OSN: Začátek 2010 přinesl mírné oživení globálních investic – Po dvou letech propadu

23.07.2010 | , CzechInvest
FIREMNI FINANCE - NEPOUŽÍVAT


perex-img Zdroj: Finance.cz

22.7. 2010 Česká republika vloni přilákala přímé zahraniční investice za bezmála 52 miliard korun, a co do objemu investic tak byla 57. nejúspěšnější zemí světa. Ve srovnání s rokem 2008 tak zahraniční investice do ČR propadly o 42 procent. Oproti jiným ekonomicky vyspělým zemím světa je to však o dvě procenta lepší výsledek. České firmy naopak do zahraničí investovaly 25,5 miliardy, což z nich dělá 47. nejaktivnější investory. Vyplývá to z dnes zveřejněné zprávy Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD).

„Celosvětové přímé zahraniční investice poklesly v roce 2008 o 16 procent, vloni pak dokonce o 37 procent,“ cituje ze závěrů zprávy Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest. „Velmi opatrnou změnu k lepšímu by měl podle UNCTAD po dvou letech propadu přinést až letošní rok. Stabilní výsledky potvrzují i předběžné statistiky agentury CzechInvest pro první pololetí letošního roku – vloni jsme podle předběžných statistik do června pomohli 140 projektům, letos jich za stejné období bylo 125.“

Ve srovnání se zeměmi Visegrádské čtyřky – svými největšími konkurenty v lákání přímých zahraničních investic – si ovšem Česká republika vedla velmi dobře. Maďarsko skončilo podle UNCTAD v pořadí nejúspěšnějších zemí světa až na posledním 206. místě, Slovensko bylo jen o čtyři příčky lepší. Naproti tomu Polsko se v pořadí nejúspěšnějších zemí světa umístilo na 27. místě.

Celkový objem přímých zahraničních investic dosáhl v roce 2009 hodnoty 1,1 bilionu amerických dolarů – tedy poloviny toho, co v roce 2007. Letošní rok by pak měl přinést velmi mírné oživení. UNCTAD předpovídá, že globální investice dosáhnou 1,2 bilionu dolarů. V roce 2011 to bude 1,3 až 1,5 bilionu, návrat k předkrizovým hodnotám by mohl přinést až rok 2012, kdy UNCTAD očekává investice dosahující až dvou bilionů dolarů. „Tyto předpovědi jsou však zatížené riziky a nejistotou včetně nebezpečí vyplývajícího z velmi křehkého oživení světové ekonomiky,“ varuje zpráva.

Přímé investice vloni poklesly do všech odvětví ekonomiky – do služeb, do zpracovatelského průmyslu i do primárního sektoru. V roce 2009 klesly i dříve odolné investice do farmaceutického nebo do potravinářského průmyslu. Výjimkou, kde investice naopak stouply, byly jen investice do distribuce elektřiny, plynu a vody, do stavebnictví, ale také do elektroniky a telekomunikací.

Zentiva mezi největšími obchody světa

Přes všeobecný pokles investic se Česká republika objevila na seznamu 108 největších světových fúzí a akvizic roku 2009 s rozhodnutím francouzské farmaceutické společnosti Sanofi-Aventis převzít českou Zentivu. Obchod v hodnotě dvou miliard dolarů byl podle UNCTAD 50. největší fúzí a akvizicí uplynulého roku.

Letošní zpráva o světových investicích se tematicky zaměřila na investice do projektů s nízkými emisemi CO2. V oblasti energetiky pak UNCTAD zmiňuje příklad projektu české společnosti ČEZ na stavbu obří větrné elektrárny v Rumunsku v hodnotě přes 1,6 miliard dolarů.

Oživení z východu

Opatrné oživení světového hospodářství aktuálně táhnou podle UNCTAD především rozvíjející se a transitivní ekonomiky. Ty poprvé v historii přilákaly bezmála 50 procent světových přímých zahraničních investic. I když i tyto země zasáhl po šesti letech nepřetržitého růstu propad přímých zahraničních investic, zpomalení o 27 procent bylo výrazně nižší než u rozvinutých ekonomik. Mezi šesti největšími příjemci zahraničních investic tak jsou tři země z kategorie rozvíjející se a transitivních ekonomik – Čína, Hongkong a Rusko.

V investicích do zahraničí zůstávají dlouhodobě na vrcholu Spojené státy následované Francií. Pro rok 2009 si třetí a čtvrtou příčku prohodilo Německo s Japonskem. Další tři pozice ovšem už patří Hongkongu, Číně a Rusku. Indie zůstala těsně za nejlepší dvacítkou největších investorů do zahraničí na 21. pozici. Podle UNCTAD tak neustále roste význam rozvíjející se a transitivních ekonomik nejen jako destinace pro zahraniční investice, ale především i jako jejich zdroje.

Přímé zahraniční investice do ČR 1993 - 2009

Přímé zahraniční investice do ČR 1993 - 2009

Klíč: Graf zobrazuje absolutní hodnoty přílivu zahraničních investic


Číslo nad linkou udává relativní pořadí ČR vůči ostatním zemím světa v daném roce.

Autor článku

Tiskovka