K 30.9.2010 byl počet uchazečů o zaměstnání evidovaný na ÚP hl. m. Prahy 32 876, na konci loňského roku 29 865. Za těmito nicméně jednoznačnými a strohými čísly je nutné ale vidět příchod a evidenci 44 369 (v průměru 4 900 měsíčně) nových uchazečů o zaměstnání. Zpravidla u 100 % z nich je nutné rovněž posoudit a rozhodnout o oprávněnosti jejich žádosti o podporu v nezaměstnanosti. Dále se za těmito čísly skrývá ukončení evidence u 41 101 (v průměru 4 500 měsíčně) uchazeče o zaměstnání. V tomto počtu jsou zahrnuty i 7 392 případy, kdy v důsledku porušení spolupráce uchazeče s úřadem práce bylo přistoupeno k sankčnímu ukončení evidence (tzn. že každý šestý vyřazený uchazeč o zaměstnání neplní své povinnosti).
Vše toto se promítá i do finanční stránky. I přestože nárok na podporu v nezaměstnanosti má v průměru cca 35 % uchazečů o zaměstnání a průměrná výše podpory v nezaměstnanosti činí cca 7 000,? Kč, přestavuje celková vyplacená částka v průměru více než 100 milionů za měsíc. V letošním roce již byla Úřadem práce hl. m. Prahy vyplacena 1,054 miliarda Kč. A samozřejmě tyto částky není možné vyplatit bez každoměsíční kontroly oprávněnosti výplaty u každého uchazeče s nárokem na podporu. To představuje odpovědnost každého zaměstnance, zodpovědného za výplatu podpor v nezaměstnanosti, cca za 1,25 milionu Kč měsíčně.
Je samozřejmé, že práce s uchazeči o zaměstnání není jen samotný začátek a konec evidence a výplata podpory v nezaměstnanosti. Svým charakterem je práce s uchazeči v průběhu celé evidence náročná a složitá. Nicméně na několika těchto vybraných číslech jsme chtěli ve zkratce dokumentovat, co se také skrývá za relativně nízkou mírou nezaměstnanosti v Praze.