Raiffeisen letos i příští rok očekává ve střední a východní Evropě nárůst úvěrování

22.09.2010 | , Raiffeisenbank
FIREMNI FINANCE - NEPOUŽÍVAT


perex-img Zdroj: Finance.cz

21.9. 2010 Zatímco v loňském roce došlo v regionu střední a východní Evropy k mírnému poklesu objemu úvěrů, v letošním i příštím roce by úvěrové portfolio mělo mírně vzrůst. Bankovní trh ve střední a východní Evropě přitom do budoucna nabízí zajímavé možnosti ke konsolidaci.

Celkové úvěrové portfolio v zemích střední a východní Evropy v roce 2009 mírně pokleslo o 1,8 procenta na 962,2 miliardy eur. Vývoj úvěrů v regionu tak nenavázal na předchozí rychlá tempa růstu, když v roce 2007 úvěrové portfolio bank vzrostlo o 45 procent a v roce 2008 o 20 procent. Celková aktiva bank v regionu přitom loni vzrostla o 0,7 procenta na 1,65 bilionu eur, vyplývá z letošní zprávy o vývoji bankovního sektoru ve střední a východní Evropě, kterou pod názvem „CEE Banking Sector Report“ připravila Raiffeisen Zentralbank a Raiffeisen Centrobank. Zpráva pokrývá vývoj v 15 zemích regionu.

K poklesu přitom došlo pouze ve čtyřech z 15 zemí regionu. Ekonomika regionu loni klesla o 5,9 procenta, mírnější pokles úvěrů tak potvrzuje, že bankovní sektor v tomto regionu působil během finanční krize jako stabilizační prvek, uvádí studie.

„V letech 2010 a 2011 počítáme s oživením růstu úvěrů, ke kterému přispěje různě rychlé oživení jak světové ekonomiky, tak i zemí střední a východní Evropy,“ uvedl hlavní ekonom RZB Walter Demel s tím, že na vývoj úvěrování může mít i nadále nepříznivý vliv celá řada vlivů, např. zavedení nové bankovní daně či zavedení pravidel Basel III.

 

Celková bankovní aktiva v regionu loni vzrostla o 11 miliard na 1,657 bilionu eur, zatímco v předchozích dvou letech rostla vždy o více než 100 miliard. „V roce 2010 by mělo dojít k růstu aktiv ve střední Evropě a zemích Společenství nezávislých států, jihovýchodní Evropa zřejmě bude zaostávat,“ dodal Demel.

Region bude podle studie v budoucnu nabízet zajímavé příležitosti ke konsolidaci trhu. „Bankovnictví ve střední a východní Evropě nabízí celou řadu kandidátů k převzetí, je to čistě trh prodávajících, kteří se budou chtít z tohoto trhu stáhnout,“ uvádí studie.

Poměr bankovních aktiv vůči HDP byl loni nejvyšší ve střední Evropě, kde dosáhl 101%, zatímco v zemích eurozóny je to 265 procent. V zemích jihovýchodní Evropy tento podíl dosáhl 88 % a v zemích Společenství nezávislých států 76 %. Z jednotlivých zemí je bankovní sektor podle tohoto ukazatele nejvíce rozvinutý ve Slovinsku a nejméně v Kosovu a Bělorusku.

V roce 2009 nedošlo k žádným změnám ve složení největších bankovních skupin působících v tomto regionu. Největší bankou v regionu tak zůstává UniCredit s aktivy ve výši 107,6 miliardy eur. Následují rakouské Erste Group (79,1 miliardy) a Raiffeisen International (75,2 miliardy eur), na dalších místech se umístily Société Générale a KBC.

Autor článku

Tiskovka