"Kultura, nabídka aktivit pro volný čas, systém veřejné dopravy a vzdělávání jsou nejsilnějšími stránkami Prahy, kvalita životního prostředí a zdravotnictví naopak tou nejslabší," uvedl Kinský. Praha si drží místo na špici při porovnání s městy východní Evropy, za městy ze západní Evropy a Vídní ale citelně zaostává, dodal.
Co se týče infrastruktury, je Vídeň s 82,1 bodu jasně v čele před Prahou (61,2) a Budapeští (45,7). Toto kritérium zohledňuje počet přímých letů ze sledovaného města, velikost městského veřejného přepravního systému, počet zařízení magnetické rezonance na osobu a počet domácností s připojením k internetu.
V Praze je podle Kinského pozitivem hustá síť veřejné dopravy, negativem zůstává dostupnost pro tělesně handicapované. Špatná prý zůstává pověst pražských taxikářů. Praha je v zahraničí vnímána jako město s poměrně silně znečištěným ovzduším, a to především kvůli silnému provozu v centru města.
Ve vzdělání je pořadí stejné, tedy Vídeň (77,5 bodu), Praha (64,5) a Budapešť (62,2). Tato kategorie se měří podle počtu žáků či studentů na učitele, podílu populace s uzavřeným vzděláním a počtu univerzit v zemi ze seznamu 500 nejlepších univerzit na světě. Praha vede před Bratislavou a Vídní v počtu absolventů středních škol.
Lublaň vede v kategorii inovace s počtem 71,4 bodu, následována Budapeští (69,1) a Prahou (53,4). Studie počítala počet nově založených společností, počet zaměstnanců v kreativních odvětvích, počet registrovaných národních patentů a výdaje měst na výzkum a vývoj. Počet zaměstnaných v kreativních odvětvích je v Praze jeden z nejnižších v regionu.
Z hlediska životního standardu vítězí Vídeň s 90,8 bodu, následována Prahou se 78,4 bodu a Lublaní se 63,6 bodu. Toto kritérium je založeno mimo jiné na UBS's Big Mac indexu, který porovnává cenu hamburgeru sítě McDonald's, na srovnání průměrného nájmu bytu či proporci zelených ploch a rekreačních oblastí ve městě.
Na poli internacionalismu jasně vítězí Vídeň s maximálním možným počtem 100 bodů, následována Prahou na druhém místě se 36,2 bodu a Lublaní a Bratislavou společně na třetím místě se shodným počtem 23,8 bodu. Studie zkoumala počet mezinárodních sídel firem v daném hlavním městě, počet zahraničních studentů, počet cizinců a počet manželství, kde jeden z partnerů je cizinec.
Praha zvítězila v oblasti kultury. Česká metropole získala 88,8 bodu, Vídeň na druhém místě 70,7 bodu a Moskva na třetím 48,5 bodu. Studie zde zkoumala počet koncertů mezinárodních hudebních skupin, počet divadel a muzeí ve městě a počet turistů, kteří město navštíví.
Zpráva převzata z ČTK.