Které společnosti jsou největší a nejsilnější?

07.07.2010 | , Firemnifinance.cz
FIREMNI FINANCE - NEPOUŽÍVAT


Renomovaný americký časopis Forbes pravidelně každoročně zveřejňuje žebříček největších a nejsilnějších kótovaných společností světa. Které země mají v žebříčku Forbes Global 2000 nejvíc společností? Která česká společnosti je nejúspěšnější?

Forbes Global 2000 je od roku 2003 každoročně zveřejňovaný seznam dvou tisíc hlavních veřejně obchodovatelných společností světa. Nejsou tedy hodnoceny společnosti vlastněné státem. Některé státní podniky by se přitom umístily velmi vysoko (především ropné společnosti ze zemí OPEC). Sestavovaný komplexní žebříček největších a nejsilnějších společností světa hodnotí nejenom samotný ukazatel obrat nebo zisk, stejnou váhu mají čtyři důležité sledované ekonomické ukazatele. Těmito ukazateli jsou:

  • výše tržeb
  • výše zisku
  • souhrn aktiv
  • tržní hodnota společnosti

Žijeme v celosvětové globalizované ekonomice. Stále více firem z různých států má zastoupení v této elitní společnosti dvou tisíc nejsilnějších firem světa. V žebříčku za rok 2009 má alespoň jedno zastoupení 62 zemí světa. Česko má jediné zastoupení – ČEZ (315. místo). Firemní dominance největších zemí světa je na ústupu.


Přední místa se příliš nemění

Přestože nejsilnější a dominující společnosti světa jsou ve sledované zprávě pravidelně na předních místech, tak se zvyšuje počet nováčků. Nové společnosti z Asie mají vysokou výkonnost a začínají udávat tempo ve svých oborech. Stačí však extrémně špatný rok a společnosti s dobrými výsledky již na seznamu nejsou. Nadále má nejvíce zastoupení v žebříčku USA (515 společností), následuje Japonsko (210 společností). Na vzestupu jsou především čínské a indické společnosti. Nejvíce společností v elitním klubu za rok 2009 přibylo ze Švédska a JAR. Švédsko má nyní v žebříčku zastoupení hned 27 společností. Tržby 2000 největších společností světa za rok 2009 činily 30 biliónů amerických dolarů (1,4 biliónů dolarů zisku). Oproti roku 2008 došlo vlivem ekonomické krize ke zhoršení výsledků.


Banky dominují

Rok 2009 byl pro finanční společnosti a banky velmi těžký, pořád však mají banky v žebříčku nejsilnější zastoupení (celkem 308 firem). Následují ropné a plynné společnosti (115 firem). V posledních letech jsou však největším „skokanem“ biotechnologické firmy. Tyto společnosti náročné na „know-how“ a „lidský kapitál“ pochází často ze Skandinávie. Budoucnost tak již nemusí patřit velkým průmyslovým kolosům, ale především společnostem s inovativním myšlením.


Automobilky si pohoršily

Oproti hodnocení z roku 2009 si značně pohoršily automobilové společnosti. Ještě dle výsledků za rok 2008 byla Toyota na třetím místě (v hodnocení za rok 2009 až 360. místo) a Volkswagen na patnáctém místě. Krize dolehla na většinu oborů, automobilový průmysl však zasáhla velmi citelně. Celosvětově poklesla poptávka po nových vozech. V roce 2007 se na celém světě prodalo 80 miliónů nových automobilů. V roce 2008 to bylo v důsledku krize cca. 70 miliónů nových automobilů. Přestože nejsou výsledky za rok 2009 ještě k dispozici, očekává se další propad. Nejcitelněji hospodářská krize dolehla na americké automobilky. General Motors, Ford a Chrysler vykázaly v roce 2008 obrovské ztráty. Podíl velké trojice na americkém trhu poklesl ze 70 % (v roce 1998) na 53 % (v roce 2008). V roce 2009 vykázaly ztrátu např. Toyota, Daimler, Nissan, Fiat, Porsche, Renault či Volvo. Více se dočtete v tiskové zprávě Vývoj na trzích osobních automobilů v zemích EU.


Forbes Global 2000 pro rok 2010

Pořadí Společnost Země Průmysl
1 JPMorgan Chase USA bankovnictví
2 General Electric USA konglomeráty
3 Bank of America USA bankovnictví
4 ExxonMobil USA ropa a zemní plny
5 ICBC Čína bankovnictví
6 Banco Santander Španělsko bankovnictví
7 Wells Fargo Velká Británie bankovnictví
8 HSBC Holdings Velká Británie bankovnictví
8 Royal Dutch Shell Nizozemí ropa a zemní plyn
10 BP Velká Británie ropa a zemní plyn
11 BNP Paribas Francie bankovnictví
12 PetroChina Čína ropa a zemní plyn
13 AT&T USA telekomunikace
14 Wal-Mart Stores USA maloobchod
15 Berkshire Hathaway USA finance
16 Gazprom Rusko ropa a zemní plyn
17 China Construction Bank Čína bankovnictví
18 Petrobras-Petróleo Brasil Brazílie ropa a zemní plyn
19 Total Francie ropa a zemní plyn
20 Chevron USA ropa a zemní plyn
21 Barclays Velká Británie bankovnictví
22 Bank of China Čína bankovnictví
23 Allianz Německo pojišťovnictví
24 GDF Suez Francie služby
25 E.ON Německo služby
25 Goldman Sachs Group USA finance
27 EDF Group Francie služby
28 AXA Group Francie pojišťovnictví
29 Lloyds Banking Group Velká Británie bankovnictví
29 Procter & Gamble USA produkty pro domácnost
31 ENI Itálie ropa a zemní plyn
32 Telefónica Španělsko telekomunikace
33 IBM USA software
34 UniCredit Group Itálie bankovnictví
35 Hewlett-Packard USA hardware
36 Nestlé Švýcarsko potravinářství průmysl
37 Verizon Communications USA telekomunikace
38 China Mobile Hongkong telekomunikace
39 ConocoPhillips USA ropa a zemní plyn
40 Pfizer USA biotechnologie
41 Nippon Telegraph & Tel Japonsko telekomunikace
42 ENEL Itálie služby
43 Deutsche Bank Německo bankovnictví
44 Credit Suisse Group Švýcarsko finance
45 Sinopec-China Petroleum Čína ropa a zemní plyn
46 Vodafone Velká Británie telekomunikace
47 Johnson & Johnson USA biotechnologie
48 BBVA-Banco Bilbao Vizcaya Španělsko bankovnictví
49 Microsoft USA software
50 Siemens Německo konglomeráty
315 ČEZ Česko služby

Pramen: Forbes Global 2000 (2010)

Články ze sekce: FIREMNI FINANCE - NEPOUŽÍVATPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.