"Podle analýzy Evropské komise se ukazuje, že flexibilita pracovního trhu je u nás z pohledu Evropy nadprůměrná, ale z pohledu jistoty jsme podprůměrní. Pokud by došlo k chystaným změnám, budeme zemí s nejhorším postavením zaměstnanců," uvedl Samek.
ČMKOS rovněž kritizovala vládu za dosavadní průběh legislativního procesu. Návrhy podle předsedy ČMKOS Jaroslava Zavadila vláda s odbory neprojednává, ale pouze dává na vědomí a to je považováno za projednání. "ČMKOS chce upozornit na to, že vláda rozpočtové odpovědnosti se nechová odpovědně, jak hlásá," uvedl Zavadil.
Předseda Odborového svazu Kovo Josef Středula upozornil, že nad návrhem změn zákoníku práce se nesešel ani žádný orgán tripartity. "Přitom to nejsou návrhy ale nápady, které se převádějí do legislativní podoby. Nápady jsou to proto, že nejsou schopny obstát při právní analýze," uvedl. Celý návrh je podle něj nepromyšlený a zhorší situaci na trhu práce.
Odboráři usilují například o to, aby vláda zavedla program zkrácených pracovních úvazků dotovaných státem, takzvaný kurzarbeit.
Zpráva převzata z ČTK.