Finanční prostředky pro 2. kolo výzvy vycházejí z finančních potřeb programu, které jsou uvedeny v dokumentaci programu „Podpora revitalizace železničních vleček“. Po odečtení vyčerpaných prostředků v rámci 1. kola výzvy a převodu určitého objemu finančních prostředků mezi jednotlivými oblastmi prioritní osy 6, je pro 2. kolo výzvy k dispozici až 224,5 mil. Kč celkové dotace (t.j. 190,8 mil. Kč z Evropského fondu pro regionální rozvoj a 33,7 mil. Kč ze státního rozpočtu).
Na přípravě 2. kola se v rámci MD podílí Odbor fondů EU (Řídící orgán OPD) a Odbor drah, železniční a kombinované dopravy (Správce předmětného programu).
Cílem programu „Podpora revitalizace železničních vleček“ je především snížení zatížení životního prostředí a poškozování veřejného zdraví silniční nákladní dopravou, převedením části přeprav na ekologičtější alternativní železniční a vodní dopravu. Současně má program napomáhat hospodářskému rozvoji nejvíce znevýhodněných regionů prostřednictvím podpory investic a tvorby pracovních míst udržitelným způsobem. Tato podpora je zaměřena na zřizování nových železničních vleček.
V rámci programu budou podporovány investice do rozšiřování a dalšího rozvoje stávajících a zřizování nových železničních vleček, případně investice na nabytí železniční vlečky, která by již zanikla nebo by byla zanikla, pokud by nedošlo k jejímu odkoupení. Prostřednictvím podpory je možné uhradit i náklady spojené s pronájmem jiného majetku, než pozemků a staveb, je-li nájemní smlouva uzavřena formou finančního leasingu.
Formou podpory bude, stejně jako v případě 1. kola výzvy, vnitrostátní regionální investiční podpora (dále jen „VRIP“), podpora „de minimis“ a podpora „ad hoc“.
Jednotlivé formy podpory mají vliv na maximální výši podpory. V rámci VRIP může podpora dosáhnout maximálně následující stanovenou výši způsobilých výdajů. Střední Čechy, Severozápad, Jihovýchod, Střední Morava, Moravskoslezsko – max. 40 % a Jihozápad – 36 %. V rámci podpory „de minimis“ je možná podpora u jednoho podniku za tříleté období max. 200 000 €. V rámci podpory „ad hoc“ lze získat maximálně 50 % celkové podpory.
Příjemci podpory stavebních i nestavebních investic musí splňovat určitý právní vztah k pozemkům určeným k zastavění či zastavěným vlečkou. Podmínkou je také, aby železniční vlečka byla umístěna na území ČR a v regionu způsobilém pro regionální investiční podporu.
Bližší údaje ke zpracování projektové žádosti a k podmínkám pro její předkládání jsou uvedeny v dokumentech, které ode dne vyhlášení 2. výzvy lze nalézt na www.opd.cz nebo na www.mdcr.cz.
Pro potencionální zájemce o podání žádosti o finanční podporu v rámci programu „Podpora revitalizace železničních vleček“ připravuje MD školení, které se uskuteční na MD dne 21. září 2010. Bližší informace o školení budou zveřejněny v průběhu srpna na www.opd.cz/cz/vlecky.