„Specifika stavebního sektoru spolu s finanční krizí vedla ke zvýšenému riziku korupce a hospodářské kriminality. Manažeři, kteří nutně potřebují uzavřít kontrakt, mohou být v silném pokušení nabídnout úplatek nebo manipulovat s cenou. Takové jednání se přitom může dařit utajovat i po několik let. Velké množství plateb probíhá ve stavebnictví, zejména u malých a středních společností, stále v hotovosti, což zvyšuje riziko neetických transakcí,“ řekl Jiří Koval, odborník na stavebnictví, PricewaterhouseCoopers Audit.
„V těžkých tržních situacích věnují lidé více pozornosti tomu, jak komunikují s nájemníky, smluvními stranami a ostatními dodavateli, zejména v oblasti zprostředkování. Je nezbytné, aby investoři měli správnou představu o výdajích a příjmech, transparentnost je tudíž rozhodující. A jak odhalil náš průzkum, transparentnost velice často chybí, což je problém,“ upozornil Richard Jones, vedoucí realitní skupiny PricewaterhouseCoopers v České republice.
Klíčové poznatky
- ve 24 % stavebních a strojírenských firem společností za poslední rok k hospodářské kriminalitě.
- promyšlenějších podvodů, jako jsou např. účetní podvody, uplácení a korupce, přibývá.
- úplatky a korupce jsou daleko více rozšířené ve stavebnictví a strojírenství (29 %), než je průměr průmyslu celkem (13 %)
- zatímco finanční dopady podvodů odpovídají těm v ostatních sektorech, morálka zaměstnanců ve stavebnictví a strojírenství je mnohem horší
- více než třetina stavebních a strojírenských firem neprovedla za posledních 12 měsíců vyhodnocení rizika podvodů a další třetina nezvýšila četnost těchto kontrol
- většinu nahlášených ekonomických zločinů (69 %) spáchali zaměstnanci
- 11 firem, ve kterých došlo k podvodům, nahlásilo, že přímý finanční dopad těchto odhalení byl více než 0,5 milionu dolarů (přibližně 10 milionů korun). Dvě další firmy ohlásily dopad v hodnotě více než 5 milionů dolarů (zhruba 100 milionů korun).
„Základem je pochopit, kde se rizika v organizaci nacházejí a mít plán, jak s nimi naložit. Efektivní kontrola dodržování pravidel je základním stavebním kamenem při snižování rizika podvodů a korupce,“ komentoval Sirshar Qureshi, partner v oddělení Forenzních a vyšetřovacích služeb, PricewaterhouseCoopers Česká republika.
Aktivní přístup v řízení rizika podvodů může ochránit firmy před dopady hospodářské kriminality. Je však nicméně zapotřebí nadále vyvíjet značné úsilí. Odvětví stavebnictví a strojírenství je nadále silně závislé na odhalování hospodářské kriminality pomocí interního auditu. Je tedy nezbytné, aby si vedení podniků osvojilo přístup založený na odhadování rizika a aby ekonomické zločiny byly odhaleny.