Projekty zahraniční rozvojové spolupráce realizované MPO se týkají bilaterální spolupráce zaměřené převážně na realizaci ekonomicko-průmyslových výrobně orientovaných projektů, podporujících rozvoj příslušné části odvětví daného teritoria a vytvářející podmínky k další možné výrobní a komerční spolupráci a rozvoji obchodně politických vztahů.
Jedním z rozhodujících kritérií úspěšnosti projektů ZRS je tzv. "udržitelnost" projektu, tj. jeho životaschopnost v době, kdy již není financován z prostředků ZRS. Tento parametr vytváří zároveň rámec pro komerční návaznost projektu a vytváří možnosti obchodní spolupráce českých dodavatelských subjektů.
Uvádíme několik příkladů dlouhodobě udržitelných projektů realizovaných v gesci MPO:
- Srbsko - soustředění aktivit ZRS do jedné oblasti v okolí města Loznice. Projekt plynofikace města Loznice pokračoval plynofikací další okolních měst - lázní Banja Koviljača a Lešnice a později navázal projektem teplofikace Loznice a lázní Banja Koviljača a modernizací místní teplovodní dítě záměnou paliva z mazutu na plyn. Projekt ZRS pokračuje na komerční bázi s vedením města Loznice.
- Sanace následků důlní činnosti na ekologii v regionu Sjenica v Srbsku. Tento projekt zajišťuje identifikaci nových zdrojů surové vody vhodných ke zpracování na pitnou vodu, navrhuje technické řešení čerpání surové vody a úpravy pitné vody a v jeho rámci byla dodána potřebná technologie. S ohledem na umístění a navržené technické řešení celého nového systému zásobování pitnou lze předpokládat jeho životnost na více než 50 let.
- V Bosně je realizován jeden z největších projektů ZRS v gesci MPO v oblasti energetiky, a to projekt "Modernizace a uvedení řídících systémů na povrchovém dole PK Dubrave v Kantonu Tuzla". Lze konstatovat, že celkovým rozvojovým záměrem projektu je modernizace povrchových dolů uvedením české nejmodernější technologie, tj. nasazením řídících automatů, které odstraní vysokou poruchovost na transportních systémech z důvodu zastaralosti zařízení. Jelikož je kvalita české technologie vysoce hodnocena, probíhají jednání o pokračování tohoto projektu na komerční bázi.
- Z hlediska podpory českého know-how je významný projekt čističky odpadních vod kožedělného závodu v Mongolsku. Mongolský příjemce pomoci vysoce hodnotí činnost českého realizátora Eurosound Praha. Ten vyvinul nový, netradiční způsob zpracování odpadních vod z koželužského provozu, který byl patentován. Ve zmíněném závodě byl ověřen v praktickém provozu a odstranění ekologicky škodlivých příměsí je téměř absolutní, tedy 98-99 procent. Vzhledem k tomu, že v projektu navrhovaná technologická koncepce i potřebná zařízení jsou využitelné i v dalších mongolských závodech s obdobnou výrobní technologií, byla zahájena jednání o další spolupráce na komerční bázi.
- Jiným úspěšným příkladem je projekt modernizace zdravotnického zařízení a jeho dovybavení nejmodernější technologií ve Vietnamu. Jedná se o rekonstrukci nemocnice v Haiphongu, která byla původně v 50tých letech vybudována Československem. Projekt sice v roce 2010 končí, nicméně vietnamská nemocnice již nyní projednává dodávky dalších technologických zařízení na komerční bázi pro léta 2011-2013.
Zpráva převzata z MPO.