provozovně Tomáše Králíčka v Moravské Třebové, který prodával mok s osmdesátiprocentním přídavkem vody a téměř deseti procenty etanolu z přidaného cukru. Víno dodala firma Pastra z Brna.
Zpráva převzata z ČTK.