Dotace na zlepšení kvality ovzduší a snižování emisí

13.12.2010 | , PR článek
FIREMNI FINANCE - NEPOUŽÍVAT


perex-img Zdroj: Finance.cz

Našim zákazníkům, kteří se rozhodnou investovat do snižování emisí, pomůžeme získat dotaci ve výši až 90 % z vynaložených nákladů, říká Veronika Fiedlerová, zástupce firmy RENARDS dotační.

Aktuálně byla vyhlášena výzva pro předkládání projektů zaměřených na snižování emisí a zlepšování kvality ovzduší. Můžete ji stručně představit?

Abychom byli přesní, nejedná se o jednu výzvu, ale o výzvy dvě. První je určena výhradně pro Moravskoslezský kraj a druhá pro ostatní kraje ČR včetně hl. m. Prahy. Výzva pro Moravskoslezský kraj již byla vyhlášena a potrvá do konce května 2011 a jsou na ni alokovány 4 mld. Kč. Výzva pro zbývající kraje ČR bude probíhat od konce října 2010 do konce června 2011, bude na ni podle zájmu alokováno 6 – 8 mld. Kč. Toto jsou však jediné rozdíly mezi oběma výzvami. Veškeré podmínky jsou pak pro obě výzvy shodné.

Cílem těchto výzev je podporovat takové typy projektů, které povedou k efektivnějšímu a ekologickému systému rozvodu tepla a k využití technologií, snižujících emise ve výrobních i jiných procesech průmyslových podniků.

Pro koho jsou tedy tyto dotace zejména určeny?

Dotace jsou určeny primárně pro všechny podnikatelské subjekty zapsané v OR se sídlem na území ČR. Jediným omezením je minimálně 2letá historie podniku. V omezené míře mohou žádat také živnostníci.

Jak velkou dotaci mohou podnikatelé získat?

Čerpat dotaci je možné podle dvou režimů, podle toho, co je pro podnikatele výhodnější. Buď je to režim „de minimis“, kde může podnikatel získat až 200 tis. Euro, což je v přepočtu cca 5 mil. Kč. Zde lze čerpat až do 90 % nákladů na projekt, tj. vždy musí být zachována spoluúčast žadatele ve výši alespoň 10 %.

Druhým režimem je tzv. veřejná podpora, kdy může žadatel čerpat dle velikosti svého podniku, a to 40 – 60 % nákladů na projekt (malý podnik 60 %, střední 50 % a velký 40 %). Tento režim se vyplatí především u finančně nákladnějších projektů nad 10 mil. Kč.

Na jaké výdaje mohou podnikatelé dotaci získat?

Předmětem podporovaných projektů jsou např. zateplení objektů se současnou výměnou systému vytápění, rozšíření, rekonstrukce a výstavba nových centrálních zdrojů tepla včetně předávacích stanic, přechod z parního systému na teplovodní, instalace dodatečných filtrů pro záchyt emisí znečišťujících látek, instalace termooxidační jednotky, přechod na vodou ředitelné barvy, ekologizace zdrojů a rekonstrukce kotlů nad 5 MW.

Uznatelnými náklady jsou pak všechny investice související s přímou realizací projektu, tj. pořízení technologie, její instalace a připojení, související stavební náklady atd.

Co konkrétně potenciálnímu zájemci o tuto dotaci můžete nabídnout?

Našim klientům nabízíme poradenské služby ve všech životních fázích jejich projektů, tj. od samotné konzultace projektového záměru, přes zpracování žádosti o dotaci se všemi povinnými přílohami až po dotační management, který má za účel kontrolu splnění veškerých podmínek vyplacení dotace a jejího následného udržení. U projektů podávaných v rámci výše zmíněných výzev se jedná zejména o následující činnosti: konzultace přijatelnosti a specifik projektu u Poskytovatele dotace (SFŽP ČR), zpracování žádosti o dotaci a kompletace povinných příloh, zpracování studie proveditelnosti, zajištění zpracování energetického auditu a zajištění stanovisek dotčených orgánů.

Můžete ještě stručně představit celé spektrum vašich služeb?

Společnost RENARDS dotační, s.r.o. poskytuje komplexní služby zaměřené zejména na dotační poradenství, dotační projektování, dotační management a veškeré ostatní služby související s problematikou dotací a jejich získáváním. Mezi naše další služby patří finanční, ekonomická analýza a kompletní zajištění výběrového řízení na dodavatele. Své služby nabízíme podnikatelům, obcím, státní správě, vysokým školám nebo neziskovým organizacím.

RENARDS dotační, s.r.o.
Vídeňská 7, 639 00 Brno
tel. 544 528 600, fax: 549 216 882
e-mail: prumysl@renards.cz
www.renards.cz
www.dotacenadosah.cz

Autor článku

Pavel Kostlán