Tatáž písmena ovšem mohou vystihnout nejen krize finanční a ekonomické, nýbrž i ty životní.
Psychologové a další vědci se dnes snadno shodnou na tom, že celková spokojenost člověka během života následuje právě křivku ve tvaru písmene U. Relativně spokojení jsme za mlada a ke stáru, zatímco krizová léta nastávají kolem čtyřiceti či pětačtyřiceti let; životní spokojenost tehdy snižuje třeba výchova dětí nebo prozření, že mnohé ze snů a aspirací mládí se již prostě nenaplní.
Kolem šedesátého roku života přichází definitivní smíření se s osudem, děti jsou již povětšinou odrostlé a přehnané ambice ty tam. Navrací se pohoda spokojených let.
Lidská mysl, jak známo, obvykle barví minulost na růžovo a to nejčernější z minula vypouští zcela. Proto ti dříve narození tak teskní nad mládím, i když pak v psychologických studiích vyjde najevo, že jsou vlastně stejně spokojeni jako zamlada - že opsali křivku U.
Tato stýskání ovšem mají řadu efektů a mimo jiné i ten, že v mladých posilují dojem, že stáří je už jen čekání na smrt proložené nářky nad revmatem a zdraženými rohlíky.
Zatímco životní spokojenost objektivně opisuje křivku U, mladí subjektivně očekávají, že se jejich životní spokojenost vydá po stopě písmene L.
Dokončení článku naleznete na serveru Investiční web.cz.