„Do České republiky přišlo během uplynulých dvaceti let 24 investorů z Tchaj-wanu, kteří zde vytvořili přes 17 tisíc pracovních míst. Většina nových pracovních míst vznikla ve výrobě, to bychom do budoucna chtěli změnit – třeba formou navázání spolupráce ve výzkumu a vývoji,“ vysvětluje Miroslav Křížek, generální ředitel CzechInvestu.
Výzkumníci a vývojáři se na Tchaj-wanu těší podpoře tamní vlády i privátního sektoru. „Na podporu výzkumu a vývoje na Tchaj-wanu ročně putuje kolem 2,8 procenta hrubého domácího produktu, tedy něco kolem 11 miliard dolarů. Přes 70 procent z celé částky pochází z privátního sektoru, zbytek financuje vláda,“ vypočítává Lou-Chuang Lee, ministr a člen Národní vědecké rady Tchaj-wanu. Pro srovnání - Česká republika na výzkum a vývoj vynaloží zhruba 1,6 procenta HDP ročně.
Investice v oblasti výzkumu a vývoje lze v České republice podpořit také pomocí strukturálních fondů EU. „Například díky Operačnímu programu Výzkum a vývoj pro inovace vzniká v České republice několik špičkových center excelence v za miliardy korun, mezi nimi třeba středočeský Biocev nebo jihomoravský CEITEC. Právě tyto a další podobné instituce by se mohly do česko-tchaj-wanské spolupráce zapojit,“ upozorňuje Alexandra Rudyšarová, statutární náměstkyně generálního ředitele.
Tchaj-wan a Česká republika spolupracují v podpoře vzájemné kooperace v oblasti výzkumu a vývoje už několik let. V roce 2007 a 2008 se v obou zemích uskutečnily Česko-tchaj-wanské technologické dny, další se budou konat v roce 2011 v Taipeji.