"Překvapuje mě záměr nepřiznat nárok na podporu v nezaměstnanosti těm, kteří dají výpověď nebo dokonce odejdou dohodou. Zde se zřejmě uplatňuje snaha šetřit za každou cenu," uvedla Klára Valentová, specialistka na pracovní právo z advokátní kanceláře Ambruz & Dark, která také patří k signatářům iniciativy.
Iniciativa pružné pracovní právo přitom patří k poměrně výrazným zastáncům změny zákoníku práce. Ve své červnové výzvě volala například po tom, aby zákoník měl obsahoval jen katalog minimálních práv a povinností. Ostatní záležitosti by měly být předmětem dohody mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, případně odborovou organizací. Zrušena nebo omezena by podle zaměstnavatelů měla být imunita odborových předáků, která je prý v praxi často zneužívána. Velmi potřebnou změnou je podle iniciativy také úprava konta pracovní doby, jehož zavedení je v současné době velmi problematické a v praxi se téměř nevyužívá.
Z plánů ministra Drábka zástupci zaměstnavatelů hodnotí pozitivně například právě návrhy na zavedení pružnějších kont pracovní doby či to, že by se měla výše odstupného v případě výpovědi řídit počtem let odpracovaných u zaměstnavatele. "Čím dříve se podaří do českého pracovního práva dostat nástroje, které naplno umožní využívat zkrácené pracovní úvazky či diferencují zkušební dobu, tím dříve budou vznikat nová pracovní místa i v sektorech, kde nejistá hospodářská situace a složité zákony motivují podniky spíše ke zdrženlivosti," uvedl Jan Malý z PwC.
Mezi signatáře iniciativy patří kromě Ambruz & Dark a PwC také Česko-německá obchodní a průmyslová komora (ČNOPK), obchodní oddělení rakouského velvyslanectví, Sdružení pro zahraniční investice AFI, provozovatel internetových serverů s nabídkami práce LMC a personální agentura Trenkwalder.
Zpráva převzata z Hospodářské komory.