Tržby v říjnu maloobchodníky nepotěšily

07.12.2010 | , Firemnifinance.cz
FIREMNI FINANCE - NEPOUŽÍVAT


Sezónně očištěné tržby klesly v říjnu v maloobchodě včetně prodeje a oprav motorových vozidel reálně meziměsíčně o 0,3 %, meziročně vzrostly o 1,0 %. Meziroční pokles bez sezónního očištění o 0,7 % byl ovlivněn zejména snížením tržeb v nespecializovaných prodejnách a za prodej pohonných hmot, naopak vyššímu propadu bránil příznivý vývoj v motoristickém segmentu.

Po očištění o sezónní vlivy, kalendářní a pracovní dny se tržby v maloobchodě včetně prodeje a oprav motorových vozidel v říjnu snížily reálně meziměsíčně o 0,3 %, meziročně se zvýšily o 1,0 % (po očištění pouze o pracovní dny o 1,2 %). Sezónně neočištěné tržby klesly ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku o 0,7 %, částečně z důvodu nižšího počtu pracovních dní (-1). Největší vliv na meziroční pokles měl prodej pohonných hmot a zboží prodávané v nespecializovaných prodejnách, naopak příznivě přispěl vývoj v motoristickém segmentu.

Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel (CZ-NACE 45) se zvýšily reálně meziměsíčně o 0,3 % a meziročně o 6,7 %. Neočištěné tržby vzrostly meziročně o 3,2 %. Prosperovaly zejména podniky prodávající pneumatiky a náhradní díly, naopak významně klesl u některých podniků vývoz osobních automobilů. Tržby za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) se zvýšily o 3,9 %, za opravy klesly o 0,5 %. Podle evidence Svazu automobilového průmyslu (SAP) se snížila první registrace motorových vozidel o 11,6 %, nejvíce u ojetých osobních automobilů (o 18,0 %).

V maloobchodě včetně prodeje pohonných hmot (CZ-NACE 47) se sezónně očištěné tržby snížily reálně meziměsíčně o 0,5 % a meziročně o 1,1 %. Sezónně neočištěné tržby klesly meziročně o 2,2 %, v tom za pohonné hmoty o 8,8 %, za potraviny o 1,3 % a za nepotravinářské zboží o 0,8 %.

Ze sledovaných sortimentů měl na uvedený vývoj největší vliv prodej pohonných hmot (příspěvek k poklesu -1,4 p.b.). Nejvyšší pokles zaznamenaly tržby v nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží (o 9,6 %), podniků prodávajících smíšený sortiment ve stáncích a na trzích (o 9,0 %), dále již zmíněný prodej pohonných hmot a také potravin ve specializovaných prodejnách (o 7,0 %). Rostly pouze tržby za zboží prodávané přes internet či prostřednictvím zásilkové služby (o 9,7 %), za použité zboží (o 2,7 %), počítačové a komunikační zařízení (o 2,0 %) a textil a obuv (o 1,4 %). V členění podle počtu zaměstnanců rostly tržby za maloobchod celkem pouze podnikům s 50 až 99 zaměstnanci. Podnikům se 100 a více zaměstnanci sice tržby stagnovaly, ale většina velkých obchodních řetězců (s 1 000 a více zaměstnanci) vykázala růst. U těchto řetězců je sledováno i členění tržeb za zboží, ze kterého vyplývá, že prodej potravin, alkoholických nápojů a tabáku vzrostl o 6 %, prodej nepotravinářského zboží se naopak propadl o 9 %.

Zpráva převzata z ČSÚ.

Autor článku

Firemni aktualita